Как да облекчим болката при разширени вени?
Със старта на летния сезон и повишаването на температурите зачестяват оплакванията на хората с разширени вени на краката.
Това се дължи на понижаването на венозния тонус и отпускане на еластичните влакна в стената на вените. В резултат на това се увеличава венозният застой и оплакванията от оток, тежест и болки в краката и по-специално около глезените се засилват.
Високите температури водят и до интензивно изпотяване със загуба на телесни течности (с потта), което може да доведе до дехидратация на организма и дори до тромбози.
С настъпването на лятото пациентите с разширени вени трябва да приемат повече течности - вода, чай, плодови сокове. Храната трябва да е по-лека с достатъчно количество фибри и по-малко наситени мазнини. Трябва да се профилактират запекът и наднорменото тегло.
Трябва да се избягват седенето или стоенето на едно място, като се използва всяка възможност за раздвижване на стъпалата и подбедриците.
Преди лягане е необходима 10-15 минути разходка, а по-време на сън и почивка е от полза повдигането на краката на около 10-15 см над нивото на гръдния кош.
Трябва да се подбере подходящ спорт - интензивно ходене, бягане, аеробика, колоездене, танци, плуване, като се избегне посещението на плажа в часовете между 10 и 15 ч. Ходенето с потапяне до кръста в морската вода осигурява естествен масаж на подбедриците и намалява венозния застой.
За пациентите, които не са на морския бряг, е от полза обливането на краката с хладка вода вечер преди лягане. Трябва да се избягват горещите бани, вани и сауни, както и горещи физиотерапевтични процедури - максимална температура до 30-31 градуса.
Дрехите трябва да са широки и удобни, за предпочитане в по-светли цветове, като трябва да се избягват тесни панталони, корсети, чорапи и пристягащи ластични маншети.
Обувките трябва да са удобни, с височина на тока между 3 и 5 см.
От друга страна, носенето на специалните еластокомпресивни чорапи за разширени вени е наложително и през лятото, но обикновено те се толерират по-малко от пациентите поради повишените температури.
Приемането на медикаменти, съдържащи диосмин, троксерутин или екстракти от грозде или кестен намаляват отока и субективните оплаквания. Подобен ефект има и приложението на локални гелове или кремове.
Редовните консултации с вашия личен лекар, ангиолог или съдов хирург са задължителни, особено ако има оплаквания като оток, болка или тежест в краката, както и прекомерно изпъкване на повърхностните разширени вени.
Накрая трябва да се отбележи, че най-горещите летни месеци (юли и август) не са най-подходящото време за оперативно лечение на разширените вени поради увеличения венозен застой в долните крайници, както и поради необходимостта от стриктно носене на еластичен бинт или чорап след операцията (около 30 дни).
Д-р Асен Драмов, главен асистент към сектор "Ангиология" в Клиниката по съдова хирургия и ангиология в Националната кардиологична болница
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕДИЛАСТ ЛАСТИЧЕН БИНТ СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 5 м / 10 см МЕДИКА
СЕГРЕТА ДАМСКИ КОМПРЕСИВНИ 3 / 4 ЧОРАПИ БЕЖОВИ 5 размер 70 DEN
КОМПРЕСИВЕН ЧОРАП ПРИ РАЗШИРЕНИ ВЕНИ МЕДИЛАСТ КЛАС I 7 / 8 размер L * 1 брой МЕДИКА
ВАРИТЕКС АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ДО КРЪСТА С КОЛАН 908
МЕЧИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 250 мл.
СЕГРЕТА КАЛИБРАТО ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ БЕЖОВИ 4 размер 70 DEN
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашен лек за разширени вени
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лешник, Леска, Обикновена леска, Обикновен лешник
- Колко време се носи чорап след операция на разширени вени?
- Разширени вени
- Лечение при варикоцеле
- Паричка, Многогодишна паричка
- Азиатска центела, Азиатско хидрокотиле, Готу кола
- Операция при разширени вени
- Лечение на разширени вени: лекарства, добавки, билки
Коментари към Как да облекчим болката при разширени вени?