Структурата на кожата при деца с екзема и хранителна алергия се различава от тази на децата с дерматит
Учени установиха, че децата с атопичен дерматит и хранителна алергия имат структурни и молекулярни разлики в горните слоеве на кожата, за разлика от тези, които имат само екзема. Определянето на тези различия може да помогне за идентифицирането на малки пациенти с повишен риск от развитие на хранителни алергии, се казва в доклада от проучването, публикувано в списанието „Science Translational Medicine”.
Атопичният дерматит често е придружен от хранителни алергии
Атопичният дерматит, често срещано възпалително състояние на кожата, известно още като алергична екзема, засяга близо 20% от децата, от които 30 на сто имат и хранителни алергии. "Децата, страдащи от хранителни алергии, и техните близки трябва постоянно да се пазят от излагане на храни, които биха могли да причинят животозастрашаващи алергични реакции", казва Антъни Фаучи от Националния институт по здравеопазване. Той допълва, че екземата е рисков фактор за развитие на хранителни алергии, но ранната намеса за защита на кожата може да бъде един от ключовете за предотвратяването им.
Проучването
Проучването, ръководено от Доналд Леунг, изследва най-горния слой на кожата, известен като рогов слой, в зони с екземни лезии и в такива с нормална кожа. В изследването взимат участие 62 деца между 4- и 17-годишна възраст, които са разделени на три групи. Първата обхваща деца с алергия към фъстъци и атопичен дерматит, втората участници с екзема без данни за хранителна алергия, а третата – без нито едно от тези състояния.
За целите на проучването учените събират кожни проби от всички участници, които служат за определяне на състава на клетките, протеините и мазнините в кожата, както и генната експресия в кожните клетки, микробните общности и загубата на вода.
Здравата кожа при деца с атопичен дерматит и хранителна алергия има различна структура
Изследователите откриват, че кожният обрив при деца с атопичен дерматит и хранителна алергия, не се различава от този при участниците само с екзема. Въпреки това те установяват значителни различия в структурата и молекулярния състав на горния слой на здравата кожа при малките пациенти, които имат двете заболявания. Кожата без лезии при тях е по-предразположена към загуба на вода, изобилства от бактерията Staphylococcus aureus и има генна експресия, характерна за незряла кожна бариера. Тези аномалии се наблюдават и при увредените участъци на кожата, което предполага, че кожните аномалии се простират отвъд видимите лезии при деца с екзема и хранителна алергия, но не и при тези само с атопичен дерматит.
„Нашият екип се опита да разбере как здравата кожа може да бъде различна при децата, които развиват атопичен дерматит и хранителна алергия в сравнение с тези, които имат само екзема. Интересното е, че открихме тези различия не в рамките на кожния обрив, а в проби от на пръв поглед незасегната кожа“, казва Леунг.
Тези разкрития могат да помогнат на специалистите не само да разберат по-добре атопичния дерматит, но и да идентифицират децата, които са най-застрашени от развитие на хранителни алергии, преди да се появи кожния обрив.
Експерти алерголози смятат, че атопичната екзема е ранна стъпка в така наречения „атопичен марш“ – обща клинична прогресия, открита при някои деца, при които дерматитът напредва до хранителни алергии и понякога до дихателни проблеми и алергична астма. Някои имунолози са на мнение, че хранителните алергени по-лесно достигат до имунните клетки през дисфункционалната бариера на кожата, засегната от атопичен дерматит. По този начин се развиват биологични процеси, които водят до хранителни алергии.
medicalxpress.com, freepik.com
Коментари към Структурата на кожата при деца с екзема и хранителна алергия се различава от тази на децата с дерматит