Маниите на съвремието
Шопингманията или казано просто - манията за пазаруване, засяга предимно дамите. Типично за нея е безконтролното купуване на дрехи, козметика и вещи, независимо от функционалността и цената. Характеризира се с липсата на логика и контрол в пазаруването. Болните крият покупките от близките си, защото осъзнават проблема, но не могат да се преборят с него. Причините за вманиачаването в пазаруването често са самота, чувство за вътрешна пустота и недооцененост или сътресения в семейството. Шопингманията разрушава взаимоотношения, защото води до големи дългове и недоверие в семейството. Поддавайки се на симпатичното клише „шопингтерапия", много бързо можем да се озовем пред кабинета на истински терапевт.
Психолозите са нарекли тази своеобразна болест "ониомания" - от гръцкото ὤνιος - стока, покупка, и μανία - натрапчива потребност. По последни данни 90% от жертвите на ониоманията са жени, а „болните" в световен мащаб са над 10%. Според проучвания само в Германия са диагностицирани над 800 000 души, попаднали в тази съвременна клопка.
Ониоманията предизвиква силна абстиненция. При ограничаване на пазаруването, човек започва да изпитва тревожност и гняв, появяват се дори сърдечно-съдови нарушения.
Ако почувствате, че вече трудно контролирате влечението си към разпродажбите и рафтовете, отрупани с всевъзможни изкушения, просто се опитайте да потърсите друго занимание, което да ви доставя удоволствие. Уверете се, че имате верни приятели, които ще възпрат поривите ви да си тръгнете от мола с десетина пакета, и не носете в себе си повече пари, отколкото можете да си позволите да похарчите.
Друга интересна мания, която засяга все повече хора в развитите държави е пристрастеността към работата. За много от нас работният процес вече не е средство, с което да осигурим нормалното си съществуване, а начин на живот и единствен аспект и смисъл на битието, който ни откъсва дори от най-близките ни хора. Работохолизмът често се свързва със зависимостта към новите технологии и невъзможността да се откажем от социалните мрежи. За да се справите с това болестно състояние, трябва да осъзнаете проблема и да се върнете към един естествен начин на живот с чести почивки сред природата и забавления с приятели.
Може би защото от всички списания и реклами се усмихват дами с перфектна кожа без петънца и бръчки, или защото инжекцията с ботокс стана достъпна за твърде широк кръг от хора, може би от чувство за недооцененост или пък от липса на внимание, все по-често млади жени и мъже стават жертва на бръчкорексията. Вманиаченото взиране в често несъществуващи несъвършенства кара милиони по цял свят да прибягват до услугите на естетичните хирурзи. Всяка лека бразда по лицето мигновено се запълва с ботокс или се отстранява оперативно и така до пълна загуба на способност за мимики и до лишаване от идентичност. В клопката на бръчкорексията попадат все по-млади хора, а тази модерна мания заплашително навлиза и у нас.
За разлика от бръчкорексията, чиито жертви в България не са много, тенорексията се развихри с пълна сила. Маниакалното желание за придобиване на шоколадов тен завладя много младежи през последните няколко години. Доказано е, че соларните бани стимулират секрецията на ендорфин, който води до еуфория и чувство на щастие. Нищо обаче не може да оправдае пораженията, които UV - лъчите нанасят на кожата - пигментни петна, дехидратация, стареене и дори меланом (най-агресивният и опасен тип рак на кожата ).
Редица държави ограничиха достъпа до солариум на лица под 18 години. Не бива да забравяме, че кожата ни има памет и поражения, нанесени в детска и младежка възраст, могат да предизвикат сериозни здравословни проблеми на един по-късен етап.
Слънчевите лъчи през лятото и солариумът през по-хладните месеци са полезни, но мярката е изключително важна. Специалистите съветват солариумът да се посещава не повече от осем пъти годишно, като първите сеанси не бива да надвишават 5 минути. Напомняме ви, че красивият бронзов загар е постижим с лосион или спрей за тен, както и с бронзиращи продукти, които са напълно безопасни.
Всички съвременни мании имат сходен механизъм на действие. Задоволяването им води до повишаване на нивата на серотонин и ендорфини в организма, а това ни дава усещане за щастие и удовлетвореност. Нужни са много търпение и воля, за да възвърнем свободата си и да се измъкнем от модерните клопки - всичко е в наши ръце.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
МАЙКИНИ И ДРУГИТЕ - ИВО СИРОМАХОВ - СИЕЛА
ДОБРО МОМЧЕ И УМЕРЕНО НЕЖНО - ГАЛИН НИКИФОРОВ - СИЕЛА
ЧЕРНАТА ВДОВИЦА - ДАНИЪЛ СИЛВА - ХЕРМЕС
КЪЩАТА НА ШПИОНИТЕ - ДАНИЪЛ СИЛВА - ХЕРМЕС
ЕКС ОРБИТА - ВАСИЛ ГЕОРГИЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алкохолизъм
- Литий
- Какво трябва да знаем за клептоманията
- Лечение с циталопрам
- Клонидин
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Лечение на никотинова зависимост
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Лечение при биполярно афективно разстройство
- 10 предупредителни знака за биполярно разстройство
Коментари към Маниите на съвремието