Как да изберем най-подходящата четка за зъби
Каква точно четка за зъби да изберем? Коя е най-подходящата именно за нас? За мнозина изобилието на пазара от видове и марки четки за зъби създава единствено затруднение.
Предлагаме ви няколко прости съвета при избор на четка за зъби:
- Размерът на главата на четката не трябва да бъде много голям – 25-30 мм. Така тя ще бъде по-ефективна и при почистването на труднодостъпните места.
- Главата на четката трябва да бъде заоблена. Така тя няма да наранява меките части на устната кухина и най-вече венците. Тяхното често увреждане може да доведе до атрофия, защото тъканта се опитва да се “премести” от местата, където бива раздразнена.
- Четката трябва да е направена от много отделни снопчета, със закръглени краища. Именно такива четки притежават най-оптимална почистваща повърхност, т.е. натискът върху зъбите и венците се разпределя равномерно в процеса на почистване.
- Повечето хора си избират четки за зъби със средна твърдост. Това всъщност е правилният подход, само ако не сте наясно каква всъщност твърдост е подходяща за вас. В този случай вашият стоматолог може много да ви помогне. Като правило за хората, които имат проблеми със зъбите и особено с венците, са най-подходящи меките четки.
- Предпочитайте четките с изкуствени косми. Естествените имат свойството да попиват влага и така създават по-благоприятна среда за развитие на болестотворни бактерии. Естественият косъм е и по-чуплив, след това той става по-остър и може да увреди най-вече венците.
- При избор на четка за зъби за деца обърнете внимание и на дръжката. Тя трябва да е малко по-дебела, отколкото за възрастните – така детето по-лесно ще я държи.
- Четките със сменяща се глава, ако отговарят на горните условия, са за предпочитане – поне от екологична гледна точка. А и намаляват разходите ви.
Ако се колебаете каква четка за зъби да изберете, потърсете съвета на вашия стоматолог
Много меките четки (ultrasoft, extrasoft) са подходящи най-вече за деца до 5-годишна възраст. Меката (soft) се използва от малчугани между 5 и 12 г., както и за хора с много чувствителни венци и зъби. Това е най-универсалната и най-често използвана четка. За да използвате четка със средна твърдост (medium), трябва да имате здрави венци. Тя е подходяща за деца над 12 г. и възрастни. Избягвайте четките за зъби с твърди косъмчета, освен ако стоматологът не ви е препоръчал такава. Те раняват венците, а снопчетата им не са достатъчно гъвкави, за да проникнат и почистят междузъбното пространство. Макар да са рядко срещани, на пазара има и четки за зъби с естествен косъм. Те обаче не се препоръчват, защото попиват повече влага и създават благоприятна среда за развитие на различни бактерии, както вече споменахме по-горе.
Най-важното правило е да се консултирате със зъболекар. "Универсални" четки не съществуват, затова трябва да знаете дали търсите твърди, меки или средно твърди. Средните са подходящи в много малко случаи и не са "златна среда". Специалист може да ви каже кое е най-добро за вас.
Грижа за самата четка
Част от грижата за устната кухина е и грижата за самата четка.
- След всяко използване я почиствайте добре с течаща вода, защото в противен случай в нея остават паста за зъби, частици от храна и бактерии. Ако четката не бъде почистена, при следващата й употреба, всички натрупали се вредни микроорганизми ще попаднат отново в устата.
- При пускането на водата в тоалетната, част от бактериите от нея политат наоколо. Те могат да стигнат до 2 метра във всички посоки. Ако четката ви за зъби стои на открита поставка, тя е мишена на микроби и бактерии като ешерихия коли, стрептококи и стафилококи. В банята бактериите се събират не само в тоалетната чиния, но и по стените, които често пренебрегваме по време на обичайното чистене.
- Подсушавайте четката, доколкото е възможно. Влагата по нея създава благоприятна среда за развитие на бактерии, а и я деформира.
- Независимо какви грижи полагате за своята четка, сменяйте я на 2-3 месеца. За съжаление, статистиката показва, че мъжете сменят четките си средно един път в годината, а жените – на 6 месеца.
Предимствата на електрическите четки за зъби
Електрическите четки имат някои предимства. Не може обаче всички те да бъдат наречени съществени. Наистина електрическата четка автоматично прави онези кръгови движения, които иначе човек трябва да извършва на ръка.
По-важни предимства всъщност са наличието в някои модели на сигнализатори за това, че зъбите и венците вече са почистени достатъчно (т.е. избягва се прекомерното им третиране и опасността от това) и че натискът върху почистваната повърхност е прекалено голям (това е опасно особено за венците и другите меки части). Електрическа четка се препоръчва само за хората, които в резултат на някаква патология или заради напредване на възрастта, не могат да извършват характерните за почистването на устната кухина движения. Децата, които тепърва ще придобиват хигиенни навици, трябва да използват обикновена четка – само чрез нея те ще усвоят техниката на почистване.
д-р Тони Пейчева - Как правилно да мием детските зъби - видео
снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ДЕНТАЛ СОФТ КЕЪР 3 + ГОДИНИ
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ДЕНТАЛ 3D УАЙТ СОФТ
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ИНСПИРЕЙШЪН МЕДИУМ
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ БИО ПЛАНЕТ БАМБУКОВА С НАНО СРЕБРО ЗА ВЪЗРАСТНИ СОФТ
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ТЕПЕ ГУУД РЕГУЛАР СОФТ
ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЛАКАЛУТ M * 5
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лечение при пародонтит
- Миене на зъбите
- Арабската пръчица за зъби мисвак като предшественик на съвременната четка за зъби
- Четките за зъби през Първата световна война
- Спазвайте 5 правила при миене на зъби
- Накисвайте четката за зъби в оцет, за да я изчистите от бактериите
- Миенето на зъбите след всяко хранене е вредно
- Четка за зъби от 1870 година
- Направете си избелваща паста за зъби от кокосово масло, куркума и мента
- Добавете мляко към чая, за да предотвратите образуването на петна по зъбите
Коментари към Как да изберем най-подходящата четка за зъби