Изобретиха устройство, което зарежда пейсмейкър с енергия от сърцето

Тестове на новото устройство показват, че то може да произвежда 10 пъти необходимата енергия за работата на апарата без да се налага постоянна смяна на батериите. Пиезоелектрически материали генерират електрически заряд, когато формата им се променя. Такива устройства се използват в някои слушалки, за да превръщат вибрациите в електрически сигнал.
Учени от университета Мичиган се опитват да адаптирате технологията за движенията на сърцето, така че да ги превърнат в източник на енергия. При тестове, които са симулирали различни сърдечни ритми, е генерирано достатъчно електричество да задвижва пейсмейкъра. Учените сега искат да изпробват устройството върху истинско сърце и да го вградят в комерсиален пейсмейкър.
Доктор Амин Карами обясни на среща на Американската сърдечна асоциация, че батериите на повечето пейсмекъри трябва да се сменят приблизително веднъж на всеки седем години.
"Много от пациентите са деца, които живеят с пейсмейкъри от години. Представете си колко операции могат да им бъдат спестени ако новата технология бъде приложена. Напредъкът в технологиите през последните години позволи на много хора да сменят пейсмейкърите много по-рядко", каза проф. Питър Вайсбърг, директор на Британската сърдечна фондация. Според него, това устройство може да е поредната стъпка в тази посока.
Ако учените изгладят технологията и тя се окаже достатъчно издръжлива в клиничните тестове, тя може съвсем да премахне нуждата от смяна на батерии.
Коментари към Изобретиха устройство, което зарежда пейсмейкър с енергия от сърцето