Защо губим гласа си?
Атаката на издишвания въздух предизвиква специфичен, високо диференциран акт, при който гласните връзки започват да трептят главно в хоризонтална посока и по-малковъв вертикална. Преминаващият през гласната цепка издишван въздух става енергиен носител на гласа. Тоновият обхват на гласа (височина) зависи предимно от бързината на вибриране на гласните връзки, а силата му е резултат от съчетание на налягането на въздушната струя и съпротивата на гласовите мускули. На трето място е издръжливостта на гласа, която е в същата зависимост от посочените фактори. Тембърът на гласа (звуков спектър) се образува от резонанса на издишвания въздух в гърлото, носа и синусите. Той е специфичен за всеки човек.
При такава сложност на гласообразуването се разбира, че много фактори могат да се намесят и да променят този феномен. Блокиране на процеса може да се случи на различни нива в човешния организъм (централна или вегетативна нервна система, периферни нерви, продукция на хормони, отравяния, възпалителни процеси, тумори и т.н.).
Ако става дума за тежко заболяване, обикновено гласът програсивно се влошава, без да се подобрява. Загубата на глас от време на време е по-благоприятно. Най-често става при стрес на психогенна основа. Блокира се рефлексната дъга и гласът изчезва. При мнозинството хора възстановяването е сравнително бързо, но загубата може отново да се появи. Ако гласът остава глух или липсващ 7-8 дни, е добре да се направи консултация със специалист.
Съществуват други случаи, при които гласовата издръжливост е по-слаба и в края на деня се чувства гласова умора, като гласът дори може да изчезне, а на сутринта след почивката отново да се появи. В трети случаи при остри вирусни заболявания за 1-2 дни гласът намалява по сила или изчезва. При прекаляване с алкохол, цигари и недоспиване също може да се промени гласът. Не трябва да се забравя и алергията. Обикновено при алергични хора, които са пушачи, се развива храничен полипоиден ларингит, при който в началото може да настъпват временни заглъхвания на гласа. В по-късни стадии гласът трайно се променя. С други думи при наличие на гласови смущения за няколко дни и особено след 7-8 дни е най-добре да се отиде на преглед при специалист.
Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРБАЛСЕПТ ВОЙС АКТИВ СПРЕЙ ЗА КАШЛИЦА 30 мл
ИСЛА МЕДИК ВОЙС пастили * 20
СЛЕД КРАЯ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
ВЪЗДЕЙСТВИЕ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
КИМИОНОВО МАСЛО капсули * 75 ЕСПАРА
ОЧАНКА капсули 470 мг * 100 NATURE'S GARDEN
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашно лечение при ларингит
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Домашни рецепти срещу дрезгав глас
- Какво лекува английската сол
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- д-р Румяна Димитрова Павлова
- Алтернативно лечение на възли и полипи на гласните струни
- Приложение на хидрокортизон
- Методи за лечение на анорексия
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
Коментари към Защо губим гласа си?