Тежките вирусни инфекции могат да отключат болест на Алцхаймер
Някои вирусни заболявания могат да увеличат риска от развитие на болест на Алцхаймер или друг вид невродегенеративно разстройство на по-късен етап, твърдят експерти от Националните здравни институти в САЩ.
Заключенията им са публикувани в списание Neuron.
Вирусен енцефалит и болест на Алцхаймер
Учените откриват поне 22 доказателства за взаимодействие, като за целта изследват пациенти, диагностицирани с невроденегеративно нарушение, които се е наложило да посетят болница заради усложнения по време на вирусна инфекция. Най-силна връзка те установяват между вирусния енцефалит – възпаление на мозъка, причинено от вирус, и болестта на Алцхаймер. При хората, постъпили за лечение на пневмония, най-често се наблюдават заболявания като деменция, болест на Паркинсон и амиотрофимна латерална склероза.
Американският екип отбелязва също така, че някои от вече предлаганите на пазара ваксини биха могли да намалят риска от развитие на гореспоменатите нарушения.
„Невродегенеративните болести се лекуват трудно, а рисковите фактори, свързани с тях, са много. Открихме доказателства, че вирусните инфекции могат да доведат до възпаление в нервната система“, споделя Андрю Сингълтън, автор на проучването и директор на Центъра за деменции, свързани с болестта на Алцхаймер.
Същност на невродегенеративните нарушения
Невродегенеративните нарушения засягат различни части на нервната система. Обикновено те настъпват на по-късен етап и създават затруднения при обработване на информация, запаметяване и движение.
В някои по-стари изследвания също се споменава за евентуална връзка между вирусите и някои заболявания. Например, през 1991 г. учени извършват аутопсия на тъкан от човешки мозък и откриват, че херпес симплекс вирусът може да отключи болест на Алцхаймер. Малко по-късно друг екип решава да изследва кръвните проби и да разгледа здравните картони на група пациенти и свързва вируса Епщайн-Бар с множествената склероза. Именно резултатите от него подтикват американските експерти да проведат настоящото проучване.
Нов по-ефективен научен подход при обработката на данни
„След като се запознахме с изследването за вируса Епщайн-Бар, разбрахме, че години наред наши колеги са се опитвали да открият връзка между различните невродегенеративни нарушения и вирусите*. Те обаче са работили стъпка по стъпка и са разглеждали всяка връзка поотделно. Затова решихме да приложим друг подход, базиран на науката за обработка на данни. Медицинските досиета ни помогнаха да търсим много връзки едновременно“, пояснява Майкъл Нолс, старши автор и ръководител на експертния екип.
Как протича изследването
Учените разглеждат картоните на общо 300 000 пациенти, съхранявани в националната финландска биобанка FinnGen. Те проверяват кои от тях са диагностицирани с поне едно от следните шест невроденегеративни заболявания: болест на Алцхаймер, амиотрофична латерална склероза, деменция, множествена склероза, болест на Паркинсон и съдова деменция, и са посещавали болница заради вирусна инфекция. Случаите на COVID-19 са изключени от списъка.
В началото откриват 45 значими връзки между невродегенеративните проблеми и вирусните инфекции, които ограничават до 22, след като извършват втори анализ на данни от британската биобанка UKBiobank.
Заключението на екипа е, че заболяването, което може да се отключи от цели шест вида вирусни инфекции, е деменцията. Инфекциите са: вирусен енцефалит, вирусни брадавици (кокоши трън), други вирусни заболявания, всички видове грип, грип и пневмония и вирусна пневмония. Хората, боледували от вирусен енцефалит, са поне 20 пъти по-застрашени от болест на Алцхаймер от останалите. Тежките случаи на грип се свързват с най-много рискови фактори, а грипът и пневмонията – с всички невродегенеративни нарушения, освен множествената склероза.
Противогрипните ваксини като превантивно средство срещу невродегенеративни нарушения
Д-р Нолс уточнява: „Трябва да подчертаем, че нито един от доброволците не е боледувал от обикновена настинка. Всички те са получили усложнения, които са ги принудили да посетят болница. Като се има предвид, че съществуват ваксини, които могат да ни предпазят от тежко протичане на вирусни инфекции, не е изключено същите тези ваксини да намаляват риска и от невродегенеративни заболявания.“
Допълнителен анализ на данните от финландската биобанка разкрива, че рисковете, свързани с някои вирусни инфекции, отслабват с времето. Експертите изследват 16 от 22 връзки, които откриват както във финландската, така и в британската биобанки. При всички рискът от невродегенеративно нарушение остава висок през първата година след инфекцията, а при шест от тях продължава да бъде висок 5 до 15 години след излекуване.
80% от вирусите, включени в проучването, могат да атакуват нервната система и да предизвикат възпалителна реакция от страна на имунната система. Д-р Нолс е обнадежден, че благодарение на направеното откритие, учените биха могли да наредят още едно парче от пъзела, наречен невроденегеративни заболявания.
* Kristin S. Levine et al, Virus exposure and neurodegenerative disease risk across national biobank. Neuron. 2023.
- Could a viral illness increase chances of developing Alzheimer's or other neurodegenerative disease?: https://medicalxpress.com/news/2023-01-viral-illness-chances-alzheimer-neurodegenerative.html
- Virus exposure and neurodegenerative disease risk across national biobanks: https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(22)01147-3
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
КРАЯТ НА АЛЦХАЙМЕР - Д-Р ДЕЙЛ БРЕДЕСЕН - ИЗТОК - ЗАПАД
СИЛНИТЕ ХРАНИ ЗА МОЗЪКА - НИЙЛ БАРНАРД - ИЗТОК - ЗАПАД
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ИМУННАТА СИСТЕМА 250 мл
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- Лечение с интерферон
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Добавки и билки при инфекциозна мононуклеоза
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Изследване за херпес симплекс
- Антивирусни лекарства
- Предотвратете появата на болести със смес от куркума, черен пипер и зехтин
- Сангре де драго, Кръвта на дракона
- Изследване на антитела за херпес симплекс
Коментари към Тежките вирусни инфекции могат да отключат болест на Алцхаймер