Децата, живеещи в апартаменти и в многофамилни къщи, са изложени на тютюневия дим, генериран от съседите им
В кръвните проби на изследваните американски деца е открит котинин. Котининът е алкалоид, продукт на разграждането на никотина. Подобно на никотина, котининът прави безчувствен невронния никотинов рецептор ацетилхолин. Периодът на полуразпад на котинина в организма е около 20 часа и той може да бъде открит в кръвта до 7 дни след тютюнопушенето. Нивото на котинин в кръвта е пропорционално на времето на излагане на тютюнев дим и на концентрацията на дима в помещението.Затова той е ценен индикатор за експозицията на тютюнев дим, дори - и за пасивните пушачи. Пушещите ментолови цигари могат да запазят котинина в кръвта си за по-дълъг период, тъй като ментолът забавя метаболизма на котинина. Генетичните варианти за синтез на чернодробните ензими също са от значение. При пациенти от афро-американски произход се регистрират по-високи стойности на котинин в кръвта, в сравнение с пациентите от бялата раса. Фактори като обем на издишания дим и предпочитание към пушене на ментолови цигари усложняват изясняването на механизмите. Тестовете за наркотици позволяват да се открие котинин в кръвта, урината или слюнката.
Негативното въздействие на тютюневия дим върху здравето на хора и животни е добро основание за забрана на тютюнопушенето в жилищните сгради.
Изследователите търсят котинина - продукт на никотина и много чувствителен маркер за наличието на тютюн - в кръвта на децата.
Проучването показва, че 73% от 5000-те озследвани деца са изложени на вторичния тютюнев дим. Учените открили още и, че 85% от децата, които живеят в жилищни блокове, имат в кръвта си високи нива на котинин, което сочи, че са били подложени на въздействието на тютюневия дим. За сравнение, котинин е открит и в кръвта на 80% от децата, които живеят в многофамилни къщи и на 70% от децата, които живеят в еднофамилни къщи.
Д-р Джонатан Уиникоф - професор по педиатрия в Харвардския медицински институт и ръководител на изследването, казва: "Ако вашите съседи, от които ви дели една стена, пушат, вие сте изложени на тютюневия дим, който те генерират. Цигареният дим замърсява цялата жилищна сграда. Това изследване е последната брънка във веригата от доказателства. То демонстрира необходимостта жилищните сгради да се превърнат в среда без тютюнев дим. В недалечно бъдеще хората няма да искат да повярват, че в миналото пушачите са си позволявали волността да пушат в жилището си, където техните деца и децата на съседите им живеят, ядат, играят, учат, спят и дишат."
Предишни изследвания са показали, че пасивното пушене е една от основните причини за заболеваемоста и смъртноста, дори - и при ниски нива на експозиция на тютюневия дим.
Карън Уилсън - професор по педиатрия в Медицински център в Рочестър, казва: "Много родителите се опитват да предпазят децата си от опасности като въздействието на тютюневия дим. Резултатите от нашето изследване сочат, че много от тези родители нямат реален контрол върху това дали децата им са изложени на пасивно пушене в дома си. Има убедителни основания за това живеещите в жилищни блокове и в многофамилни къщи да обявят цялата жилищна сграда за сграда без тютюнев дим, за да се опази здравето на живеещите в тях. За съжаление непушачите може да бъдат изложени на въздействието на тютюневия дим както в жилищните сгради, така - и на работното си място."
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАБЕКС таблетки 1.5 мг * 100 СОФАРМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- д-р Тони Цветанов Григоров
- Кафяви водорасли
Коментари към Децата, живеещи в апартаменти и в многофамилни къщи, са изложени на тютюневия дим, генериран от съседите им