Менструалните чашки повишават риска от синдрома на токсичен шок
За това, че използването на дамски тампони може да повиши риска от развитието на синдрома на токсичен шок се знае отдавна. Според ново проучване, публикувано в списанието „Applied and Environmental Microbiology“ се оказва, че менструалните чашки, рекламирани през последните години като по-безопасна алтернатива на тампоните, също са в състояние да стимулират растежа на Staphylococcus aureus - бактерия, която провокира синдрома.
Синдром на токсичен шок
Синдромът на токсичен шок (СТШ) е заболяване, което е описано за първи път през 1978 г. от д-р Джеймс Тод на базата на проучване на клиничните случаи на 7 деца. Подобни случаи са регистрирани в медицинската литература много преди да стартира производството на продукти за лична хигиена. Въпреки че първите наблюдавани случаи се отнасят до жени, които са използвали тампони по време на менструация, през последните години по-малко от половината случаи са свързани с конкретните продукти за лична хигиена. СТШ може да се появи и при наличието на кожни инфекции, изгаряния и след хирургични интервенции. Синдромът може да засегне също деца, мъже и жени след менопауза.
Какво установява изследването?
Авторите на изследването тестват 15 различни тампони и менструални чашки в лаборатория, за да видят дали те насърчават растежа на Staphylococcus aureus – бактериите, стоящи зад повечето случаи на синдром на токсичен шок – както и токсина, който бактериите произвеждат, наречен TSST-1. Токсинът е това, което предизвиква възпалителен процес в организма, който води до повишена температура, ниско кръвно налягане, кожен обрив и в най-тежките случаи - органна недостатъчност.
Както тампоните, така и менструалните чашки създават среда за размножаване на S. Aureus, тъй като те въвеждат кислород във вагиналния канал, който подпомага производството на TSST-1, споделя д-р Патрик Шливерт от Медицинския колеж „Carver“ към Университета в Айова.
Формата и обемът на менструалните чашки обаче позволяват постъпването на повече кислород, казва авторът на изследването Жерар Лина, президент на френското общество по микробиология. След това бактериите се натрупват върху повърхността на чашката, което затруднява стерилизацията.
По думите на проф. Лина хората вярват, че менструалните чашки не могат да причинят синдром на токсичен шок, но за съжаление това е погрешно. През 2015 г. статия, публикувана в „Canadian Journal of Infectious Diseases and Medical Microbiology“, съобщава за потвърден случай на СТШ, предизвикан от употребата на менструална чашка.
Всички тампони, тествани по време на изследването, също насърчават растежа на S. Aureus. Но за разлика от минало проучване, Лина и неговият екип установяват, че тампоните от органичен памук, за които се смята, че носят по-малък риск от СТШ в сравнение с други видове, произвеждат по-голямо количество токсин, отколкото тампоните от памук и вискоза.
Кой е по-податлив към развитие на синдром на токсичен шок?
S. aureus е много често срещана бактерия – около половината от здравите деца и възрастни я носят върху кожата си или във влагалището и ректума, без никога да развиват някакви симптоми. Но по време на менструалния цикъл при жените, топлата и влажна среда във влагалището, както и използването на тампон или менструална чашка, насърчават размножаването на бактерията.
Когато бактерията се развие достатъчно, започва да се отделя TSST-1. Но отново това не е проблем за повечето жени. Изследванията показват, че около 80% от жените естествено произвеждат антитела към TSST-1, така че телата им са в състояние да се преборят с него. Но за останалите 20 процента, нивата на токсина могат да нараснат без контрол и това да доведе до огромни щети на организма.
Нивата на тези антитела се увеличават с възрастта, казва Дженифър Гънтър, доктор по медицина. Това може да е и една от причините по-младите жени, особено тези в юношеска възраст, да са по-разположени към СТШ.
Според проф. Лина, ако човек веднъж развие синдром на токсичен шок, то той е по-податлив на рецидиви.
Новите изследвания и резултатите от тях карат специалистите да съветват жените да бъдат особено внимателни както при избора на тампони и чашки, така и при поддържането на хигиена по време на менструалния цикъл.
consumerreports.org, freepik.com
Коментари към Менструалните чашки повишават риска от синдрома на токсичен шок