НОВИТЕ БОЛЕСТИ, КОИТО ЗАПЛАШВАТ ЧОВЕЧЕСТВОТО
Въпреки високото ниво на съвременната медицина съществуват заболявания, които могат да предизвикат епидемии и да нанесат сериозни поражения на населението.
НОВИ ЩАМОВЕ ГРИПНИ ВИРУСИ
Новите мутации на вирусите, причиняващи грип, притискат медиците да предугаждат появата им и да търсят решения за лечението им и да търсят решение за лечението им преди възникването на епидемии. Същността на проблема се състои в това, не че експертите не откриват начини да унищожат циркулиращия вирус, а в бързата му мутация, която изключва разработването на лекарство и масово производство. Ето защо се налага усилията да са насочени към разработка на нови сезонни ваксини за новите щамове.
Американските епидемиолози излязоха с твърдението, че при 30% от болните ваксинирането не е ефективно.
През 2005 г. се появи птичи грип в Азия. Умират две момичета, въпреки предприетото лечение, смятано за най-доброто срещу заболяването.
По данни на СЗО от 424 заразени и диагностицирани с птичи грип 261 умират. Смъртността от вируса се увеличава с 50%. За късмет вирусът не мутира и не се предава от човек на човек. Все още..., но нямаме гаранции, че това няма да стане в бъдеще. А вече имаме и нов пандемичен грип А Н1N1, първата вълна сред населението мина. До две години се предполага той да се причисли към сезонните щамове грип. Мутациите му предстоят...
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Не се отказвайте от имунизиране, въпреки че не се гарантира 100% защита от грипа. Вариантът е по-добър от липсата на каквито и да било защитни антитела при избухване на епидемия. Препоръчително е ваксинирането да се извършва преди сезонната епидемия, в края на септември - началото на октомври.
Спазвайте добра лична хигиена. Спазвайте съветите за миене на ръцете, не се хранете на улицата, не докосвайте лигавиците и очите си след пребиваване в обществен транспорт и хващане на дръжки, ръкохватки и др.
Осигурете си достатъчен прием на витамин Д. През летните месеци кожата синтезира ценния витамин при излагане на слънчева светлина. През зимното полугодие също се налага да осигурите редовни разходки навън.
Изследвания показват, че витамин Д понижава симптомите на грипа и укрепва имунитета.
ЗЛАТИСТ СТАФИЛОКОК
Мецитилин-резистентния златист стафилокок /МРЗС/ напомни за себе си покрай кончината на поп идола Майкъл Джексън. Вярно, нито един лекар не е поставил диагноза в тази насока, по скоро изтече информация в медиите от неразкрити източници.
МРЗС води до тежка инфекция, чиято тежка форма поразява целия организъм. Основно уврежда кожата, но може да засегне и вътрешните органи. Този стафилокок не се поддава на лечение с антибиотици и крие риск за живота в 31% от случаите.
Коварството при заболяване е, че симптомите трудно се разпознават. Те са сходни с други заболявания и инфекцията може да се докаже в напреднал стадий.
МРЗС е широко разпространен. Може да се открие по кожата на половината от населението и в 70% от случаите не реагира на метицилин. Бактерията показва резистентност дори към антибиотиците от ново поколение, които доскоро бяха ефективни срещу него.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Отново - повишена лична хигиена. Измиването със сапун е достатъчно за предпазване. Покривайте откритите рани, дори и да са драскотини, с лепенки срещу проникването на бактерии.
Важно е и изисквайте в козметичните салони, защо не и в лекарските кабинети, висока стерилност на инструментите.
Вещите за лично ползване - самобръсначки, кърпи, гребени и пр. нека бъдат за лично ползване. Носете лични вещи в спортните зали и басейните.
CLOSTRIDIUM DIFFICILE
CLOSTRIDIUM DIFFICILE се предава по фекално-орален път. Разпространява се агресивно в лечебните заведения. Възможно е след заразяване дълго време да не се проявяват признаци на инфекция. „Спи" в червата, но при приема само на една доза антибиотик се развива заболяване. Причината е, че антибиотикът убива полезните бактерии в червата и тогава CLOSTRIDIUM DIFFICILE се размножава безпрепятствено, тъй като е резистентен към повечето от тях.
Тогава вредните микроорганизми отделят токсин, който разрушава лигавицата на червата. От тук се формира и основната симптоматика - болки в корема и диария. За една седмица организмът е силно изтощен и обезводнен. Дехидратирането става основна причина за фаталния изход от заболяването. В САЩ от заболяването на година умират между 15-30 хил. души, това са 4% от общата смъртност на населението.
Налага се продължително медикаментозно лечение, понякога до половин година. Прилага се и специален хранителен режим, грижи за болния и дори операция за възстановяване на стените на червата.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Бактериите персистират на повърхността на предмети при нормална стайна температура. Ето защо се препоръчва при пребиваване в болница да се мият ръцете, а след престой да се подложат на измиване всички вещи. За съжаление, влажните кърпички не помагат, действа само измиването със сапун.
Изключително важно е при прием на антибиотик да се предприемат грижи за естествената микрофлора на червата и да се осигурят достатъчно пробиотици. По този начин полезните бактерии се подхранват и не позволяват размножаването на CLOSTRIDIUM DIFFICILE.
ГРАМ ОТРИЦАТЕЛНИ БАКТЕРИИ
Все повече видове грам отрицателни бактерии стават резистентни към съществуващите антибиотици.
Например Pseudomonas aerudinosa, която преди 5-6 години се лекуваше с определени медикаменти, днес трудно се поддава на лечение.
Acinetobacter baumannii или както я наричат „иракбактер" преди две години успешно се третираше с медикаменти, а днес може да предизвика бактериален менингит и да убие за две-три седмици. Разпространява се предимно в стационарите и особено при пациенти претърпели операция.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Внимателно избирайте болничното заведение, ако ви предстои операция. Изисквайте от лекаря информация за наличие на болнични инфекции и нивото на хигиена.
ТУБЕРКУЛОЗА
Смятаме туберкулозата за заболяване на миналото.Факт е, че от туберкулоза се боледува масово и понастоящем. Например, в САЩ всяка година се регистрират по 13 000 нови случая, което според медиците е прекалено много за болест, която се счита за победена от съвременната медицина. Страдат бедните, бездомните и хората, живеещи в неблагоприятни условия.
Туберкулозата също става неподатлива на лечение с много от антибиотиците. Така наречената мултирезистентна туберкулоза показва устойчивост на два от лекарствените препарати от първа линия. За сега тези случаи, които не се поддават на лечение с медикаменти от първа и втора линия са изключително редки. Процентът заболеваемост на двата щама обаче расте.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Да се изолирате от туберкулозата е практически невъзможно, тъй като се предава изключително лесно. В случай на заразяване не бива да се експериментира със самоволни промени на дозировката и графика на лекарствата. Не трябва да се прекъсва приема им дори и вече да не се усещат симптомите, тъй като така вредният микроорганизъм може да остане в тялото, да мутира в резистентна форма и да зарази друг
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАТИКАНЪТ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
КЪРВАВИЯТ ПОРТОКАЛ - ХАРИЕТ ТАЙС - СИЕЛА
ХЮМЕР СТОП ВИРУС СПРЕЙ ЗА НОС 15 мл
МЕДИСТУС АНТИВИРУС 200 таблетки за смучене * 10
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ИМУННАТА СИСТЕМА 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
Коментари към НОВИТЕ БОЛЕСТИ, КОИТО ЗАПЛАШВАТ ЧОВЕЧЕСТВОТО