Как да измерим правилно пулса си
Пулсът е променлива и динамична величина, която зависи от фактори като обем на кръвта в тялото, физическо и психическо напрежение, телесна температура и други. Правилното му измерване е от изключително значение, тъй като стойностите му дават информация за здравословното състояние както на сърцето, така и на кръвоносните съдове.
Измерване на пулса
Изключително важно е всеки човек да може сам да открива и измерва пулса си, тъй като това умение ще му помогне да наблюдава здравословното състояние на сърцето си с течение на времето.
Общи препоръки
За да бъдат максимално точни резултатите:
- Пулсът трябва да се измерва по едно и също време всеки ден.
- Измерването е препоръчително да се прави в състояние на покой.
- Желателно е пулсът да се измерва в продължение на 60 секунди, освен ако няма други насоки от специалист.
- Препоръчително е измерването да се извършва 20-25 минути след хранене, но не и след преяждане.
Нормалните стойности на пулса варират от 60 до 100 удара в минута. Той може да бъде усетен на всяко място по тялото, което позволява артерията да бъде притисната към кост, като например китката, вратът, вътрешната страна на лакътя, зад коляното, глезенната става.
Измерване на пулса на китката
Най-правилно е пулсът да се измерва с пръсти, поставени върху лъчевата артерия, докато сте в седнало положение и в спокойно състояние. Пригответе си часовник или хронометър. За да е точно измерването, китката на ръката трябва да бъде обхваната с показалеца, средния и безименния пръст, но не бива да прилагате твърде силен натиск, тъй като може да се прекъсне кръвният поток.
Измерване на пулса на врата
Друг вариант за измерване на пулса е чрез поставяне на средния пръст и показалеца върху каротидната (сънната) артерия и тази на слепоочието. Ако не могат да се усетят пулсациите, е необходимо просто да се раздвижат леко пръстите и съвсем леко да се увеличи натиска.
Не се препоръчва да се натиска едновременно сънната артерия от двете страни на врата. Това може да накара човек да се почувства замаян или евентуално да припадне.
Резултатите няма да са точни в случаи на консумация на алкохол, тежко физическо натоварване, къпане с гореща вода, емоционални състояния, свързани с тревога, гняв, радост, силно притеснение.
Пулс по време на физическо натоварване
Стойностите на пулса по време на физическо натоварване също са добър показател за здравословното състояние на човек. Важно е обаче да се уточни, че измерването трябва да се извършва по време на упражнения с цикличен характер като бягане, плуване и ходене. Продължителността на натоварването трябва да е минимум 3-5 минути, тъй като това е времето, необходимо за адаптиране на сърдечносъдовата система към натоварването.
Традиционно се смята, че пулсът при физическо натоварване трябва да варира между 120-160 удара в минута. Поддържането на стойности над 160-165 удара, особено за продължителен период от време (5 или повече минути), затормозява работата на сърцето. |
Ако пулсът се измерва според препоръките и се забележи отклонение от общоприетите норми, е задължително да се проведе консултация с кардиолог, за да се уточнят причините и да се назначи необходимото лечение.
Как правилно да измерим пулса?
How to Check Your Pulse: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23918-how-to-take-your-pulse
How to take your pulse: https://www.mayoclinic.org/how-to-take-pulse/art-20482581
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНАФОРМ ПУЛСОКСИМЕТЪР PO-100
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН M2 КОМПЛЕКТ СЕМЕЙСТВО С ДВА МАНШЕТА
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНАТА ЧАСТ НА РЪКАТА ОМРОН M2 INTELLI IT
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНАТА ЧАСТ НА РЪКАТА ОМРОН M7 IT + АДАПТЕР
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН M2 КОМПЛЕКТ С АДАПТЕР
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНАТА ЧАСТ НА РЪКАТА ОМРОН M3 + АДАПТЕР
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как бързо да намалим пулса по естествен начин
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Билки, които понижават пулса
- Пулсът – ценният показател за състоянието на сърцето
- Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
- Пулсова диагностика в традиционната медицина
- Артериален пулс
- Биофийдбек терапия
- За какви заболявания може да подскаже пулсът
- Разпространение на пулсовата вълна
Коментари към Как да измерим правилно пулса си