Генноредактирани храни – как се създават и опасни ли са за хората
В Англия бяха въведени промени, които позволяват създаването и продажбата на генноредактирани храни. Правителството се надява, че тази стъпка ще доведе до откриване на нови работни места и ускоряване процеса на производство на суровини за хранителната промишленост. Шотландия, Уелс и Северна Ирландия обаче предпочитат да изчакат, преди да последват Англия, тъй като не са убедени в тяхната безопасност както за човека, така и за околната среда.
Генно редактиране на земеделски култури
Години наред фермери създават нови сортове чрез традиционния хибриден метод. Те например могат да кръстосат сорт голямо, но не особено вкусно зеле, с друго, което е по-малко, но пък е значително по-вкусно, и така да получат идеалния зеленчук. За съжаление, процесът често отнема години, тъй като отличният резултат се постига след много проби и грешки, докато се улучи най-доброто съчетание от гени на двата сорта зеле.
С помощта на генетичните методи учените установяват кои гени определят размерите и вкуса на зеленчука и ги добавят на правилното място, което спестява време.
Генетични техники за извършване на промени в ДНК
Генетична модификация (ГМ)
Вече 20 години тя се прилага в много страни по света, с изключение на ЕС. При генната модификация се добавят нови гени към ДНК на растението (или животното), за да се подобрят неговите характеристики. Така се създава нов вид, който не може да се получи чрез познатото кръстосване.
Генно редактиране (ГР)
Редактирането на гени е сравнително нов метод, който позволява на учените да работят върху конкретни гени. Законовата реформа разрешава на експерти, които създават нови култури, да включват и изключват тези гени, като премахват малка част от ДНК. Отново е в сила правилото, че крайният резултат трябва да може да бъде постигнат и по естествен път.
Цисгенеза
Тя е подобна на ГМ, но гените, които се добавят, всъщност принадлежат на същия или много близък вид. Единственото строго изискване след промяната в закона в Англия е получената нова земеделска култура да може да се създаде чрез традиционното кръстосване.
Кога генноредактираните храни ще бъдат достъпни за граждани на Великобритания
След излизането от ЕС част от ограниченията, свързани със създаването на генноредактирани култури в Англия паднаха, което обаче не означава, че вече могат да се закупуват готови продукти от търговската мрежа. Технологията е нова и ще бъдат нужни няколко години преди гражданите да получат достъп до стоки, създадени с помощта на генетични методи. Първата крачка е направена и оттук нататък е единствено въпрос на време кога това ще се случи.
Законовите промени позволяват също така производство и съответно продажба на месо, яйца и млечни продукти от генноредактирани животни, но тъй като възможните негативни последици върху самите животни не са проучени задълбочено, парламентът ще трябва да проведе отделно гласуване.
Според новите правила не е необходимо генноредактираните храни да бъдат обозначени като такива, защото от Уестминстър не смятат, че те се различават от останалите конвенционални продукти на пазара.
>>> Какво представляват генномодифицираните и органичните храни и как да ги разпознаем
Какъв вид генноредактирани продукти ще се предлагат на пазара
В Япония вече се продават домати, богати на веществото GABA, което има успокояващ ефект, както и морска каракуда, чието месо е по-подходящо за приготвяне на суши.
Американска компания разработва къпини без семки и череши без костилки, а във Великобритания се работи върху създаването на домати с вит.D и генноредактирана пшеница.
Основната цел при използването на генното редактиране е да се ускори процеса по разработване на нови видове от вече познатите ни земеделски култури.
На второ място производителите се стремят към тяхното усъвършенстване: картофи с по-високо съдържание на скорбяла, което ги прави по-хрупкави след термична обработка и богати на протеини растителни продукти, които да заместят месото.
Някои от компаниите виждат в генното редактиране начин за подобряване характеристиките на земеделските култури, така че да се увеличи производителността и да се повиши устойчивостта на крайния продукт на климатичните промени.
Безопасни ли са генноредактираните храни
Експерти подчертават, че чрез трите генетични техники може да се произвежда храна, която е напълно безопасна за човека. Те поясняват, че всеки продукт преминава сериозни тестове. Според тях жителите на Азия, Северна и Южна Америка консумират генномодифицирани растителни продукти вече 25 години, без да се наблюдава какъвто и да било страничен ефект.
В страните членки на ЕС производството на генномодифицирани или генноредактирани земеделски култури за продажба все още е забранено заради съмнения, че може да не са напълно безвредни за човека и околната среда.
Ефект върху човешкото здраве и околната среда
Много от противниците на генноредактираните храни смятат, че между тях и генномодифицираните продукти няма разлика. Те са разтревожени от факта, че продуктите, получени след генно редактиране, няма да бъдат тествани, което крие риск от появата на нови алергени и токсини.
Някои учени са на мнение, че генноредактираните земеделски култури могат да имат негативно въздействие върху околната среда. Засега обаче техните опасения са безпочвени, защото данните разкриват, че продуктите, създадени по познатия метод на генна модификация, не вредят нито на човешкото здраве, нито на природата. Предвид сходствата между нея и генното редактиране, поддръжниците на иновативната техника изключват всякакви рискове.
Наскоро проведена анкета от компанията YouGov, по поръчка на Министерството на храните и регионалното развитие, сочи, че 54% от хората считат генноредактираните култури за „приемливи“, а 28% не ги одобряват.
What is gene-edited food and is it safe to eat?: https://www.bbc.com/news/science-environment
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Не се заблуждавайте по кода на етикетите - той невинаги показва дали плодовете са ГМО
- Какво представляват генномодифицираните и органичните храни и как да ги разпознаем
- 5-те най-шокиращи противоречия в хранителната индустрия (1 част)
- Европейските законодатели окончателно решават дали да разрешат ГМ културите
- България няма да отглежда ГМО култури
- Осъдиха на три години затвор китайския учен Хъ Джанкуей, който промени генома на два ембриона
- Англия разрешава продажбата на гмо продукти
- Унгария унищожи 1000 акра генетично модифицирана царевица
- Закон за генетично модифицирани организми
- Европейският парламент реши: Биопродуктите могат да съдържат гмо или пестициди в определени граници
Коментари към Генноредактирани храни – как се създават и опасни ли са за хората