Лекарствата за нашите болести са в чинията ни
Растенията например имат специални молекули, наречени фитонутриенти, които са в състояние да влияят на предадените с гените предразположения. Когато се спазва режим, богат на такива храни, се пречи на определени заболявания да се проявят. От другата страна стоят продуктите с много захар, промишлени консерванти и трансмазнини, които лесно могат да доведат до каскада от възпалителни процеси.
Човек няма как да се снабди с всички полезни зеленчуци и плодове на света, отделно стомахът има определен капацитет. Но не е трудно да си състави персонален режим за здравословно тегло и профилактика на рисковете. За най-универсалния, препоръчителен за всеки, започнете като художник - с подбор на цветовете.
Първо трябва да се убедите, че в чинията ви има разнообразни цветове. Наситените цветове и тъмнозелените храни са пълни с хранителни вещества и фитохимикали. Трябва да се погрижите половината от дневния ви прием да се състои от зеленчуци. Всеки знае, че колкото повече зеленчуци, толкова по-добре, но малцина си представят, че препоръчителната доза е от 8 до 10 бройки за деня.
На второ място трябва да си осигурите необходимите протеини - основно от нетлъсто месо - пилешко и говеждо, пъстърва, сьомга, скариди. Правилната доза е около една четвърт от чинията.
За сложните въглехидрати остава последната четвърт. Добре е приоритетно да присъстват кафяв ориз, картофи, киноа, бобови култури и плодове. Въпреки че са сравнително калорични, тези храни имат ценни качества като бариера пред често срещани хронични болести.
Оценете състоянието на косата, кожата, ноктите, тонуса си
Често отделяме външния си вид от това, което става вътре в тялото ни, но за всичко на повърхността има причини отвътре. Когато ноктите са чупливи, косата - слаба и безжизнена, това може да е знак, че не приемате достатъчно витамини и микроелементи. Проблеми с кожата пък може да са индикатор за по-сериозни проблеми с щитовидната жлеза или неподходяща диета с високо съдържание на захар и консерванти. Липсата на енергия също е червена лампичка за цялостното състояние на организма. Умората и апатията говорят за дисбаланс и не бива да се бъркат с признак на остаряване например.
Внимание трябва да се обърне при чувство на психическо или физическо изтощение, умора още при събуждане, бавно възстановяване след боледуване, главоболие, болки в ставите, депресия, нарушения на краткотрайната памет, непрекъснато желание за храна, особено за сладко.
Проучете фамилната история на болестите
И не се ограничавайте само до братя, сестри и родители. Поинтересувайте се за лели, чичовци, баби и дядовци, дори за прабаби и прадядовци. При такъв анализ лесно се виждат уязвимите органи. Според доктор Марк Хайман, който се фокусира върху влиянието на храната върху ДНК, върху наследствеността може да се влияе. Ако носите даден ген, това не значи, че той непременно ще се отключи при вас, и именно тук според натуропатите е ролята на храната. Учените твърдят, че определени менюта намаляват риска от отключването на сърдечносъдови проблеми, алцхаймер, диабет, хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза), артрит.
За защита на сърцето
Ядките са чудесна опция при профилактика на сърдечното здраве. Повечето вървят в комплект с ненаситени мазнини, омега-3 мастни кеселини, фибри, витамин Е, важната за подпомагане на артериалната структура аминокиселина L-аргинин и растителни стероли, които регулират нивата на холестерола.
От цветната палитра на храните препоръчителни са жълто-оранжевата и червено-лилавата група. Например ананас, портокали, мандарини, праскови, папая, нектарини, тиква - съдържат бета-криптоксантин, за който се твърди, че спомага за превенцията на сърдечносъдовите болести. В групата спадат и бананите, сладките картофи, царевицата. Както и червеното цвекло, патладжанът, черната боровинка, къпините, черното грозде, червеното вино, сините сливи, малините, черешите, ягодите и богатите на ликопен узрели домати. Червените ябълки също имат много ползи, но трябва да сте сигурни, че кората не е обработвана с химикали.
Профилактика на диабет
Ключът на превенцията срещу диабет тип II е контролът на кръвната захар. Уверете се, че въглехидратите, които поемате, имат много фибри, полезни мазнини и протеини за контролиране на нивата на инсулин. Това забавя освобождаването на захарите и не натоварва организма с резки промени в кръвта. Горещо препоръчвани са канелата и лайката, които също спомагат за регулиране на кръвната захар. Нов доклад на университета в Сидни пък посочи джинджифила като средство за контрол на глюкозата в кръвта, пише специализираният журнал "Планта медика".
Бариера пред алцхаймер
Средиземноморската диета е идеалната основа за профилактика не само на сърдечното здраве, но и за добрата работа на мозъка. Режимът е богат на морски дарове, тъмнозелени листни зеленчуци, зехтин, червено вино и изобилие от антиоксидани храни като черна боровинка и черен шоколад. Те помагат на мозъка да запази по-дълго свежестта си.
Превенция на хипотиреоидизъм
Когато говорим за подкрепящи щитовидната жлеза съставки, обикновено се препоръчват храните, богати на йод. По-малко известно е, че е нужен и селен. Добър вариант за набавянето на йод са морските дарове и водораслите, а сред най-наситените със селен са бразилският орех, гъбите и камбалата.
Надхитряне на артрита
Зеленчуци в тъмнозелено и жълто-оранжево, в които изобилстват бета-каротини, изглежда, помагат за контрол на възпалителните процеси и обезвреждането на токсините в организма. Затова се смята, че заедно със сходните по ефект храни с много витамин С - главно червени и жълти плодове, може да са полезни срещу артрит. В групата на гардовете са и храните със здравословните омега-3 мазнини като мазните риби и ядките.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - НАЙ-ПОЛЕЗНИТЕ ХРАНИ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- д-р Кремена Петкова Минкова
- д-р Милко Костов Господинов
Коментари към Лекарствата за нашите болести са в чинията ни