Заменете климатиците с парно и морето с планина при атопичен дерматит
Атопичният дерматит се проявава докъм 5-ата година, най-често още в първите няколко месеца след раждането. Причините за заболяването не са изяснени, смята се, че е израз на променена имунологична настройка на организма, обяснява д-р Мариела Хитова, управител на Центъра за кожно-венерически заболявания в София. Доказано е, че наследствеността е водещ фактор - ако от него страдат и двамата родители, вероятността детето да го развие е 80%.
Атопичният дерматит не се лекува, страданието може само да се облекчи с омазняващи кремове и в по-тежки моменти с кортикостероидни мехлеми и имуномодулатори, твърди д-р Хитова. Заболяването може да изчезне от само себе си около 3-ата, около 7-ата година или след пубертета.
Профилактика на болестта трябва да започне още по време на бременността на майката, категорична е д-р Хитова. Храната трябва да се подбира изключително прецизна - приемът на белтъчини трябва да е премерен, защото те са мощни алергени, които създават благоприятна почва за отключване на атопичния дерматит.
Децата, които вече имат заболяването, трябва да спазват строг хранителен режим, за да намалят страданието си.
От менюто трябва да се изхвърлят категорично шоколадът, ядките, колбасите с оцветители и консервите, бобовите храни. Препоръчвам шунка, но прясна и от проверен производител, месото също трябва е внимателно избрано, съветва специалистката. Портокали, мандарини и други цитруси, както и фрешове от тях не се препоръчват.
Доматите са противопоказни, а краставиците трябва да се белят дълбоко. Зелените салати и марулите също може да влошат състоянието.
Зимата провокира заболяването. Един грип, дори една ангина, причинена от бактерия, може да "събуди" силна алергия и екзема.
По-дебелите и стегнати дрехи също влошават състоянието - кожата не диша пълноценно, става раздразнителна и чувствителна. Понякога дори отделя секрет и залепва за дрехите. В такива по-тежки случаи се препоръчват бани с калиев перманганат - много бледорозов разтвор, който я подсушава и омекотява.
Непрекъснатото омазняване на кожата с подходящи кремове е задължително за страдащите от атопичен дерматит.
Къпането трябва да е кратко, с хладка вода. Забранено е търкане с гъба или изтривалки, които механично дразнят кожата. За децата е препоръчително е да се използва олио за баня, което се втрива. Сапуните е добре да бъдат без парфюм, без парабени и задължително да трябва да са дерматологично тествани.
Праховете за пране също могат да причинят кожно раздразнение. За бебета категорично трябва да се избират препарати без ароматизатори и омекотители, казва специалистката.
Климатиците са пагубни - те са развъдник на прах, на акари, вкарват хиляди тежки частници отвън и провокират алергии, смята лекарката. Препоръчва върху парното да се поставя съд с вода, който да овлажнява въздуха.
Смяна на климата е перфектната терапия особено ако става дума за изкачване в планината над 2000 м, както и за пътуване на повече от 150 км.
Децата с атопичен дерматит трябва да спортуват активно на открито. Няма значение дали ще изберат лека атлетика, или футбол, важно е да са навън. Някои се насочвали към плуването, което помага за дишането и така облекчава страдащите и от астма. Но пък химикалите в басейните отмивали бързо омазняващите кремове и силно дразнели кожата.
Емоционалната подкрепа е изключително важна за успеха на лечението. Родителите се вторачвали, непрекъснато да оглеждат децата си, някои дори не ги пускали на срещи с приятели от страх да не им се смеят и да ги травмират психически. Това е е грешна стратегия - страдащите от атопичен дерматит наистина невинаги изглеждат добре, понякога са с рани от чесане, нервни са, но трябва да се третират като здрави и да не се ограничават.
Коментари към Заменете климатиците с парно и морето с планина при атопичен дерматит