Как да направим обяда в училище по-здравословен?
Седиш си на чина и стомахът ти започва да ръмжи заплашително. Идва края на часа, чуваш звънеца и знаеш, че е време за обяд - ура! След цялото това време в клас, ти заслужаваш да се отправиш към училищната лавка, за да се отпуснеш и да се насладиш на обедното хапване в компанията на приятелите си. Но почакай малко - какво точно ще ядеш?!
Забързаният начин на живот все повече обрича децата ни на нездравословно хранене. За съжаление нямаме контрол върху това какво яде нашето дете в училище. Не можем да бъдем сигурни например, дали ще изяде зеления фасул или ще го изхвърли или кое ще избере - ябълка или сладолед... Когато вие приготвяте обяда на детето си, е повече от важно да направите здравословен избор. Трябва да сте наясно, че яденето на разнообразни и полезни храни дава не само физическа, но и умствена енергия, помага на младия организъм да порасне хармонично и дори може да го предпази от болести. Помислете обаче и за неговия училищен обяд. Как да го направите по-здравословен? За разлика от трудните тестове по математика, които решава детето ви, на този въпрос имате повече от един верен отговор и много варианти за действие.
Опакован обяд или здравословен обяд?
Повечето деца имат избор от опаковани храни за обяд, които могат да си купят в училище. Това не е непременно нездравословно. Вие самите можете да се убедите в качеството на храната, като се запознаете по-отблизо с менюто в училищната лавка. Все пак би трябвало храните, предлагани в училищата да са по-здравословни от тези на останалите места. Тук важи и обратното - не всички пакетирани храни, които си купуват учениците, са достатъчно витаминозни и полезни. Ако става въпрос за шоколадови десерти или чипс, това в никакъв случай не е питателна храна. За да предотвратите подобни изкушения, просто попитайте детето какво обича да хапва и се постарайте да му го осигурите. Ако неговият любим сандвич е с фъстъчено масло или със сирене и маслини например, тогава просто му го пригответе у дома и го опаковайте! Така ще му бъде удобно за хапване и няма да се различава ярко от съучениците си. Не забравяйте и за вкусния десерт, който спокойно може да бъде негов любим плод.
6 златни правила на здравословния обяд
- Изберете плодове и зеленчуци. Те са като да ударите джакпота, когато става дума за хранене. Плодовете и зеленчуците са богати на витамини и фибри. Опитайте се да осигурите на детето си поне две порции различни растителни храни на ден, едната от които да е на обяд. Това може да стане с десерт към обяда - ябълка или банан, моркови на закуска или плодова салата на вечеря. Как да изберете подходящия плод? Лесно е - просто се съобразете със съответния сезон. Природата си знае работата и ни осигурява необходимите витамини по всяко време на годината.
- Децата имат нужда от полезни мазнини. Всички ние се нуждаем и от мазнини в менюто си, за да сме здрави, разбира се, без да ядем прекалено много от тях. Полезни са мазнините в кравето, фъстъченото, лененото масло, сиренето, ядките и рибата. Избягвайте обаче храни като пържени картофи, хот-дог, хамбургери, колбаси, панирани хапки, маргарин и др. Те увеличават степента на вредния холестерол в кръвта и допринасят за развитие на заболявания като наднормено тегло, атеросклероза и хипертония.
- Не забравяйте зърнените храни. Не мислете, че когато казваме зърнени храни, имаме предвид единствено хляба и тестените изделия. Тук се включват всички зърнени култури, ориз, макаронени изделия, царевица, пълнозърнест хляб и др. Да, те са високо въглехидратни храни, но са и изключително богати на растителни фибри, без който стомашно-чревния ни тракт и по-специално дебелото черво не могат да функционират правилно.
- Наблегнете на течностите. Здравословният обяд не се отнася само до това, което ядат, но и до видовете и количеството на напитките, които приемат децата. Млякото е универсално любимо питие за тях, възползвайте се от този факт и редовно им го осигурявайте. Ако не им харесва, изберете чай, натурален плодов сок (най-добре фреш) или минерална вода. Избягвайте газирани, кофеинови и енергийни напитки, както и такива с много захар и оцветители.
- Балансирайте обяда на детето. Когато става дума за балансирано хранене, това означава ястия, които включват комбинация от хранителни продукти: зърнени храни, плодове, зеленчуци, риба или протеинови храни, млечни храни като мляко и сирене. Опитайте се да постигнете това в менюто на детето си. Тук не говорим за количество, а за качество. Двойна порция пържени картофи, например, не би направила обяда балансиран.
- Маниери на хранене. Научете детето си на основните правила или маниери, които трябва да спазва, докато се храни. Това не е въпрос на етикет, нито на материални възможности. Някои навици наистина допринасят за здравословните качества на един обяд. Такива са: миенето на ръцете преди и след ядене, бавното и хубаво сдъвкване на всяка хапка, дъвченето със затворена уста и използването на прибори, вместо пръстите на ръцете.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- 16 закуски за училище, които да сложите в кутията за храна
- Лесни и интересни закуски за ученици
- Майки споделят: Приготвянето на храна за училище е уморително и стресиращо
- Еднодневно меню за хранене на ученици
- Обяд за училище: гофрети с тахан и ябълка, яйце, домати, извара с канела и грейпфрут
- Обяд за училище: рулца от шунка, горски плодове, йогурт и моркови
- Какво обядват децата в училищата по света
- Фалафели с таханов сос, кускус, зелен фасул и фета сирене
- Какво да сложим в обяда на детето за училище?
- Обяд за училище: тортиля с боб и сирене чедър, горски плодове, домати и авокадо
Коментари към Как да направим обяда в училище по-здравословен?