Как химикалите в ежедневието нарушават ендокрината функция
Акценти
|
Съществува клас химикали, които присъстват в почти всяко домакинство. Те са известни като ендокринни дисруптори (EDC), или химични вещества, които нарушават нормалното функциониране на ендокринната система. Сред тях са фталатите, бисфенол А и огнеупорните и труднозапалимите материали със съдържание на бром.
Немалко изследвания доказват връзката между ендокринните дисруптори и развитието на мозъка, фертилитета и пубертета. Според учени от Cleveland Clinic те влияят на работата на хормоните, без които органите, кожата, мускулите и другите тъкани не биха могли да изпълняват функциите си.
Какво представляват химикалите, които нарушават ендокринната функция
„Те не се произвеждат от човешкото тяло, но въпреки това нарушават функцията на хормоните“, уточнява д-р Майкъл Блум, професор по глобално здраве от университета George Mason. Без хормоните много от жизненоважните биологични процеси в човешкия организъм не биха били възможни – пубертет, размножаване, развитие на мозъка и други.
Някои от химикалите могат да имитират действието на хормоните, произвеждани от тялото, като например естроген или тестостерон. Други влияят върху количеството произвеждан хормон, а трети променят начина, по който той се разгражда.
Къде се срещат ендокринните дисруптори
Фталатите са синтетични химични вещества, които се използват често в производството на опаковки за храна и напитки. Представители на Асоциацията на ендокринните заболявания твърдят, че фталатите са свързани с производството на тестостерон.
Огнеупорните материали в електрониката, дрехите и мебелите, нарушават функцията на тиреоидната жлеза, която е особено важна за правилното детско развитие.
EDC пречат на комуникацията между хормоните, без която мозъкът не може да комуникира с тъканите, а тъканите – помежду си.
Хроничното излагане на химикали, които блокират или променят хормоналната активност, може да имат сериозни последици за човешкото здраве, твърди Алекса Фрийдман от неправителствената организация Environmental Working Group. Тя допълва: „Всяко нещо, което влияе на хормоните, най-вероятно влияе негативно и на общото ни здравословно състояние.“
Негативни последици върху здравето от употребата на ендокринни дисруптори
Някои научни изследвания сочат, че ендокринните дисруптори увеличават риска от развитие на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и други нарушения, свързани с контрола на импулсите.
EDC се свързват и с все по-ранно настъпващия пубертет при момичетата, който увеличава риска от затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания и рак на гърдата.
Според д-р Блум провеждането на задълбочени изследвания върху ендокринните дисруптори е много трудно, което обяснява и липсата на солидни научни доказателства за негативния им ефект върху човешкото тяло.
Повечето екипи използват миши модели, в чиито тъкани и клетки се инжектират химикали в концентрация, каквато никога не може да се натрупа в кръвта на човека по естествен път.
За да получат по-реалистични резултати, някои учени анализират проби от урина със съдържание на различни химични вещества и сравняват нивата на EDC в тях с различни медицински показатели.
» Французойка губи детето си след излагане на пестициди през бременността
Как се излагаме на действието на ендокринните дисруптори
Не е възможно да изключим изцяло химикалите от своето ежедневие. Те са навсякъде около нас. Продуктите за грижа за кожата съдържат съставки, които могат да бъдат опасни както за децата, така и за възрастните. Опаковките им също крият рискове за здравето.
Някои пестициди в земеделието също съдържат EDC, което означава, че и почвата може да е замърсена.
Д-р Блум допълва, че колкото и невероятно да е, висока концентрация на химикали има и в домашния прах. Това крие рискове за здравето на най-малките, които прекарват голяма част от времето си на земята или близо до нея.
Фрийдман допълва: „В организма на човек, който ежедневно използва козметични продукти, пие вода от чешмата и се храни със земеделски и животински продукти, бавно, но постоянно се натрупват химикали.“
Неясно описан състав на продуктите
Проф. Блум отбелязва, че е трудно да се прецени само по опаковката кои продукти ни излагат на по-голямо въздействие на EDC, защото компаниите производители имат право да не упоменават всички съставки.
Според него липсата на ясни правила и изисквания за описание на опаковката позволява на производителите да променят суровините във времето. С други думи, ако един продукт се е произвеждал по определен начин преди две години, то днес той може да се произвежда по съвсем различен начин и съответно да съдържа различно количество ендокринни дисруптори.
От Американската агенция за опазване на околната среда заявиха, че са предприели мерки за регулиране на химикалите и продължават да извършват проучвания върху тяхното влияние. Въведена е и Програма за скрининг на ендокринните дисруптори, в която са включени и пестицидите.
Какво можем да направим, за да се предпазим от ефекта на ендокринните дисруптори
Все пак, въпреки масовото излагане на ендокринни дисруптори и липсата на ясна информация на опаковките на продуктите, всеки човек може да ограничи вредата от тях.
Постепенната замяна на козметичните продукти, които използваме, с техни по-безопасни алтернативи, е една от стъпките.
Друга препоръка на специалистите е филтрирането на питейната вода.
Самата Фрийдман споделя: „Не става въпрос за кардинални промени. Аз например не бих спряла да използвам шампоана и балсама си, защото са единствените, които успяват да „озаптят“ къдравата ми коса. Но има други продукти, които мога да сменя, без да си създам каквото и да е неудобство.“
Човек не може да смени водата, която пие, въздуха, който диша, почвата, от която се добиват зеленчуците и плодовете, които консумира. Но винаги има нещо, което би могъл да промени, например козметиката си.
Endocrine-disrupting chemicals are everywhere and could have many health impacts, researchers say: https://edition.cnn.com/2024/10/29/health/endocrine-disrupting-chemicals-wellness/index.html
Коментари към Как химикалите в ежедневието нарушават ендокрината функция