Загубата на родител в детството влияе върху имунната система в напреднала възраст
Известно е, че нарушената функция на имунната система е свързана с повишен риск от редица заболявания, но малко се знае за въздействието на детската травма върху цялостното здраве на по-късен етап от живота. Скорошно проучване на изследователи от Мичиганския университет в САЩ установява, че загубата на родител преди навършване на 16-годишна възраст оказва негативно влияние не само върху психичното здраве, но и върху имунната система на по-късен етап от живота.
Проучването е провокирано от продължаващата пандемия от COVID-19, по време на която само в Съединените щати около 148 000 деца са останали сираци. Според скорошни изследвания в международен план броят на децата, загубили родител вследствие на инфекция със SARS-CoV-2, са около 10,5 милиона.
Проучването
За целите на проучването, публикувано в PLOS One, изследователите използват данни от близо 6000 души, извлечени от изследването Health and Retirement Study (HRS). HRS е представително надлъжно проучване, което стартира през 1992 г. и включва повече от 20 000 души на възраст над 50 години. На всеки две години към изследването се включват нови групи участници.
През 2016 г. HRS пуска ново биологично подизследване – изследване на венозна кръв – с помощта на което екипът успява да измери четири показателя за функцията на имунната система в късна възраст. Те включват С-реактивен протеин, интерлевкин-6, кахектин (фактор на туморна некроза) и CMV имуноглобулин G.
За да определят въздействието върху имунното здраве, учените изследват вирус, наречен цитомегаловирус (CMV). CMV е вирус – част от семейството на херпесните вируси – който засяга около 80% от населението в Европа и Северна Америка и 100% от хората, които живеят в Азия и Африка.
„Интересен факт за този вирус е, че показва как тялото се справя с него. Вирусът не се лекува, а само се потиска, което означава, че може да бъде активиран отново при стрес или други обстоятелства, които натоварват организма, като недохранване.“, коментира Грей Ноперт, социален епидемиолог в Мичиганския университет и ръководител на проучването. „Всеки път, когато се активира, имунната система изразходва всичките си ресурси, за да може вирусът да остане в латентно състояние. Изследването на CMV имуноглобулин G може да покаже в какво състояние е имунната система, тъй като високите нива предполагат нарушена функция.“
Констатациите
Изследователският екип открива последователни асоциации между загубата на родител и нарушената функция на имунната система* във всички расови и етнически подгрупи. Въпреки това при афроамериканците, загубили родител преди навършване на 16-годишна възраст, се наблюдава увеличение на CMV IgG антитела с 26% с напредване на възрастта. При участниците от европеидната раса увеличението на конкретните антитела е едва с 3%.
„Едно от основните ни открития е, че сред афроамериканското население се отчита по-висока честота на смърт на родител и по-чести нарушения на функцията на имунната система.“, коментира Ноперт. „Децата в тази популация са по-склонни да преживеят загуба на родител на първо място и след това да се сблъскат с всички дългосрочни последици. Това е само един от начините, по които продължаваме да увековечаваме неравенствата в здравеопазването.“
*Noppert Grace et al. Biological expressions of early life trauma in the immune system of older adults. PLOS One. 21 June 2023.
Losing a parent early in life impacts a person's immune system as they age, study finds: https://medicalxpress.com/news/2023-06-parent-early-life-impacts-person
Коментари към Загубата на родител в детството влияе върху имунната система в напреднала възраст