Музиката може да промени чувствата, които изпитваме при неприятен спомен

Забелязали ли сте как някои песни събуждат у вас спомени? Може би напомнят за първия ви сватбен танц или пък е любима песен, която сте слушали по време на незабравимо пътешествие?
Има песни, които сме свикнали да свързваме с точно определени мигове от живота си. Според Ирен Рен и колегите й от технологичния институт на Джорджия обаче музиката не просто съживява спомени, тя може да промени начина, по който ги възприемаме.
Екипът на Рен се натъква на интересна връзка между музиката, емоциите и спомените. Те смятат, че слушането на музика може да промени отношението ни към онова, което си спомняме, и да ни помогне да обработим и приемем неприятните спомени.
Музика, преживявания и спомени
Когато човек слуша музикално изпълнение, активира не само слуха си, но и областите в мозъка, които отговарят за емоциите и спомените. Хипокампът, чиято задача е да съхранява и връща спомените, си взаимодейства тясно с амигдалата – емоционалният център в мозъка. Затова има песни, които не само се запечатват в съзнанието ни, но и събуждат силни емоции в нас.
Известно е, че музиката има силата да отключва чувства и да ни връща към минали събития, но досега никой не е изследвал потенциала й да променя емоционалния заряд, който те носят. Според психолога Рен тук роля играе процесът на повторно активиране на спомена. Когато си спомняме нещо, за известно време споменът е податлив на промени и можем да включим нова информация, с която да го свързваме занапред.
» Изненадващи психологически ползи от музиката
Тридневен експеримент
Учените провеждат тридневен експеримент, за да проследят дали песните, които участниците слушат, докато си спомнят дадена случка, могат да добавят нови емоционални елементи в оригиналния спомен.
Първия ден доброволците запаметяват поредица от кратки и емоционално неутрални истории. На следващия си спомнят за тях, докато слушат позитивна или напрягаща музика или в пълна тишина. На третия ден участниците са помолени да си спомнят историите отново, този път без музикален фон.
На втория ден екипът извършва функционален ЯМР на всеки участник с цел да измери мозъчната активност въз основа на настъпилите промени в кръвоснабдяването на мозъка.
Рен пояснява, че използваният метод е идентичен на този, при който филмовият саундтрак променя възприятието на зрителя за дадена сцена. Единствената разлика е в това, че целта на настоящото проучване е да разкрие как музиката би могла да промени спомените за конкретно събитие или преживяване.
Резултати от експеримента
Когато слушат музика с емоционален заряд, докато си спомнят неутрални истории, доброволците по-лесно добавят нови емоционални елементи, които отговарят на настроението в самото музикално парче. Например, ако първия път са си спомняли неутрална история на фона на приятна, отпускаща музика, следващия път вече ще асоциират спомена с положителна емоция, дори когато няма музикален фон.
Рентгеновите снимки на мозъка също разкриват интересна информация. Те показват, че когато участниците си спомнят историята, докато слушат музика, активността в амигдалата и хипокампа се повишава, а, както казахме, тези две области отговарят за обработката на емоциите и спомените.
Затова песните, които свързваме с важни житейски събития, имат толкова силно въздействие върху нас. Те активират едновременно области в мозъка, които обработват емоциите и спомените ни.
Учените установяват още, че между регионите в мозъка, които отговарят за обработката на емоциите и спомените, и регионите, които отговарят за обработката на визуално-сензорната информация, тече активна комуникация. Това означава, че музиката може да добавя емоция към спомена, докато човек го визуализира в съзнанието си.
Музикални спомени
Резултатите от проучването на Рен и колегите й показват, че музиката може неусетно да промени емоционалния заряд на спомените ни. Според тях спомените са по-податливи на промяна, отколкото се е смятало, и се влияят от външна слухова стимулация.
Музиката като помощно средство при лечение на депресия или ПТСР
Научното откритие може да бъде полезно за пациенти с депресия или посттравматично стресово разстройство, за които негативните спомени могат да бъдат трудни за преодоляване. Внимателно подбраната музика би им помогнала да моделират тези спомени и да внесат в тях положителен емоционален заряд, което ще намали негативното им влияние.
Рен допълва: „Спомените ни могат да бъдат моделирани в по-добра посока с помощта на музиката. Песните, които слушаме, докато се връщаме към спомен от миналото, имат силата да променят емоциите, свързани с него, при това неусетно.“
Следващия път, когато си пуснете любимите парчета, не забравяйте, че те могат не само да подобрят моментното ви настроение, но и променят отношението ви към спомените.
Music can change how you feel about the past: https://theconversation.com/music-can-change-how-you-feel-about-the-past-239045
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАПОМНЕТЕ ПЛОВДИВ 5 - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС
ЧЕРВЕНИЯТ ТЕФТЕР - СОФИЯ ЛУНДБЕРГ - ХЕРМЕС
ЗАКЛЮЧЕНИ СПОМЕНИ - ДАНИЕЛА ГЕОРГИЕВА - СИЕЛА
МОРЕ ОТ СПОМЕНИ - ФИОНА ВАЛПИ - ХЕРМЕС
СТРУНИ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА
ДОБРЕ СМЕ - НИНА ЛАКУР - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- 14 от най-любимите ни цитати за музиката
- Топ 11 песни за незабавна сексуална възбуда и секс позите, които най-много им подхождат
- Джо Кокър почина на 70-годишна възраст
- 16 цитата от великия Джими Хендрикс: за живота, любовта, лудостта
- Кои са 4-те причини, поради които забравяме
- Бетховен - музика без слух
- Вродена амузия – заболяването, заради което американският президент Юлисис Грант вместо музика чува само какафония от звуци
- Красива подборка от вкусни музикални инструменти
- Човек може да се пристрасти към музиката както към наркотиците и алкохола
- Валентин Стефанов (Вальо Гривната от Сребърните гривни): Желязната завеса беше за всичко, само музиката минаваше през нея!
Коментари към Музиката може да промени чувствата, които изпитваме при неприятен спомен