Защо жените боледуват по-рядко от рак на стомаха
В подкрепа на тези наблюдения е и това, че след настъпване на менопаузата честотата на заболяването при жените е с тенденция да се изравнява с тази при мъжете. Проучва се и употребата на различни лекарства, свързани с обмяната на естрогените.
По-вероятно е фактът, че жените боледуват по-рядко от това коварно заболяване, да се дължи на комбинация от няколко фактора и едва ли може да се обясни само с нивото на естрогените. Всичко това обаче все още е обект не тесни научни изследвания и няма категорични доказателства, а също така и практическо значение по отношение профилактиката и лечението на рака на стомаха.
Ракът на стомаха заема второ място като причина за смърт от онкологични заболявания след рака на белия дроб. Има голямо социално-икономическо значение поради високата му честота - 4-о място от онкологичните заболявания и относително късното поставяне на диагнозата - делът на диагностицирани стомашни карциноми в напреднал стадий надвишава 70%.
Честотата му в различните региони на света е различна. Среща се по-често в развиващите се страни с нисък социално-икономически статус - Азия, Източна Европа и Южна Америка. Мъжете боледуват около 2 пъти по-често.
Причините за поява на рак на стомаха, както и за повечето ракови заболявания, не са напълно изяснени, като се предполага едновременното влияние на множество фактори. Те могат да бъдат:
- генетични - в около 10% от случаите стомашният рак е наследствен;
- инфекция с хеликобактер пилори;
- диетични - висока консумация на солени храни, храни, богати на нитрати и нитрити. Тъй като ниската температура предотвратява превръщането на нитратите в нитрити, а също и унищожава бактериите, се смята, че една от причините за по-ниска честота на рак на стомаха в развитите страни е охлаждането и замразяването на храните;
- злоупотреба с алкохол, тютюнопушенето и затлъстяването.
В същото време приемът на пресни плодове и зеленчуци има предпазващ ефект.
Има и определени заболявания, които се смятат като предразполагащи или преканцерози - хроничен атрофичен гастрит, интестинална метаплазия, стомашни полипи и полипозни синдроми и др.
В голяма част от случаите заболяването протича безсимптомно особено в ранните стадии. Когато се появят оплаквания, те обикновено са неспецифични и се припокриват с други често срещани заболявания като гастроезофагеална рефлуксна болест, хроничен гастрит и язвена болест. Оплакванията може да бъдат общо неразположение, коремен дискомфорт, болка в епигастриума (горната част на корема), бързо засищане при хранене, намален апетит, отвращение към храни (особено месо), в по-късните стадии и гадене, повръщане, загуба на тегло и анемия.
Основен метод на избор за поставяне на диагнозата е ендоскопското изследване на стомаха (гастроскопия). Алтернативен метод е рентгеновото изследване на стомаха, но той не се предпочита, тъй като в относително висок процент от случаите, особено в ранните стадии, може да не бъде видян ракът, а дори и да се установи, задължително е необходима последваща гастроскопия. Допълнителни изследвания с цел стадиране на заболяването са коремна ехография, скенер на корем, туморни маркери.
Радикалното лечение на рака на стомаха е хирургично (операция), ако стадият, в който е поставена диагнозата, позволява това. Допълнително се провежда химиотерапия, лъчетерапия, а в последните години и т.нар. биологична терапия.
Д-р Веселин Стоицов, Клиника по гастроентерология и хепатология на ВМА
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
ХЕПАСЕЙВ капсули * 60 ЕКОФАРМ
ГАСТРОВАЛ капсули * 15
ЗЕРОГАС капсули * 60 ФОРТЕКС
Нов ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Алтернативно лечение на гастрит
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Натурални средства срещу нервен стомах
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
Коментари към Защо жените боледуват по-рядко от рак на стомаха