Кое предизвиква синдрома "сухо око" и кои са методите за предотвратяването му?
Оплакванията варират от сухота, сърбеж, парене, чувство за чуждо тяло, глождене, до замъгляване на зрението, дразнене от светлина, умора на очите, общ дискомфорт. Често се наблюдава и сълзенe. Оплакванията се усилват в края на деня, обострят се обикновено при резки климатични промени, престой в помещения с климатични инсталации, при продължително взиране и се подобряват след затваряне на очите. Продължителното дразнене застрашава зрението. Може да се появи възпаление, което да увреди роговицата на очите.
Сълзите помагат на очите да се овлажняват и защитават очната повърхност. Сухо око е състояние, предизвикано от промени на количеството или качеството на сълзите, което води до сухота и дразнене в очите.
За диагностицирането на "сухото око" се използва оцветяването на повърхностните тъкани на окото с различни багрила. Изследва се времето на разкъсване на слъзния филм, като сълзите се оцветяват с флуоресцеин. Тестът се прави от очен лекар на биомикроскоп със специален син филтър.
Основно средство за профилактика и лечение на свързаните с работа с компютър парене, дразнене и умора в очите са овлажняващите очни капки - изкуствени сълзи. Те защитават очната повърхност и забавят изпарението на сълзите, като по този начин намаляват дразненето и умората.
При продължаващи оплаквания е задължително пациентите да потърсят специализирана помощ от oчен лекар, за да избегнат по-нататъшни усложнения.
При "сухо око" е необходимо да се сведат до минимум външните фактори, които утежняват сухотата на очите: тютюнопушене, престой в задимена, климатизирана или замърсена среда.
Има няколко стъпки за намаляване на оплакванията или предпазване от задълбочаване на синдрома "сухо око", като най-напред при очен дискомфорт е задължително посещението при очен лекар за преглед. Правете периодични почивки и мигайте по-често при четене и работа с компютър, а ако носите контактни лещи, сменяйте ги с очила, докато сте си в къщи. Когато сте навън, носете слънчеви очила за предпазване на очите ви при вятър или силно слънце. Съобщете на вашия очен лекар в случай, че редовно приемате лекарства за алергия, антихистамини, понижаващи кръвното налягане, хормони, диуретици, тъй като те могат да доведат до възникване на "сухо око". Ползвайте овлажнител за въздуха в стаята, в която прекарвате много време. Ако работите продължително време на компютър или ако носите контактни лещи, посъветвайте се с вашия очен лекар какви капки (изкуствени сълзи) са най-подходящи за вас. Помолете лекаря да ви направи тест за време на разкъсване на слъзния филм.
Д-р Адриана Микинска, офталмолог към кабинет "Очни болести" при клиника "Св. Параскева" - Плевен
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУХО ОКО - ДИАГНОСТИЧНИ МЕТОДИ И СЪВРЕМЕННИ ТЕНДЕНЦИИ НА ЛЕЧЕНИЕ
АФОМИЛ капки за очи против зачервяване флакон 0.5 мл * 10
УНИЛАТ капки за очи 2.5 мл
ТермолабилниСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Какво лекува английската сол
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Лечение при панкреатит
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Лечение при ларингит
Коментари към Кое предизвиква синдрома "сухо око" и кои са методите за предотвратяването му?