Как да се преборим с алергиите

Алергията, която се причинява от алергени, вдишани с въздуха, се определя като респираторна. Състоянието се проявява най-често като алергичен ринит или алергична астма. Най-честата причина за респираторна алергия са полените. Поленът е мъжкото семе на треви, цветя и дървета. При попадането на алергена върху лигавицата на носа или бронхите агентите на имунната система го приемат като чуждо тяло. Образуват се антитела, които атакуват тъкани на тялото.
Неприятните симптоми при алергия към полени са: хрема, зачервяване и дразнене на клепачите, сълзене на очите, в по-редки случаи кашлица, т.е. във вид на алергичен ринит и конюнктивит, и рядко астма. Терапията на алергията включва да се избягва излагането на полени, доколкото е възможно. Това няма да спаси от изява на симптомите й най-вероятно, но ще ограничи развитието и усложнението на състоянието.
Често полените, особено мъхчетата на тополите, които са в големи количества във въздуха през лятото, могат да претоварват имунната система и да провокират и някои хранителни алергии. Най-често алергични реакции се проявяват след консумация на плодове с мъхести обвивки, каквито са кайсията и прасковата, също така и ягодите са причинители на алергии.
За да се избегнат неприятни последици, преди да започне консумацията, дори на минимални количества от алергизиращата храна, задължително трябва да се направи консултация с алерголог или специалист по хранене и диететика. При вече поставена диагноза диетотерапията изисква изключване на съответната алергизираща храна и най-важното - приемане на медикаменти, с които се понижава алергичната реакция на организма.
Ето някои съвети да се опазим от алергии:
- Избягвайте излизане в местност в период на цъфтеж на местната флора.
- Избирайте почивка на морски курорт, където вероятността от разпространение на полени е ограничена.
- През поленовия сезон не отваряйте прозорците на автомобила.
- Оставяйте прозорците в жилището си затворени, в случай че живеете в близост до озеленен район, особено сутрин и когато спите.
- При възможност стойте на закрито през горещи, сухи и ветровити дни.
- Започнете да вземате лекарството си преди началото на сезона и го използвайте редовно през целия критичен период, дори в дните, когато нямате симптоми - така то действа по-добре.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИНХАЛЕР ЗА НОС ФРЕШ СТИК * 1
АСПИРАТОР ЗА НОС С МЕК НАКРАЙНИК НОСКО БЕБЕ
СНАФЪЛ БЕЙБ АСПИРАТОР ЗА НОС 0+
НАРИНЕ БИОБИОТИК метаболитни капки за нос 30 мл
ИНХАЛЕР ЗА НОС
МАРИМЕР БЕБЕШКИ АСПИРАТОР ЗА НОС * 1
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алергичен ринит и сенна хрема – какво знаем?
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Хрема
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- д-р Румяна Димитрова Павлова
- Жълт секрет от носа
- Домашно лечение на хрема при деца
- Лошо миришещ секрет от носа
- Домашни методи и средства за спиране на кървене от носа
Коментари към Как да се преборим с алергиите