Имунни клетки в мозъка влияят върху сексуалното поведение
Проучване разкрива изненадващо ново обяснение за начина, по който младите мозъци оформят сексуалното поведение на индивидите на по-късен етап от живота.
Учените започват своето изследване с провеждането на няколко експерименти с плъхове. Оказва се, че имунните мастни клетки играят важна роля при определянето на това дали сексуалното поведение на едно животно ще бъде по-характерно като мъжко или женско. За да разберат по-добре ролята на мастните клетки в сексуалното поведение, ръководителката на изследването доц. Катрин Ленц и нейните колеги от Държавния университет в Охайо заглушават клетките при мъжки ембриони на гризачи и след това наблюдават развитието им на по-късен етап.
Учените сформират по-късно двойка между едно от тези мъжки животни с женски екземпляр, който е в период на размножаване, като целта им е да проследят дали мъжкият преследва сексуално женската. Специалистите забелязват, че експерименталните плъхове от мъжки пол са далеч по-малко заинтересовани от типичните мъжки и действат почти като женски.
По същия начин изследователите манипулират женски новородени плъхове, активирайки мастните клетки със стимулиращ химикал. Резултатите показват, че активна възраст те се държат като мъжки гризачи.
"Вълнуващо е да бъдат наблюдавани, защото те не разполагат с механизмите на плъховете от мъжки пол относно поведението им при възпроизводство. Но вие не бихте могли да го знаете, наблюдавайки начина, по който действат", обяснява Ленц. |
Изследователите установяват, че естрогенът, който играе основна роля в развитието на мъжките черти в гризачите, задейства мастните клетки в мозъка и че точно този процес води до сексуалното развитие на животното.
Учените имат ограничена информация за промените на клетъчно ниво, които допринасят за начина, по който се формират мозъка и съответното поведение, макар че е известно, че разликите между половете се програмират от хормоните.
Ако човешкото развитие отразява това, което специалистите наблюдават при животните в проучването, са възможни относително дребни влияния като алергична реакция, нараняване или възпаление по време на бременност, които да доведат до развитие на сексуално поведение в потомството. Изследователите дори допускат, че приемането на антихистамини или болкоуспокояващи през бременността може да играе важна роля. Също така откритието може да помогне да се обяснят рисковете за психиатричните и неврологичните разстройства, които са по-често срещани при мъжете.
„Тези мастни клетки са от решаващо значение за развитието на мозъка през целия живот, въпреки че те са в сравнително малко количество. Този факт трябва да ни отвори очите за потенциалната роля на различните имунни клетки в човешкия мозък“, заявява Ленц. |
Проучването е съсредоточено върху предоптичната област на мозъка, която е част от хипоталамуса. По думите на Катрин Ленц това е сексуално най-динамичната област в мозъка. Изключително важна е за мъжкия тип репродуктивно и социално поведение, както и за „инсталиране“ и иницииране на майчинското поведение при женските животински екземпляри.
В предишно изследване учени успяват да установят ролята на друг тип мозъчна клетка – микроглия, която насочва сексуалното поведение, докато в сегашното проучване изследователите откриват какво точно води до нейното активиране, а именно имунните мастни клетки в мозъка.
eurekalert.org, freepik.com
Коментари към Имунни клетки в мозъка влияят върху сексуалното поведение