Какво не знаем за традиционната китайска медицина
Китай има хилядолетна история в лечението на всякакви заболявания с възможно най-нестандартните средства – от растителен, минерален или животински произход. Легендите за това се носят от векове. Дали наистина тя е толкова успешна? На какво се дължи нейният бум?
За народа, който се лекува със змийски езици и опашки на скорпиони, пръв през XIII век разказва пътешественикът Марко Поло. Едни смятат, че медицината в Китай може да лекува всички болести, други наричат това шарлатания и заблуждения от Средновековието. Традиционната китайска медицина продължава от много столетия да смущава умовете на опитващите се да я разберат европейци заради нестандартния подход и твърденията за успехи в лечението на много заболявания.
В Китай не обичат чуждите лекарства
Вече в много пекински аптеки не може да се намерят лекарства от големите фармацевтични компании. Всички медикаменти са местно производство, защото такива ги предпочитат местните. Има огромно доверие и желание да се подкрепи родното. При това, далеч не говорим за имитации с лошо качество. Просто марките не са познати извън Китай, никога не са искали да излизат на чужди пазари.
Бумът на природната/народната медицина
Още от първите дни на Културната революция Мао Дзъдун въвежда стриктни мерки за прилагане на традиционни лечебни подходи към много от заболяванията. Комунистически Китай се нуждае от легенда, а успехът на традиционната китайска медицина е много силно послание пред враговете и приятелите на страната. Друго логично обяснение е, че и пълната липса на всякакви модерни методи за лечение, което наложило връщането на древните рецепти обратно в употреба.
Във всяка аптека има и огромен щанд "народна медицина", там е най-интересното. Пред него се чувстваш като в средновековен павилион на алхимик. Продава се даже рог от елен. Цената зависи от това дали този елен е бил стар или млад, сам ли е хвърлил рогата си или ловец му ги е отрязал, в каква местност е бил убит. Рогът се нарязва, вари се и се залива със спирт. Тъмнокафявата настойка се пие за мъжка сила, за намаляване на умората и против главоболие.
В отдела за "народна медицина" ще видите и връзки със сушени прилепи. Те се ловят в планините и също се поставят в спирт. Твърди се, че получената настойка помага при грип, болки в ставите и уморени очи. Сушените морски кончета са традиционен лечебен продукт, препопъчван за имунитет.
В аптека в Харбин пък продават нещо, което може да те хвърли в дълбок размисъл – половите органи на самката на планински бивол. Настойката от тях се пие за лечение на женско безплодие. В състава на мазило, облекчаващо ревматизъм, влиза жлъчка (от заек или кобра), смесена с екстракт от алое. Ако намажеш болното място с него, то гори като огън, но буквално след десет минути болката те отпуска. Във всяка аптека ти предлагат да намажеш гърба си просто така, за да демонстрират целебните свойства на мазилото.
Богатството от билки
В архивите на китайската традиционна медицина влизат над 100 000 различни рецепти, често съставени от 9-18 съставки. Китайските лечители са първите, които успяват да комбинират билки и да стигнат до идеята за синергичния ефект на съставките. Често в рецептите има отровни растения, в минимални дози, които само трябва да подобрят полезния ефект на други от лечебните компоненти. И ако всички знаят и са чували за женшен, астрагал, джинджифил, то има хиляди, за които дори и специалистите чуват изключително рядко.
Наистина екзотичните моменти в китайската лечебна наука
- Сушената човешка плацента е все още популярна като лек за по-лесно зачеване и мъжка потентност. Заедно с нея още 35 части на човешкото тяло имат своето приложение в рецептите – нокти, ушна кал, пот, кости, урина, фекалии и т.н... За ваше успокоение ще кажем, че почти всички от гореизброените са под строга забрана, но не можем да гарантираме, че тя се спазва.
- Костенурките са препоръчвани за много заболявания. Отглеждат се в специални ферми, за да може да се задоволи трайният интерес към приписваните им лечебни качества.
- В много от продуктите може да се открият следи от арсен, олово, живак и други потенциално опасни елементи.
- Акупунктурата е силно препоръчвана, заедно с това изключително опасна, ако се практикува от непрофесионалист или със нестерилни игли. Същото се отнася и за някои от по-силовите масажи.
Китайската медицина като бизнес
По пътя на китайските ресторанти, които винаги намират местен вкус и го следват, китайската нетрадиционна медицина е вече силна търговска марка, която е разпознаваема навсякъде по света. Лекари с опит лекуват и обучават свои последователи. Те търсят местни билки и осъвременяват старинните рецепти. Някои от по-нестандартните съставки са табу извън Китай, поради доста по-различните закони по места. Трябва да отбележим, че често китайската медицина се практикува от хора без медицинско образование, както и се предлага извън аптеките, в магазини за хранителни стоки или специални центрове без лиценз.
Липсата на стандарт е чест проблем, когато се коментират качествата на китайските лечебни продукти. Разминаването с етикета или пълната му липса, честото "забъркване" на лековете в задната стаичка, липсата на всякакви хигиенни условия, прилагането на опасни или отровни съставки без лекарски контрол – това са някои от най-честите проблеми.
Лекува и тялото, и душата, но внимавайте!
Не може да оставиш душата, а да лекуваш само тялото. Това вярване събира все повече привърженици, които осъзнават важността на холистичния подход. Китайският лечител е шаман, който под бялата манта (сложена често, за да успокои съмнителните европейци) крие смесица от знахар, екстрасенс, добър ботаник и практичен бизнесмен. Трябва да повярвате, че всяко лечение е специално, заредено с енергия, практикувано само по специални повод и начин. Междувременно ви лекуват с това, което имат. Истински парадокс за критичния ум.
Внимателно съставената диета, промяната на начина на мислене, движението и добре подбраните билки – всичко това са просто малки частички от магията на успеха на китайската медицина с природен характер. Да, понякога тя е много успешна като поддържаща терапия при заболявания, които се повлияват от по-природосъобразен начин на живот.
Заедно с това китайската традиционна медицина е регулирана в страни като САЩ и Канада. В други държави се изисква специален сертификат и регистрация на центъра/лечителя, за да може да се провежда подобно лечение. В България все още няма ясни ограничения и природната медицина може да бъде прилагана почти без контрол.
Препоръчваме ви да потърсите квалифициран съвет от лекар, който да допълни традиционната ви лекарствена терапия с нещо допълнително, отколкото да я замените напълно с фалшив продукт с нелегитимни претенции.
Видео
на изображението: Николай Осмачко/Pexels
Публикацията е допълнена и осъвременена на 02.07.2020.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Тигров балсам – легендарна рецепта за универсален обезболяващ лек
- Пулсова диагностика в традиционната медицина
- Лечение чрез екзорсизъм - методи за прогонване на духове от 3 различни части на света
- „Бен Као Ганг Му“ - най-подробната енциклопедия за китайска народна медицина
- Тигрите в традиционната китайска медицина
- Традиционни народни лекарства с животински произход без особена терапевтична стойност, част 2
- Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина
- Древен китайски лек се оказва един от най-добрите аналгетици в света
- Развитие на традиционната китайска медицина
- Тънкостите на китайската билкова медицина
Коментари към Какво не знаем за традиционната китайска медицина