Пулсът – ценният показател за състоянието на сърцето
Пулсът е полезен показател, с помощта на който човек може да получи ценна информация за здравословното състояние на сърцето си, тъй като с напредването на възрастта и вследствие на различни заболявания често се наблюдават промени в стойности на сърдечния ритъм. Пулсът в покой обикновено варира между 60 и 100 удара в минута, но определени физиологични фактори могат да предизвикат колебания, без това да означава наличието на патологично нарушение.
Определение за пулс
Пулсът представлява туптенето в артериите, което е предизвикано от съкращенията на лявата сърдечна камера. Стойностите му показват състоянието както на сърцето, така и на кръвоносните съдове – анатомични особености, еластичност, проходимост. Пулсът е променлива и динамична величина, зависеща от фактори като обем на кръвта в тялото, физическо и/или психическо напрежение, телесната температура и други.
Средни стойности на пулса според възрастта
>>> Как да измерим правилно пулса си
Разликите от приетите норми не означават непременно сигнал за медицински проблем. Отклонения могат да се наблюдават при извършване на интензивни физически упражнения, повишена телесна температура, емоционални реакции, когато е нормално пулсът да бъде ускорен.
Стойностите на пулса могат да бъдат и под 60 удара в минута, без да е налично сърдечно заболяване. Това може да е резултат от приема на бета-блокери. Забавеният сърдечен ритъм също е често срещан при спортисти или хора, които редовно тренират. Ниските стойности на пулса при активните хора се дължат на факта, че сърдечният мускул е в по-добро състояние и не е необходимо да работи толкова усилено, за да поддържа стабилен ритъм.
Фактори, които влияят на пулса
- Температура на въздуха: Когато температурата и влажността се повишат, сърцето започва да изпомпва повече кръв, което означава, че пулсът може да се ускори, но обикновено не повече от пет до десет удара в минута.
- Положение на тялото: Пулсът обикновено е еднакъв в покой, седнало или изправено положение. Понякога при движение стойностите могат да се повишат през първите 15 до 20 секунди, но бързо се нормализират.
- Емоции: Човешките емоции, като например страх, тревожност и щастие, могат да доведат до леко ускорение на пулса.
- Телесно тегло: Телесното тегло обикновено не влияе върху пулса. При хората със затлъстяване обаче може да се наблюдава по-ускорен пулс в покой от нормалното, но обикновено не повече от 100 удара в минута.
- Употреба на лекарства: Лекарствата, които блокират адреналина (бета-блокери), забавят пулса, докато приемът на висока доза медикаменти за щитовидна жлеза го ускорят.
Кога трябва да се потърси медицинска помощ
Хората, които имат много забавен пулс или се сблъскват с чести епизоди на необяснимо ускорен сърдечен ритъм, особено ако се чувстват слаби и замаяни, е препоръчително да се консултират със специалист. По преценка на лекаря може да се наложи наблюдение и регистриране на стойностите на сърдечния ритъм. Проследяването на пулса може да подпомогне назначаването на подходящо лечение.
Как правилно да измерим пулса?
All About Heart Rate (Pulse): https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/the-facts-about-high-blood-pressure/all-about-heart-rate-pulse
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАЙКА ПУЛСОКСИМЕТЪР EA1007
ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР ЗА ВЪРХА НА ПРЪСТА ДЕСПИК YK - 83A
МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 200
МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 210
Безплатна доставка за България!МЕДИСАНА ПУЛС ОКСИМЕТЪР PM100 CONNECT 79456
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА ОМРОН M300
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как бързо да намалим пулса по естествен начин
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Артериален пулс
- Билки, които понижават пулса
- Как да измерим правилно пулса си
- Сфигмограма
- Пулсова диагностика в традиционната медицина
- Венозен пулс
- Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
- Биофийдбек терапия
Коментари към Пулсът – ценният показател за състоянието на сърцето
Диян
В статията пише, че пулсът в покой обикновено варира между 60 и 100 удара в минута, а пък линка към статията: https://media.framar.bg/любопитно/здравият-човек-има-пулс-от-60-до - 80 удара-в-минута. И в таблицата за лице над 12 години, средна стойност на пулса е дадена 60 - 100. Нали, ако на човек пулса му е постоянно между 80-100 тези стойности се приемат за нормален пулс?
Здравейте, за нормални стойности при лица над 12 години се приемат между 60 и 100 удара в минута, това пише и в текста на статията. Има редица фактори, които могат да повлият на пулса, затова, ако имате някакви притеснения, консултирайте се с лекар.
В статията пише, че пулсът в покой обикновено варира между 60 и 100 удара в минута, а пък линка към статията: https://media.framar.bg/любопитно/здравият-човек-има-пулс-от-60-до - 80 удара-в-минута. И в таблицата за лице над 12 години, средна стойност на пулса е дадена 60 - 100. Нали, ако на човек пулса му е постоянно между 80-100 тези стойности се приемат за нормален пулс?