ИЗВЪНГЕНИТАЛНИ ПРОМЕНИ СЛЕД РАЖДАНЕТО
1. ТЕМПЕРАТУРА И ПУЛС
Непосредствено след раждането в първите 12 часа температурата може да се повиши с няколко десети от градуса, което се обяснява с усилване на мускулната работа в периода на изгонването на плода. В първите дни след раждането субфебрилитета може да се обясни и с резорбционните процеси, протичащи в маточната кухина, а около 3 ден и със започващата лактация. Повишаване и задържане на температурата на 38 градуса и особено ако е придружено с разтрисане, е сериозен сигнал за патологично отклонение в следродилния период , което трябва и своевременно да се диагностицира. Температурата трябва да се проследява 2 пъти - сутрин и следобяд , а при необходимост и по-често. При повишаване на температурата след 10 ден е сигнал за постродилна инфекция.
Проследяване на пулса е важно, като параметрите му се нормализират около 24 часа след раждането 60-80 удара в минута, равномерен, пълен. По принцип пулса на родилката е лабилен и се влияе от емоционални фактори. Пулсът може да се ускори при обилна кръвозагуба по време на раждане. Ускоряването му може да се предизвика и от извънгенитална патология - сърдечно-съдови заболявания или начален възпалителен процес. Като тежък прогностичен белег е когато пулсът се ускорява с 100-120 удара на нормална или леко повишена температура (тромбофлебит).
2. ПИКОЧНИ ПЪТИЩА
Непосредствено след раждането се задържа уринирането. Като причините за това са няколко, но на първо място са: травматични увреди на пикочния мехур по време на раждане, както и отока на външния отвор на уретрата, влагалището, вулвата също причиняват смущения в уринирането. Значение имат и чисто психологически фактори, като това, че жената не е свикнала да уринира в легнало положение и в присъствието на други хора. Известна роля играе и коремната стена, която е отпусната и действието на коремните мускули не е ефикасно. При 50 % от жените позивите за уриниране се появяват след 15-20 часа след раждането. Смущенията в уринирането са преходни и към 3-4 ден отзвучават след раждането. Има различни приоми, които се използват за изпразване на пикочния мехур като: изправяне на жената, пускане на чешмата, и при необходимост катетеризация.
3. ХРАНОСМИЛАТЕЛЕН ТРАКТ
Първите дни след раждането са характерни с липса на дефекация (изхождане). Причините за това са травматизиране на правото черво и хемороидалното сплетение по време на раждане. Значение има и отпуснатата коремна стена. Като има и задържане на газове (метеоризъм). Промените са преходни и ако до 3. ден не се получи спонтанна дефекация трябва да се приложат медикаменти или да се направи клизма. По време на раждането се получават фисури в аналната област, които са силно болезнени. Като е задължително приложението на обезболяващи и епителизиращи средства в периода след раждането.
4. КОРЕМНА СТЕНА
Преразтеглената коремна мускулатура придобива първичния си тонус, но почти никога степента преди забременяване. Кожата не може да следва съкращаването на коремната мускулатура и остава по-отпусната в областта на корема. Стриите не изчезват напълно, но намаляват по размери и се превръщат в бяло - блестящи тесни ивици. Пъпът остава изпъкнал. Пигментацията на бялата линия намалява, но не изчезва напълно.
5. ПРОМЕНИ В ОБМЯНАТА НА ВЕЩЕСТВАТА
Оновната обмяна се повишава поради усиленото хранене и процесите свързани с обратното развитие на матката (инволуция) и започващата лактация. Обмяната на белтъци се нормализира. Натрупаните мазнини по време на бременността осигуряват правилно протичане на лактацията и в следродилния период те намаляват. Въглехидратната обмяна също се нормализира. По време на кърменето се отделя калций и това довежда до намаляването му в майчиния организъм. Отделянето на голямо количество соли от родилката се осъществява при потене. Излъчване на повече пот при липса на патологични процеси и повишена температура е характерно за нормално протичащ следродилен период. Кръвозагубата и умората водят до намаляване на апетита. Обикновено първите дни след раждането телесната маса се намалява.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАЛМЪРС СТЯГАЩ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО СЛЕД РАЖДАНЕ С Q10+ 315 мл
КОГАТО ЛУНАТА СНИЗХОЖДА - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
УСПЕХ В ЖИВОТА И БИЗНЕСА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Телесна температура
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- ИМА ЛИ СМИСЪЛ ОТ ОБЕЗБОЛЯВАНЕ ПРИ РАЖДАНЕ?
- Как изглежда идеалното женско тяло според науката
Коментари към ИЗВЪНГЕНИТАЛНИ ПРОМЕНИ СЛЕД РАЖДАНЕТО