Депресията състарява организма?

Депресията може да ускори процесите на остаряване, които протичат в нашите клетки, сочат резултати от проучване, потвърдени с лабораторни тестове.
Клетките на хора в тежка депресия или преживели такава в миналото изглеждат биологично по-стари. Оценката е направена на базата на обективно измерване на дължината на теломерите, което не зависи от други утежняващи фактори като тютюнопушене или алкохолизъм.
Вече е известно, че хората с тежка депресия имат по-висок риск от болести, свързани с остаряването, като рак, диабет, затлъстяване и сърдечно-съдови болести. Това може да се дължи и на нездрав начин на живот, употреба на алкохол и липса на физическа активност. Но според учените депресията има своя дял в процеса на остаряване.
Проучването, обхванало 2000 души, е публикувано в списание Molecular Psychiatry, съобщи Би Би Си.
Екип на Josine Verhoeven от медицинския център на Vrije University в Амстердам съвместно с колеги от САЩ е проучил кръвни проби на 2,407 души.
"Tова мащабно изследване дава убедителни доказателства, че депресията е свързана с няколкогодишно биологично състаряване на организма, особено при хората с тежка и хронична депресия", смятат учените.
Засега не е ясно дали този процес на състаряване е опасен и дали е обратим.
Д-р Ана Филипс от Университета в Бирмингам смята, че по дължината на теломерите не може да се съди за риска от различни заболявания и смърт. Според нея, по-вероятно е само тежката депресия, а не средно-тежката, дори тя да е хронична, да причинява скъсяване на дължината на теломерите.
Коментари към Депресията състарява организма?