Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер

Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер

от 01 ное 2024г., обновено на 04 ное 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Лекарството за глаукома метазоламид изчиства натрупването на тау протеина и намалява признаците на болестта на Алцхаймер
  • Изследването е осъществено от екипа на проф. Дейвид Рубинщайн от Института за изследване на деменцията към Университета в Кеймбридж.
  • Учените изследват общо 1437 лекарствени съединения, одобрени за лечение на други заболявания
  • Тестовете с риби зебра и мишки показват, че метазоламидът намалява нивата на тау протеин и предпазва изграждането му отново
  • Натрупването на тау протеини е в основата на невродегенеративни заболявания като Алцхаймер

Екипът на проф. Дейвид Рубинщайн от Института за изследване на деменцията към Университета в Кеймбридж, Обединеното кралство, установява, че лекарства, известни като инхибитори на карбоанхидразата, едно от които е метазоламид, използвано за лечение на глаукома, изчистват натрупването на тау протеина и намаляват признаците на болестта на Алцхаймер.

Изследването

Екипът на проф. Рубинщайн, специалист по молекулярна неврогенетика, работи целенасочено от години по въпросите, свързани с деменцията и възможностите да й се противостои. И настоящото изследване е стъпка напред в откриването на начини да бъдат забавени унищожителните процеси, които са в основата на множество невродегенеративни заболявания.

Въпреки работата на множество научни екипи все още има малък напредък в намирането на ефективни медикаменти за лечение на болестите на Алцхаймер и на Пик, прогресивната супрануклеарна парализа или на хроничната травматична енцефалопатия.

Изследванията, свързани с тестването на съединения от вече съществуващи лекарства, се правят най-често в клетъчни култури. Проблемът при тях обаче е, че те не улавят много от характеристиките на натрупването на тау протеините в живия организъм.

Екипът на проф. Дейвид Рубинщайн взема решение тестването да бъде в моделите на рибки зебра. Предимството е, че те растат до зрялост, размножават се в рамките на два до три месеца и произвеждат голям брой потомци. Важно е и това, че с помощта на генетична манипулация, се имитират човешки заболявания. Възможно е, защото много от гените, отговорни за човешките заболявания имат своите еквиваленти в рибката зебра.

Учените моделират таупатия (невродегенеративно заболяване, свързано с натрупването в мозъка на тау протеини, които са сред основните двигатели на този вид болести) при риба зебра. След това извършват скрининг на общо 1437 лекарствени съединения, всяко едно от които е одобрено за лечение на други заболявания.

„Рибата зебра ни даде възможност за много по-ефективен и реалистичен начин за проверка на лекарствени съединения в сравнение с клетъчните култури, които функционират различно при живите организми“, споделя друг от членовете на научната група д-р Ана Лопес Рамирес.

>>>Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания

И точно този подход е в основата на откритието, че подтискането на ензима карбоанхидраза, важен за регулиране нивата на киселинност, помага на клетката да се освободи от натрупването на тау протеин. Случва се като кара лизозомите, органелите, известни още като „чистачите“ на клетките, да се преместят на повърхността. Там се сливат с клетъчната мембрана и изхвърлят тау.

мозък

Освен върху риби зебра, екипът извършва тестове и с мишки. И така стига до констатацията, че „метазоламидът намалява тау и подобрява познавателните способности при PS19 мишки“, както посочват в статията с резултатите, публикувана в Nature Chemical Biology.

Мишките са генетично модифицирани да носят P301S човешката болестотворна мутация, което води до прогресивно натрупване на тау агрегати в мозъка. При тестването на метазоламид те наблюдават, че в сравнение с мишките, които не са третирани с лекарството, тези, които са го получили, се справят много по-добре със задачи за паметта и показват подобрена когнитивна ефективност.

Анализът на мозъците на мишките показва, че количеството на тау агрегатите е много по-малко, а това означава, че намаляването на мозъчните клетки е по-малко.

Резултатите

Метазоламидът намалява нивата на тау в мозъка като в същото време предпазва и от изграждането му.

„Така се потвърди и това, което показахме при скрининга на инхибиторите на карбоанхидразата като използвахме модели на таупатии при риба зебра“, коментира друг от изследователите в научната група д-р Фара Сидики.

лекарство

Проф. Дейвид Рубинщайн е категоричен, че лекарството, което иначе се използва за глаукома, се оказва добър вариант за предотвратяване натрупването на опасни тау протеини в мозъка.

>>>Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин

„До момента сме разгледали и анализирали ефекта от метазоламида само при рибки зебра и и мишки. В този смисъл е рано за кардинални обобщения, но за сметка на това знаем какъв е профилът на безопасност на лекарството при пациенти, а това ще ни позволи да преминем към клинични изпитвания много по-бързо отколкото ако започваме от нула и с неизвестно лекарствено съединение. Проучването, което осъществихме, показа ясно как може да използваме рибата зебра, за да тестваме могат ли вече съществуващи медикаменти, да се справят с различни заболявания“, разяснява резултатите от работата на екипа проф. Рубинщайн.

Сега изследователите тестват метазоламида за лечение на глаукома върху различни модели на заболявания, които се характеризират с натрупване на протеини като болестите на Паркинсон и Хънтингтън.

Източник:

https://www.cam.ac.uk/research/news/

Още по темата:
  • Кристали, синтезирани на базата на органично съединение, правят възможно лечението на Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения Кристали, синтезирани на базата на органично съединение, правят възможно лечението на Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения
  • Има хора, чиито мозъци не остаряват Има хора, чиито мозъци не остаряват
  • Защо болестта на Алцхаймер е смятана за диабет тип 3 Защо болестта на Алцхаймер е смятана за диабет тип 3
  • Фитнес гривните могат да прогнозират ранни признаци на деменция в бъдеще Фитнес гривните могат да прогнозират ранни признаци на деменция в бъдеще
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 03:15
    Коментирайте "Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Хуперзия серата
  • Миелин базичен протеин тест
  • Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
  • Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
  • Тест за прекурсор на бета амилоид протеин
  • Катуаба, Бразилска хвойна, Муира пуама
  • Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 1762 дни, 15 часа и 7 мин.

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1869 дни, 15 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 15 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 6 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 6 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 6 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival