Защо се разболяваме по-често през зимните месеци
Често студеното време е свързвано със зачестяването на случаите на настинка и грип, които ни връхлитат изневиделица. Каква обаче е причината за това? Скорошно проучване, ръководено от учени от Медицинското училище на Харвард, успява да открие биологичната причина зад нарастващия брой респираторни изфекции през зимата, а именно, че ниските температури ограничават имунния отговор на организма. Всъщност понижаването на температурата в носа само с 5 градуса по Целзий убива около 50% от милиардите клетки, борещи се с вируси и бактерии в ноздрите. Проучването е публикувано в The Journal of Allergy and Clinical Immunology.
„Това е първият път, когато разполагаме с биологично обяснение по отношение на фактор от нашия вроден имунен отговор, който изглежда бива ограничен от по-ниските температури.“, коментира д-р Зара Пател, професор по отоларингология и хирургия на главата и шията в Медицинското училище към Университета „Станфорд“.
>>> Завишеният прием на вит. А, Е и Д намалява респираторните оплаквания при възрастните
Имунен отговор при вируси и бактерии
За да разберат защо през зимата се увеличават случаите на настинка и грип, д-р Бенджамин Блейер и екипът му решават да проучат обстойно имунния отговор на организма при нашествие на микроби в тялото.
При нахлуване на респираторен вирус или бактерия в носа – основната точка за влизане в тялото – предната част засича нашественика. В този момент клетките, покриващи носа, веднага започват да създават милиарди прости копия на себе си, наречени извънклетъчни везикули или EV.
„Извънклетъчните везикули не могат да се делят, но представляват малки мини версии на клетки, предназначени да убият вирусите, нахлули в тялото.“, казва Блейер. „EV действат като примамки, към които се прикрепят вдишаните през носа вирусни частици.“
След това EV се изхвърлят в назалната слуз заедно с микробите, преди да успеят да стигнат до местоназначението си и да се размножат. Веднъж създадени и разпръснати в носните секрети, милиардите извънклетъчни везикули гъмжат от микроби.
„Това е като да ритнеш гнездо на стършели. Какво се случва? Може да забележите няколко стършела да летят наоколо, но когато ритнете гнездото им, всички излизат, за да атакуват.“, коментира Блейер. „Това е начинът, по който тялото неутрализира вдишаните вирусни частици, така че те изобщо да не могат да влязат в клетките.“
Повишаване на имунната защита
>>> Лукът и чесънът - мощно оръжие срещу грип и настинка
По време на проучването учените установяват, че, когато е атакуван от микроби и вируси, носът увеличава производството на извънклетъчни везикули със 160%. Друг интересен факт, на който се натъкват изследователите, е, че EV имат много повече рецептори на повърхността си от обикновените клетки, което увеличава способността им за отблъскването на вируси и бактерии.
„Просто си представете рецепторите като малки ръчички, които стърчат, опитвайки се да се хванат за вирусните частици, които нахлуват при вдишване.“, казва Блейер. „Открихме, че всяка везикула има до 20 пъти повече рецептори на повърхността, което я прави много ефективна.“
Клетките в тялото също съдържат вирусен убиец, наречен микро-РНК, който атакува нахлуващите микроби. Въпреки това проучването установява, че извънклетъчните везикули в носа съдържат 13 пъти повече микро-РНК последователности от нормалните клетки.
Но какво се случва с тези предимства, когато настъпи студено време?
Имунен отговор при ниски температури
За целите на проучването четирима участници са изложени на ниска температура – 4 градуса по Целзий – за 15 минути. След края на експеримента учените изследват условията в носните кухини на доброволците.
Анализът показва, че ниската температура е способна да неутрализира почти 42% от извънклетъчните везикули. „В такива условия се наблюдава до 70% спад в броя на рецепторите на всяка везикула, което намалява значително ефективността.“
Как ниските температури оказват влияние върху способността ни да се борим с настинки, грип или COVID-19? Отговорът е, че студеното време намалява наполовина способността на имунната система да се бори с респираторни инфекции.
„Оказа се, че пандемията ни даде точно това, от което се нуждаем, за да се преборим със студения въздух и да поддържаме имунитета си висок.“, казва Блейер. „Маските не само ни предпазват от директно вдишване на вируси, но също така поддържат по-висока температура в носната кухина.“
Scientists finally know why people get more colds and flu in winter: https://edition.cnn.com/2022/12/06/health/why-winter-colds-flu-wellness/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОН 10 мл
СОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКА таблетки 500 мг * 100
МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 100 мл БАЛЧО
БРОНХОКОД джет за гърло 20 мл ДОЛЕРАН ФАРМА
СИЙСТАРС РАЗТВОР ЗА ТЯЛО С РОЗМАРИН 200 мл
НАЗО ЛИБЕРО БАЛСАМ 90 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Грип
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
- Направете си домашен антивирусен оксимел с мощно действие против грип
- Намалете високата температура с компреси от яйчен белтък
- Направете си компрес със солена вода срещу настинка
- Помогнете си с джинджифил при хрема
- Накиснете краката си в гореща вода със сода, за да свалите температурата си
- Против кашлица преди лягане пийте топло мляко с масло
- Свалете високата температура с лук
- Срещу настинка, грип, кашлица или коремни болки си сложете памук с ракия на пъпа
Коментари към Защо се разболяваме по-често през зимните месеци