Завишеният прием на вит. А, Е и Д намалява респираторните оплаквания при възрастните
Според анализ на данни от дългосрочно национално проучване сред възрастните редовният прием на витамини А, Д и Е намалява случаите на респираторни заболявания. Резултатите от него са публикувани в списание „BMJ Nutrition Prevention & Health.“
Учените предстои да анализират доколко тази взаимовръзка се променя в зависимост от етническата принадлежност и географските ширини, като вземат под внимание коронавирусната пандемия в момента.
Храненето има много съществена роля, когато искаме да избегнем някои инфекции, макар да не е съвсем ясно как точно то повлиява на имунитета. Витамини А, Е и Д подпомагат нормалното функциониране на имунната система според експерти от Европейския съюз, а Американското дружество по хранене е на мнение, че те могат да ограничат респираторните инфекции.
Учените провеждат изследване върху национална представителна извадка от британски граждани. Те включват 6 115 души, участвали в Националната програма по хранене на Великобритания за периода 2008-2016 г. Те трябва да си водят дневник на храненията в продължение на минимум 3 дни. Националната програма на Великобритания протича ежегодно, като има за цел да събере информация за храните и напитките, консумирани от близо 1 000 случайно избрани граждани на страната.
Респираторните оплаквания на доброволците не са потвърдени от лекар. Те се описват от самите участници и включват както инфекциозни, така и неинфекциозни такива – например настинки, ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест) и астма.
Експертите разглеждат само приема на храни – дългосрочен, тоест свързан с начина на хранене, и краткосрочен, свързан с прием на добавки, отчитатайки фактори като възраст, пол, тегло (ИТМ), тютюнопушене, семейни доходи и изразходвана енергия.
33 от доброволците имат респираторни оплаквания. Всички те са възрастни хора, които не са били склонни да приемат редовно вит. А, Е, С и Д под формата на добавка.
ИТМ и вит. С не влияят върху респираторните болести. Не е открита връзка между ИТМ и приема на витамини, нито между индекса и респираторните заболявания. Екипът забелязва, че вит. С също не влияе по никакъв начин върху тяхната честота и тежест, тъй като пациентите с подобни оплаквания не са упоменали, че го приемат.
Приемът на вит. А и вит. Е намалява честотата на респираторни оплаквания
Резултатите от проучването разкриват, че витамини А и Е играят роля в борбата с респираторните заболявания. Основните източници на вит. А са черният дроб, пълномасленото мляко и сирене, както и морковите, зеленолистните зеленчуци и оранжевите плодове.
Вит. Е в големи количества съдържат растителните масла, ядките и семената.
Приемът на вит. Д под формата на добавка, а не с храната, също намалява вероятността от респираторни оплаквания, което е особено актуално днес, когато се води научен дебат за ползите от вит. Д срещу коронавируса.
Експертите поясняват: „Изчислихме, че около 1/5 от цялото население на Великобритания страда от дефицит на вит. Д, а повече от 20% от хората в напреднала възраст над 65 години не могат да си го набавят с храната. Откритията ни са в подкрепа на твърдението, че приемът на вит. Д под формата на хранителна добавка е много важен, тъй като само с храната човек не би могъл да си набави препоръчителната дневна доза.“
Екипът все пак напомня, че изследването има за цел само да посочи фактите, без да търси причинно-следствени връзки. Ето защо не би могло да се прави паралел с пандемията от коронавирус. Ако се търси връзка с нея, ще са необходими много по-мащабни надлъжни изследвания.
Пред учените стои предизвикателството да съберат данни за начина на хранене, приема на витамини и респираторните заболявания при хора с различна етническа принадлежност, местообитание и съпътстващи рискови фактори.
Шейн МакОлиф, част от екипа на Националната програма по хранене на Великобритания, вярва, че дефицитът на вит. Д лесно може да бъде компенсиран, благодарение на ниската си цена и малкия риск от странични ефекти.
Проф. Сумантра Рей, изпълнителен директор на Националната програма по хранене и гост преподавател по обществено здраве в „Imperial College“ в Лондон, отбелязва: „Дефицитът на микронутриенти не е проблем от миналото. Той засяга както слабо развити страни, така и силно развити като Великобритания. Именно той води до недохранване и сериозни здравословни проблеми, които придобиват още по-голям смисъл в контекста на пандемията от COVID-19."
medicalxpress.com/ National Diet and Nutrition Survey Rolling Programme, "BMJ Nutrition Prevention & Health"
Снимка: pixabay.com
Коментари към Завишеният прием на вит. А, Е и Д намалява респираторните оплаквания при възрастните