Как да се предпазим от слънчевите лъчи
"Всички обичаме и се нуждаем от светлината и топлината на слънцето. Тя стимулира синтеза на витамин D и освобождаването на хормоните на щастието като серотонин. Десет минути под слънчевите лъчи обаче са напълно достатъчни, за да се постигне този благоприятен "биопозитивен" ефект", казва експертът Екарт Брайтбарт.
Хората, които се излагат на действието на пряка слънчева светлина твърде често и за дълго, рискуват сериозно да навредят здравето си. Слънчевите изгаряния и алергии са само началото на дългия списък от неприятности. В дългосрочен аспект твърде дългото излагане на ултравиолетова радиация може да нанесе непоправимо увреждане на ДНК в кожните клетки и да увеличи риска от рак на кожата.
"Ултравиолетовата радиация е основен канцероген, подобно на тютюневия дим и рентгеновите лъчи", обяснява Томас Диршка от Германската асоциация на дерматолозите. Не само интензивната "остра" радиация е опасна, но и натрупваната за дълъг период от време. Кожният рак е най-честата причина за злокачествени тумори при хората със светла кожа. Миналата година в Германия са диагностицирани около 195 000 нови случая на кожен рак. Увеличаването на случаите на злокачествено заболяване на кожата не са единствената причина да се избягва "свръхдозата" ултравиолетова радиация.
Прекомерното излагане на слънце води до преждевременно състаряване на кожата, което се изразява в понижен тонус, загуба на еластичност и поява на бръчки, допълва Елена Хелфенбайн от Германската асоциацията за дистрибуция и маркетинг на козметични продукти.
Имайки предвид вредното въздействие на слънцето, някои хора са склонни да избягват излагането на слънчева светлина. Това обаче не е необходимо, ако се вземат адекватни предпазни мерки. По възможност хората не трябва да работят на открито по обедно време, когато слънцето е най-силно, и трябва да се предпазват съобразно типа кожа. Продължителността на безопасно излагане на слънце зависи от кожната пигментация, обясняват експертите. Хората със светла кожа като бившата звезда на тениса Борис Бекер не трябва да стоят на слънце повече от 10 минути. Кожата на по-мургави хора като испанския певец Хулио Иглесиас понася по-дълго излагане на слънчевите лъчи.
Продължителното стоене на слънце трябва да е съобразено с всички средства за предпазване. Дрехите трябва да са от лека, слънцезащитна материя. Главата трябва да е защитена от шапка, а очите - от очила. Върху всички открити части на тялото, в това число и върху лицето, трябва да е нанесен слънцезащитен крем. Подходящият слънцезащитен фактор /SPF/ също зависи от типа кожа. За децата и за хората със светла кожа подходящият SPF е най-малко 30 за тялото и 50 за лицето. Слънцезащитните кремове трябва да имат ултравиолетови филтри А /UVA/ и В /UVB/ , за да са съобразени с европейските стандарти. Те не трябва да се използват след изтичането на срока им на годност. Ефективността на слънцезащитния крем зависи и от други фактори. Той трябва да се нанася половин час преди излагането на слънце и да се приложи повторно, когато защитният филм е разрушен заради плуване, потене или контакт с пясък.
Въпреки взетите мерки, е добре хората да стоят на слънце само 60 процента от препоръчителното време. Още по-предпазлив трябва да е човек, когато е изложен на действието на по-силна радиация - в планината, в тропиците или на плажа. Ако получат слънчево изгаряне, хората трябва незабавно да потърсят сянка или да покрият засегнатия участък. В леките случаи охлаждането на кожата е достатъчно, за да облекчи проблема, но в тежките, придружени от поява на мехури, е добре да се потърси лекар.
Кожата на децата е особено чувствителна към ултравиолетовата радиация и може да пострада по-бързо. Децата под 3-годишна възраст не трябва да стоят на пряка слънчева светлина, а при по-големите е необходимо да се спазват препоръките на специалистите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Лечение с радиоактивен йод
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Кафяви водорасли
- Последствията за здравето на хората след ядрената авария в Чернобил
- Ужасяващите последствия от употребата на радий в ежедневието в началото на XX век
- Радиация: лечебни мерки
- Захарна ябълка, Анона
- L58 Радиационен дерматит
Коментари към Как да се предпазим от слънчевите лъчи