Инжекции с кофеин успяват да защитят мозъка на новородени, лишени от кислород

Учени от Германския център за невродегенеративни заболявания и Университетската болница в Бон прилагат нови методи срещу последиците от асфиксия при раждане. В хода на проучването те установяват, че инжекции с кофеин потискат масовата смърт на нервните клетки при новородени, които изпитват недостиг на кислород. Според екипа този вид терапия намалява вероятността да се появят увреждания на нервната система, които са необратими.
Нуждата от алтернативни терапии за справянето с асфиксията
Проф. Хемен Сабир, ръководител на изследователската група на Германския център за невродегенеративни заболявания и старши лекар в Отделението по неонатология и детска реанимация в Университетската болница в Бон, аргументира по следния начин търсенията на екипа: „Когато има недостиг на кислород по време на раждане или така наречената родова асфиксия, е необходимо да бъдат взети незабавно мерки за новороденото, защото състоянието води до увреждане на мозъка и е непосредствена заплаха за живота."
И ако в Германия това се случва рядко, то в световен мащаб една от основните причини за смърт при новородените е именно асфиксията по време на раждане. За това говорят и данните, според които 1 000 000 новородени в света умират заради липсата на кислород по време на раждане.
>>>Пет милиона деца умират преди да навършат пет години през 2021 г., алармират от ООН
За да се справят с проблема медиците използват хипотермията, която е и единствената утвърдена терапия за лечение на последиците от недостига на кислород по вревме на раждане. При нея в продължение на няколко дни се понижава телесната температура на бебето до 33 градуса, а след това постепенно се повишава отново. Процедурата се прави, защото охлаждането забавя метаболизма и позволява на регенерацията на мозъка, което от своя страна увеличава шансовете за оцеляване на бебето и намалява риска от по-късни ефекти. За съжаление, оказва се, че в страните с високи доходи 40% от новородените не се възползват от тази терапия, а в тези с ниски доходи процентът е още по-висок. „Причините не са ясни, но пък е ясно, че има спешна нужда от алтернативни терапии. И точно тях представя нашето проучване“, казва проф. Сабир.
Проучването
На първо място, отбелязва проф. Хемен Сабир, в света и до момента са извършени множество изследвания върху животни, чиято основна цел е да бъдат намерени подходящи лекарства. Проблемът е, че те трудно могат да бъдат сравнявани, именно защото са извършени от различни изследователски групи при неравностойни условия. Задачата на ръководения от проф. Семар екип сега е да извърши тестове на набор от съединения при идентични условия.
На помощ идват проучванията на учените до момента. Въз основа на тях екипът идентифицира общо 25 обещаващи агента, които биха могли да защитят от смърт невроните. Всяко едно от лекарствата бива тествано върху новородени плъхове, на които изкуствено се причинява състояние, при което липсва кислород. Тестовете продължават шест дни.
Всичко е съобразено с лекарството и резултатите от предходните проучвания. Например, първата доза от някои агенти е приложена малко преди лишаването от кислород.
„Когато става дума за хора, това означава, че тези лекарства се дават, докато майката още ражда и може да се случи ако има реални усложнения или риск. За това са подходящи обаче само вещества, които са в състояние да преминат през плацентата, тоест от кръвния поток на майката към нероденото дете. В нашето проучване ние успяхме да симулираме тази ситуация“, споделя ръководителят на екипа.
След като в продължение на шест дни мозъците на гризачите са лишавани от кислород, на седмия екипът започва да ги изследва за увреждания.
Оказва се, че от всички вещества, които са в състояние да се борят с недостига на кислород, най-ефективен е кофеинът. При лечението с него загубата на мозъчна материя е най-ниска и в същото време много по-малка отколкото при хипотермичното лечение.
Резултатите от проучването са публикувани в списанието Scientific reports.
Инжекциите с кофеин, които биват прилагани преди опитните мишки да бъдат лишени от кислород, намаляват степента на увреждане и броя на мъртвите нервни клетки с около два до три пъти в сравнение с останалите лекарства и с 3,5 пъти в сравнение с гризачите от контролната група.
„Нашето проучване показа, че кофеинът има не само противовъзпалителни свойства, но в същото време се оказа и мощен невропротектор“, казва проф. Сабир.
Още шест лекарства са показали много по-добри резултати в сравнение със стандартната терапия. Сред тях са лекарства срещу подагра и алергия както и рибеното масло и мелатонина.
Изводите
Едно от големите предимства на медикаментозното лечение е, че то не изисква медицинска апаратура. С кофеина ще има средство за лечение, което е не само лесно достъпно, но и евтино и той може да бъде част от битката с ефектите на асфиксията. Тази терапия е особено подходяща за развиващите се страни. Тя обаче може да се прилага не само там, но и в държавите с високи доходи, ако се окаже, че превъзхожда хипотермичното лечение.
Както пояснява проф. Хемен Сабир, преди да започне тестването върху хора, ще бъдат необходими допълнителни изследвания върху животински модели. Механизмите на действие на различните вещества трябва да бъдат изследвани по-подробно, за да бъде открит възможно най-добрият агент както и различните комбинации.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР PULSEMED KSOC-5
ОЗАРА АКТИВ капки 30 мл
БИ ХЕЛТ ПАНГАМОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B15) таблетки * 90
БОИРЕР ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР модел PO45
НовБОИРЕР ДЕТСКИ ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР модел PO 13
НовМЕДИСАНА ПУЛС ОКСИМЕТЪР модел PM100 CONNECT
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Лечение с кислород
- Понижена кислородна сатурация
- Как влияе кофеинът на кръвообращението в мозъка
- Недостиг на кислород в мозъка
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Процедура, документи и условия за припознаване на дете
- Лечение при махмурлук
- Кафето не е опасно за здравето на сърцето
- Бебетата не трябва да пътуват в столче за кола повече от 30 минути
- Упражненията по време на бременността са благоприятни за развитието на двигателните умения на новородените
Коментари към Инжекции с кофеин успяват да защитят мозъка на новородени, лишени от кислород