Защо усещаме болката по-силно през нощта
Всеки човек се е сблъсквал неведнъж с чувството на непоносима болка, независимо от вида, като например главоболие, зъбобол, болка в гърба или коленете. Защо обаче усещаме болката по-силно през нощта? Ето какво има да каже науката по въпроса.
Болката не е непознато чувство, но определянето му е сложно. След многобройни модификации през годините, през 2020 г. Международната асоциация за изследване на болката се спря върху следната дефиниция: „Неприятно сетивно или емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите, или напомнящо такова увреждане“. |
>>> Над 40% от хората, ненавършили 40 години, страдат от хронична болка
Каква е целта на болката?
Хората сме склонни да мислим за болката като за нещо негативно, тъй като тя по дефиниция е неприятно преживяване. Човешкият организъм обаче е сложна, фино настроена машина, която рядко има ненужни функции. В този ред на мисли и болката си има своята цел, а именно да предупреди, че нещо не е наред – механизъм за оцеляване, който ни помага да се предпазим от опасности, които могат да застрашат физическата ни цялост. Болката може дори да се сравни с алармена система, чрез която мозъкът ни казва, че сме изложени на риск и която ни подтиква да намерим безопасно място.
Болезненото усещане обаче не е отговор на стимул, както се е смятало по времето на Рене Декарт (например докосвам огън и болката ме спасява от изгаряне, защото ме кара да дръпна ръката си). Съвременната концепция разбира механизма като продукт на мозъка – именно той ни казва къде, колко и по какъв начин боли.
Теория за контрол на вратата
Защо усещането се засилва през нощта и как това може да помогне за оцеляването ни?
Обяснението е свързано със системите за обработка на мозъка и науката за възприятието. През 60-те години на миналия век Роланд Мелзак и Патрик Уол предлагат своята Теория за контрол на вратата. Според нея има врата в гръбначния мозък, която позволява или не позволява на болезнените стимули да преминат през мозъка. С други думи, има определени неща, които карат вратата да се затваря (чувстваме по-слаба болка), и такива, които я карат да се отваря (чувстваме по-силна болка). През нощта няма нищо, което да ни разсейва и да ни помага да затворим вратата – няма изображения, няма звуци, няма взаимодействия с други хора – поради което усещаме болката по-силно.
Усещането за болка е най-силно в 4 часа сутринта
От 60-те години насам нови теории, техники и открития постоянно подхранват науката за болката. Проучване, публикувано в списанието Brain, посочва циркадните ритми като възможен ключов фактор във феномена на нощното усилване на болката.
Инес Даге и екипът й провеждат лабораторно изследване, в което откриват, че в 4 часа сутринта болката се възприема най-интензивно. Лишаването от сън е възможно обяснение на тяхното твърдение, тъй като е доказано, че недоспиването оказва влияние върху болката, но в случая ролята на циркадните ритми е много по-голяма. Физическите и психическите промени, които човек изпитва, може да са свързани с нивата на хормоните кортизол и мелатонин през деня.
В своя коментар за гореспоменатото изследване изследователите Хадас Нахман-Авербух и Кристофър Д. Кинг посочват, че от еволюционна гледна точка хората са най-уязвими от хищници през нощта, защото тогава спят. Следователно има смисъл, че по-ниската интензивност на стимулите би била достатъчна, за да ни събуди при потенциална опасност.
Why pain seems worse at night: https://theconversation.com/why-pain-seems-worse-at-night-206207
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАГЛЕЗЕНКА РОТЕМЕЛ - 1 бр. БЯЛА
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N 2 60 см - 68 см РОТЕМЕЛ ЕКСТРА
МЕДТЕКСТИЛ ЛЕЧЕБНО - ПРОФИЛАКТИЧЕН КОРСЕТ С 3 ТВЪРДИ РЕБРА 4001 РАЗМЕР M
ЗАГРЯВАЩ КРЕМ БАЛСАМ 250 мл VOM PULLACH HOF
АПИМЕД ХЕМОПРО маз 20 г
НАКИТНИК 2081 универсален размер
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Кодеин
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Инжекционни кортикостероиди
- Болки на растежа при деца - какво представляват и как да ги облекчим у дома
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
Коментари към Защо усещаме болката по-силно през нощта