Диетата играе важна роля в борбата с витилигото
Акценти
|
Скорошен преглед, публикуван в Journal of Cosmetic Dermatology, подчертава, че витилигото се развива в отговор на повишени концентрации на реактивни кислородни видове (ROS), които потенциално могат да бъдат понижени чрез хранителни режими, богати на витамини и мастни киселини.
Витилигото е рядко автоимунно заболяване, характеризиращо се със загуба на пигментация в ограничени участъци на кожата – най-често около устата, косата и очите – което засяга между 0,004% и 2,28% от световното население. Докато фототерапията и фармакологичните интервенции могат отчасти да облекчи симптомите, към момента не съществува лек за състоянието. Въпреки че механизмите, които са в основата на развитието и прогресията на витилиго, все още се изясняват, учените предполагат, че състоянието е резултат от комбинация от хормонални и генетични фактори, свързани с клетъчно увреждане, метаболитен дисбаланс и оксидативен стрес.
>>> Алтернативни методи за лечение на витилиго
Предполага се, че повишените концентрации на реактивни кислородни видове (ROS) и понижената ефективност на нормалните антиоксидантни механизми на тялото значително обострят заболяването. През последните години все повече учени твърдят, че макар и физически безвредно, състоянието е свързано с по-тежки съпътстващи заболявания, включително алопеция ареата, атопичен дерматит и псориазис.
Както е в случая с други хронични състояния, характеризиращи се с променен метаболизъм на ROS (някои видове рак и невродегенеративни заболявания), диетите се изследват за техните потенциални антиоксидантни свойства. Проучванията в различни области, включително изследване на витилиго, подкрепят диетичните интервенции като естествени, сравнително евтини и като цяло без странични ефекти алтернативи на конвенционалните клинични практики (кортикостероиди и инхибитори на калциневрин). За съжаление, споменатите изследвания са съвсем скорошни и привидно не са свързани едно с друго.
Прегледът
За да изследват връзката между диетата и витилигото, двама независими рецензенти събират документи от три онлайн научни хранилища – PubMed, European PMC и Google Scholar – използвайки оптимизирани стратегии за търсене и проверка на публикации.
От 214 записа, първоначално намерени от търсене по ключови думи, 19 се оказват дубликати, поради което са изключени от прегледа. Изследователите премахват и други 173 записа поради несъответствия в техните заглавия и резюмета.
„Проучванията, в които липсват пълни или достъпни статии, бяха изключени, за да можем да оценим и синтезираме задълбочено констатациите.“, споделят изследователите.
За оценка на качеството и риска от пристрастност на включените публикации е използвана специална програма. Синтезът на данните включва категоризиране и консолидиране на резултатите, последвано от визуално представяне като кръгови и лентови диаграми.
Констатациите
Настоящият преглед подчертава критичната роля на ROS и антиоксидантните механизми на тялото в развитието и прогресията на витилиго. Тежки метали, произвеждащи реактивни кислородни видове, като кадмий, живак и олово, са считани за болестотворни вещества. За разлика от това, ролите и въздействието на микроелементите остават слабо разбрани, като проучванията представят объркващи и често контрастиращи резултати.
Витаминните добавки, особено С, D и В12, са считани за потенциални интервенции срещу витилиго* поради техните антиоксидантни свойства.
„В пилотно проучване е изследвано въздействието на витамин D върху 16 лица с витилиго и дефицит на хранителното вещество. При повече от половината пациенти се наблюдава 26-75% репигментация след прием на 35 000 IU дневно. Въпреки че добавките с витамин D се препоръчват, стратегии за дозиране не са установени.“, споделят учените.
Проведени са също и проучвания върху благоприятните ефекти на наситените и полиненаситените мастни киселини сред пациенти с витилиго. Доказаното е, че полиненаситените мастни киселини упражняват силно имуносупресивно влияние върху заболяването.
Въпреки че е малко вероятно да изместят кортикостероидите и инхибиторите на калциневрин като първични клинични интервенции срещу прогресията на витилиго, проучванията показват, че ефикасността и на двете лечения е впечатляващо подсилена от някои диетични компоненти, което предполага тяхната бъдеща роля като помощни средства. Необходими са обаче широкомащабни клинични изпитвания, за да се открият неоспорими доказателства.
*Hadi Zeenat et al. Exploring the impact of diet and nutrition on vitiligo: A systematic review of dietary factors and nutritional interventions. Journal of Cosmetic Dermatology. 2024.
Diet's role in fighting vitiligo highlighted in new research: https://www.news-medical.net/news/20240313/Diets-role-in-fighting-vitiligo-highlighted-in-new-research
Коментари към Диетата играе важна роля в борбата с витилигото