Французойка губи детето си след излагане на пестициди през бременността
Акценти
|
Фондът за обезщетение на жертвите на пестициди (FIVP) във Франция признава, че смъртта на 11-годишната Еми е следствие от излагането на пестициди по време на бременността на майка й. „Има причинно-следствена връзка между патологията на Еми и излагането на пестициди по време на пренаталния период“, констатират от Фонда.
След седем години борба с рака детето почива на 12 март 2022 г. Майка й Лор Мариван е бивша цветарка и открива случайно връзката между диагнозата „Остра лимфобластна левкемия“, поставена на Еми, когато тя е три годинки и това, че е работила с цветя, в които има пестициди по време на бременността си.
Насроченото за 9 октомври 2024 г. заседание по делото на семейство Лор и Франсоа Мариван, свързано с факта, че не само те са понесли щети, но и Еми и останалите им две деца, е отложено за 4 декември 2024-а.
Историята на Лор Мариван, майката загубила детето си, защото работи с цветя
Лор Мариван обича цветята. От 2004-а до 2008 г. работи в магазин за цветя, а след това като представител на търговец на едро. Задължението й е да разпределя цветята и зеленината в контейнери, да ги товари в камионите и да ги доставя на търговците на дребно. В онези години определя себе си като истински щастлива. Обича професията си. Забременява с Еми в края на 2009 г.
След втория месец лекарите констатират, че Лор почти не наддава на тегло, наблюдават я внимателно и в началото на втория триместър тя излиза в болнични. Освен бременността трудно се оказва и раждането. Оказва се, че плацентата на Лор е черна, като овъглена е. Еми се ражда почти лилава, трудно изплаква.
„Питаха ме дали по време на бременността не съм взимала наркотици. Не, не съм, никога не съм пушила, нито съм употребявала алкохол“, споделя жената. Както става ясно по-късно, единствените токсични продукти, с които е била в контакт по време на бременността си, са цветята. За съжаление Лор Мариван не знае, че те представляват сериозен риск за нейното и за здравето на детето, което носи.
>>>Неоникотиноидът причинява симптоми, подобни на аутизъм при пилета
След като в болницата стабилизират Еми и тя наддава достатъчно, изписват бебето и майката.
Детето расте, жизнено и игриво е. Първите оплаквания започват, когато е три годинки и тръгва на градина.
„Започна да се оплаква от болки в коленете и опашната кост. Много често се събуждаше нощем, защото я боляха костите“, разказва майката. Еми е постоянно уморена, а учителят споделя с родителите й, че често заспива в час.
Диагнозата
След поредната остра криза водят Еми в спешното отделение на Университетската болница в Нант. Извършват множество изследвания, последният преглед е от детски онколог.
„Ние дори не знаехме какво е онкология. Много бързо разбрахме. Първото, което попитах е, как може да имаш рак на четири години. Казаха ни, че е лош късмет. Днес знам, че ракът на Еми няма нищо общо с лошия късмет.“
Диагнозата е потвърдена и тя е остра лимфобластна левкемия.
От този момент започва голямата битка. Лор е бременна отново и за нея е особено тежко, но не по-малки са мъката и притесненията за съпуга й Франсоа и големият им син Еван.
>>>Детето с лимфобластна левкемия ще бъде лекувано чрез генна терапия в Словения
От момента, в който лекарите поставят диагнозата, до последния си час на земята през 2022 г. Еми лежи общо 468 дни в болница. Преживява пълна ремисия и три рецидива, операции, присаждане на стволови клетки, химиотерапии. Губи косата си. Седем години детето се бори с болестта и болката. До края, който настъпва на 12 март 2022 г. Еми е на 11 години.
Цветята, които могат да убиват
Лор споделя, че по време на третия рецидив започва да разпитва и рови. Провежда собствено разследване, за да се опита да разбере защо детето й е с рак. Така открива, че розите и букетите от фрезии, които обича да мирише с наслада, и екзотичните цветя, които почиства, постоянно докосва и обича толкова много, може би не са толкова безобидни.
„Започнах да търся информация за начините, по които цветята се третират. Така открих, че в един букет може да има 43 различни пестицида. Всъщност разбрах, че цветята са невидими убийци. Никой никога не ми е казвал, че цветята, с които съм работила, са били третирани с токсични продукти и особено със забранени пестициди, които могат да навредят на здравето ни“, разказва Лор.
Лор и Франсоа Мариван се свързват с Асоциация „Phyto-victimes”, която помага на хората, страдащи от заболявания, свързани с пестициди. Съветът е да се свържат с Фонда за компенсиране на жертвите на пестициди (FIVP), за да бъде доказана връзката между болестта на Еми и пренаталното й излагане на пестициди.
През февруари 2022 г. и след като събира всички нужни документи, Лор предава досието във Фонда за компенсиране на жертвите на пестициди. Здравословното състояние на Еми се влошава. Отново я настаняват в болница, където настъпва краят. Пред екипите на „Радио франс“ и „Монд“, които разкриват историята, Лор споделя думите на вече загубената си дъщеря: „Мамо, трябва да се бориш! Никой няма право да трови децата, ми каза тя и аз обещах, че ще направя всичко, за да докажа връзката между нейното заболяване и моята професия като цветар.“
Представител на Фонда се свързва със семейството през юли 2023 г. Информира ги за решението на комисията, която разглежда досието на Еми и е съставена от лекари и изследователи. Специалистите признават единодушно, че има причинно-следствена връзка между смъртта на детето и работата на Лор като цветарка.
>>>Мутации в 26 гена, свързани с пестицидите, ускоряват Паркинсон
„Почувствах огромна вина, защото аз бях тази, отровила дъщерята, която толкова много исках! Затова попитах лекаря, който ми се обади, дали осъзнава какво позволяваме да се случва?“
Изследването
Проблемът с остатъците от пестициди върху отрязаните цветя е документиран. Риска, който цветарите поемат, е показан благодарение на белгийско научно изследване от 2019 г. То показва, че нивата на пестициди, на които са изложени цветарите, са много над онези, които се смятат за безопасни за селскостопанските работници.
В изследването се включват 42-а белгийски цветари доброволци. Изследват урината им по време на професионалните им дейности в трите най-важни търговски периода.
„Концентрациите на остатъци от пестициди и метаболити в пробите урина бяха анализирани и сравнени с пробите на контролна група от 42 души, които не са били изложени професионално на пестициди“ пишат авторите.
Резултатите показват наличието на 70 остатъка (56 пестицида и 14 метаболита).
Д-р Бруно Шифърс от Университета в Лиеж и Научната лаборатория за пестициди Gembloux, Белгия, който ръководи изследването е категоричен, че става дума не за потенциален, а за доказан риск.
>>>Рекорден брой хора с рак на простатата в Мартиника и Гваделупа заради отравяне с хлордекон
„Успяхме да докажем, че пестицидите са преминали кожната бариера и са навлезли в тялото. За цветарите рискът е по-голям отколкото за фермерите. Така е, защото са изложени на множество пестициди във всеки букет, включително и вещества, забранени в Европа. В същото време те не са информирани и не носят предпазни средства. Пият и ядат докато работят, без да знаят, че боравят с токсични продукти в големи количества и във висока концентрация“, казва д-р Шифърс.
За липсата на регулация в Европа
Ако по отношение на плодовете и зеленчуците в Европа има строга регулация и постоянен контрол, то за цветята няма. Няма определени граници на остатъчни вещества, нито контрол върху тях. Това се отнася и за цветята местно производство, и за внасяните от чужбина. Оказва се, че много от вносните цветя съдържат остатъци от пестициди, които са забранени за употреба в Европа. Например, 85% от цветята, които се продават във Франция са от други страни и най-много от Източна Африка и Колумбия.
Проблемът е известен на френските власти, става ясно от отговор на земеделското министерство на въпрос на сенатор за „токсичността на розите, които се продават във Франция“. От ведомството признават, че „проучвания от няколко години показват присъствието на остатъци от вещества, някои от които не са одобрени от ЕС и понякога са с високи нива. А това води до рискове за безопасността на професионалистите, които работят с растения.“
Рискът е доказан, но все още не съществуват разпоредби, които да защитят работниците в тази сфера.
Съдебната битка на семейство Мариван
Семейство Лор и Франсоа Мариван са категорични, че не само те са потърпевши. Фондът смята, че щетите за момиченцето не могат да бъдат компенсирани.
>>>Експерименталната CAR-T терапия излекува напълно болни от рак на кръвта
„Ние настояваме за обезщетение, съизмеримо с огромните щети, претърпени от Еми през живота й“, казва адвокатът на семейството Франсоа Лафорж, който настоява още да бъдат прилагани допълнителни мерки за защита на работещите в тази сфера и техните семейства. „Добре е да бъде създаден национален регистър за оценка на въздействието при досега с пестициди от работещите с цветя и децата им. Трябва да се заемем с проблема, да обмислим промени в законодателството, но и да предупредим цветарите и компаниите за цветя“, казва още адвокат Лафорж.
От своя страна Лор Мариван заявява, че на това трябва да бъде сложен край.
„Всеки знае, но никой не прави нищо. А през това време семейства получават доживотна присъда. Никой няма да ни върне дъщерята, но хората трябва да знаят, обществото трябва да знае, а политиците трябва да вземат решения“, казва жената, изгубила детето си, защото е работила с цветя, но и защото никой не си е направил труда да я предупреди, че съществува риск. Битката, която води се, е в името на Еми и в това подобни традегидии да не се случват отново.
НОВИНАТА е свързана към
- Как химикалите в ежедневието нарушават ендокрината функция
- „Смълчана пролет“ на Рейчъл Карсън разкрива истината за вредата от пестицидите
- Как да отглеждаме зеленчуци без химикали?
- Почистете пестицидите от плодовете и зеленчуците по 4 начина
- Предпазете градината от вредители с диатомична пръст
- Как да намалим консумацията на пестициди, съдържащи се в плодовете и зеленчуците?
- НАРЕДБА № 2 от 23.01.2015 г. за максимално допустимите количества на остатъци от пестициди във или върху храни
- Пестицидите са опасни за мъжката репродуктивна система
- Рискът от рак при излагане на пестициди е сходен с този при тютюнопушене
- Отстранете вредните вещества от плодовете и зеленчуците с оцет
Коментари към Французойка губи детето си след излагане на пестициди през бременността