Има ли връзка между акнето и гинекологичните заболявания?
Акнето е заболяване на мастните жлези и космените фоликули на кожата. Характеризира се със запушване на порите и възникване на кожни увреди, наричани пъпки или бели връхчета. То е една от честите причини тийнейджърите да потърсят помощ първо от козметик и след това от дерматолог.
Това е грешно, защото проблемът акне често се съчетава с други проблеми като хирзутизма (засилено окосмяване), себорея, алопеция, затлъстяване, като засяга репродуктивната система - овулаторна дисфункция и стерилитет.
Тези проблеми са свързани с хиперандрогенемични състояния, които се лекуват едновременно от дерматолог, акушер-гинеколог и ендокринолог. Хиперандрогенизмът е едно от най-честите ендокринни нарушения при жени в репродуктивна възраст. Излишъкът на андрогени може да се дължи на повишена продукция от яйчниците, надбъбречните жлези или на периферно превръщане от андрогенни прекурсори.
Друг фактор е наследствеността или генетичните фактори. Някои изследователи считат, че склонността за развитието на акне може да се наследи от родителите. Различни фактори могат да влошат акнето: промяна в хормоналното равнище при подрастващи момичета и при жени от 2 до 7 дни преди началото на менструалния цикъл; използване на мазни козметични продукти; спортни каски или друго спортно оборудване, притискащо кожата; раници, стегнати яки или тесни спортни униформи; дразнители, свързани с околната среда, като замърсяване или висока влажност; изстискване или пробиване на белите връхчета; силно триене на кожата (чесане); стрес.
Хиперандрогенемията се изявява с различни по степен овулаторни нарушения - олигоменорея, аменорея, менорагия, метрорагия, тазови болки, предменструален синдром, които често водят до стерилитет.
Такива жени имат нормално настъпващо или закъсняващо менархе (първа менструация), нередовен менструален цикъл, аменорея (липса на менструация), затлъстяване, хиперпролактинемия, хипоталамична дисфункция.
PCOS е едно от най-честите ендокринни заболявания, обхващащо 5 - 14% от жените в репродуктивна възраст. Характеризира се с хормонален дисбаланс. Яйчниците се увеличават от 2 до 6 пъти в сравнение с нормалните им размери. Външната им обвивка се удебелява и под нея се формират множество малки кистички. Всичко това води до нарушено производство на женските полови хормони и завишено на мъжки. Нарушава се и процесът на овулация.
Първите признаци на поликистозата могат да са кожни проявления - мазна кожа, пъпки, мазни коси. Честотата на синдрома сред жените с хирзутизъм (окосмяване от "мъжки тип") е 65 - 85%. Около 50 - 60% от засегнатите жени са със затлъстяване. Етиологията на PCOS е все още неизяснена, налице е фамилност, като заболяването е мултифакторно.
Доц. д-р Надежда Хинкова дм, акушер гинеколог и онколог, консултант в клиника "Св. Параскева"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ТИП МЕДИЦИНСКИ ПАНТАЛОНКИ 107
АМРИТА ХИДРАТИРАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЕКСТРАКТ ОТ БИРЕНА МАЯ ЗА МАЗНА КОЖА 10 мл
БЕЛЕКС ГЕЛ 40 мл ФОРТЕКС
ПРОМОБИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИГРЕН 10 мл
МАКСИМАЛНА КРАСОТА ОРГАНИК ОМЕГА КОМПЛЕКС 200 мл VIRIDIAN
ВИШИ ДЕРМАБЛЕНД КОРИГИРАЩ ФОН ДЬО ТЕН ФЛУИД - 20 ВАНИЛИЯ 30 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Д-р Ина Цонева
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Акне
- Изследване на вагинален секрет
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- д-р Луиза Антимова Коцева
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- д-р Елка Маринова Станчева
Коментари към Има ли връзка между акнето и гинекологичните заболявания?