Повече вино и сирене в хранителния режим могат да предотвратят когнитивни нарушения

Храната, която всеки от нас консумира, има директно отражение върху когнитивните му функции на по-късен етап от живота. Заключението е на учени от Държавния университет на Айова, като бе публикувано през ноември в списание „Journal of Alzheimer's Disease.“
Ръководители на проучването са Ориъл Уилет, асистент по науки за храните и хранене при човека, и Брандън Клайндинст, невробиолог в Университета на Айова. За първи път се провежда толкова мащабно изследване, което демонстрира връзката между определени храни и когнитивната човешка дейност в напреднала възраст.
Екипът на Уилет и Клайндинст анализира данни за 1 787 възрастни между 46 и 77 години от Великобритания. За целта той използва информацията от база био данни на страната и друго подборно генетично и здравно проучване, включило половин милион британци.
Базата данни е достъпна за всеки изследовател, получил предварително одобрение, който иска да изследва аспекти на някои от най-разпространените и животозастрашаващи болести сред хората.
Участниците решават тест за флуидна интелигентност (тя представлява интелигентността, която не зависи от житейския ни опит и ученето и която е свързана с абстрактното мислене) и по-късно в две други оценявания – едното, проведено от 2012 г. до 2013 г., а другото – между 2015 г. и 2016 г. Резултатите от теста за флуидна интелигентност отразяват способността на всеки от тях да разсъждава в критична ситуация, която изисква бързи решения.
Доброволците отговарят на въпроси, свързани с храните и алкохолните напитки, които консумират, както по време на първия тест, така и после при последвалите две оценявания през годините. Във въпросника за храните и напитките участниците трябва да отговорят колко пресни и сушени плодове приемат, както и сурови зеленчуци, салати, обработени зеленчуци, мазни риби, сухи риби, обработено месо, птиче, говеждо, агнешко и свинско месо, сирене, хляб, зърнени храни, чай, кафе, бира, сайдер, червено и бяло вино, шампанско и ликьор.
Сиренето, червеното вино и агнешкото месо благоприятстват мозъчната дейност
- Сиренето е най-ефективният хранителен продукт сред гореизброените, който предотвратява когнитивни проблеми в напреднала възраст.
- Ежедневната консумация на алкохол, най-вече червено вино, подобрява когнитивните функции.
- Ежеседмичната консумация на агнешко месо, но не и на други видове червено месо, също има положителен ефект върху когнитивните умения.
- Завишеният прием на сол е вреден, но само хората, които са предразположени към болест на Алцхаймер трябва стриктно да го контролират, ако искат да избегнат подобни нарушения за в бъдеще.
Уилет споделя: „Бях приятно изненадан да разбера, че сиренето и червеното вино помагат не само да си доставим повече удоволствие в дни на пандемия, но и да избегнем сериозни здравословни усложнения, които изглеждат необратими. Възможно е този начин на хранене да е част от ежедневието на по-богатите хора. Предстои ни да проведем още изследвания, за да открием дали съвсем леки промени в хранителния ни режим не биха могли да повлияят наистина значително на мозъчната дейност.
Клайндинст добавя: „В зависимост от генетичните фактори, заложени във всеки от нас, едни са по-защитени от отключване на болест на Алцхаймер, докато други са по-уязвими. Смятам, че осъзнатият и правилен избор на храни може да възпрепятства болестта и когнитивните нарушения.
Може би решението е едновременно просто, но и много ефективно: промяна в начина ни на хранене. Когато установим със сигурност каква е ролята на различните видове храни върху болестта на Алцхаймер, ще имаме невероятната възможност да спираме хода й.“
Учените Уилет и Клайндинст не крият, че без помощта на техните колеги, не биха могли да постигнат толкова добри резултати. В екипа са включени специалисти от университета в Айова като Скот Ли, Колийн Папас, експертите по статистика Юинг и Ли Ванг, Джонатан Мокел от катедрата по биомедицински науки и много други.
Друго по-старо изследване също открива връзка между консумацията на червено вино и забавяне развитието на болест на Алцхаймер.
Ролята на ресвератрола
Тогава експертите установяват, че съединението ресвератрол, съдържащо се в червеното вино, може да помогне на хора, страдащи от болестта на Алцхаймер. Според проучването, публикувано в списание "Neurology", се стабилизират биомаркерите на хора с лека до умерена форма на Алцхаймер.
Ресвератролът е естествено съединение, което може да се открие в червеното грозде, червеното вино, шоколада, фъстъците и други храни.
За изследването учените използват синтетична форма на ресвератрол. Съединението активира група протеини, известни като сиртуини. Те се активират при ограничаване приема на калории и доказано могат да предотвратят или забавят свързани с възрастта заболявания.
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201210145850
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
КРАЯТ НА АЛЦХАЙМЕР - Д-Р ДЕЙЛ БРЕДЕСЕН - ИЗТОК - ЗАПАД
СИЛНИТЕ ХРАНИ ЗА МОЗЪКА - НИЙЛ БАРНАРД - ИЗТОК - ЗАПАД
ДИЛЕМАТА НА ВСЕЯДНИЯ - МАЙКЪЛ ПОЛАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ОЛ НУТРИШЪН НАТУРАЛЕН МЕД С ПОРТОКАЛ 400 г
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лекарството Donanemab за болестта Алцхаймер забавя с 35% намаляването на паметта
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Музикална терапия
- Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
- Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява
- Лайфстайл лечение
- Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
- Научете детето на 5 здравословни навика на хранене
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Антиоксиданти забавят болестта на Алцхаймер
Коментари към Повече вино и сирене в хранителния режим могат да предотвратят когнитивни нарушения