Засяга ли бременността умствената дейност?
Дали промяната в умствената дейност по време на бременността е реалност или мит? На този въпрос са потърсили отговор австралийски учени в свои проучвания. Изследванията показват противоречиви резултати.
Състоянието на бременните предполага да имат ежедневни проблеми с паметта. Но освен кратките моменти на разсеяност и забравяне, може да се случи да се наблюдават и по-значителни промени в мозъчните структури, свързани с напредването на бременността. Според някои учени, има биологични предпоставки за по-сериозни промени в мозъчната функция на бъдещи майки. Дали това обаче наистина е така или са обичайните стереотипи?
По време на бременността всяка жена има определен диапазон на симптоми, характерни за състоянието на организма й през месеците на очакването на детето. Случаите на промени в мозъчната активност не са свързани само с това доколко е ясна мисълта на жените, но има също така и субективна преценка за техните познавателни способности.
В две независими изследвания австралийските учени са проучили ефектите на хормоналните промени по време на бременност и развитието на неврологичните симптоми, свързани с увреждане на паметта и когнитивните функции.
В първото проучване, базирано на популацията, изследователите потвърдиха възможността за развиване на умствени дисфункции при бременните. Резултатите са получени след анализ на данни от 14 проучвания при които е сравнена силата на паметта при бременни жени и по-късно след раждането. Данните показали категорично, че при бременните паметта е значително по-лоша в сравнение с вече родилите, но механизмът на този феномен все още не е напълно изяснен.
При второ изследване учени от Австралийския национален университет в Канбера, които също изследвали паметта на жените по време на бременност и по-късно, не били открити значителни промени във функциите на паметта и познавателните способности на жените. Въпреки това те също отбелязват, че през III-я триместър на бременността има рязко влошаване на резултатите за оценката на бременността.
Въпреки противоречивите научни доказателства, съществуването на често срещаните епизоди на временна загуба на краткотрайната памет при бременните не бива да се пренебрегват, смятат изследователите.
Хормоналните колебания и неизбежния умствен и физически стрес, придружаващи жени по време на бременност, се характеризират с изразяване на различни емоционални реакции, които, от своя страна, могат да водят до нарушена памет или когнитивна функция при бременни жени.
Хормоните активно влияят на мозъчната структура. Независимо от точните промени, които протичат в клетките на мозъка, по време на бременност жените често са разсеяни, забравят и не могат да съсредоточат вниманието си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
ФЕРОГЛОБИН B12 сироп 200 мл ВИТАБИОТИКС
ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MAX DHA капсули * 90
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MAX DHA капсули * 180
ФОРТЕФЕР саше * 30 ФОРТЕКС
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
Коментари към Засяга ли бременността умствената дейност?