Някои антибиотици могат да помогнат в борбата срещу меланома
Някои антибиотици изглеждат ефективни срещу форма на рак на кожата, известна като меланом. Учени от Изследователския университет „KU Leuven“, Белгия, изследват ефекта на тези медикаменти върху мишки, които са имплантирани с човешки туморни клетки. Констатациите са публикувани в списанието „Journal of Experimental Medicine“.
Изследователите от KU Leuven може да са открили ново оръжие в борбата срещу меланома – антибиотици, насочени към „електроцентралите“ на раковите клетки. Тези антимикробни лекарства използват уязвимост, която възниква в туморните клетки, когато правят опити да оцелеят по време на раковата терапия.
“Тъй като ракът еволюира, някои меланомни туморни клетки могат да избегнат лечението и да спрат да се размножават, за да се „скрият“ от имунната система. Това са клетките, които имат потенциал да образуват нова туморна маса на по-късен етап.“, обяснява Елеонора Леучи, изследовател на рака и РНК биолог в KU Leuven. „За да преживеят лечението на рака обаче, тези неактивни клетки трябва да поддържат своите енергийни централи – митохондриите – включени през цялото време. Тъй като митохондриите произлизат от свободно живеещи прокариоти (повечето са бактерии), които с времето се включват в състава на клетките, те са много уязвими към определен клас антибиотици. Това познание ни наведе на мисълта, че можем да използваме тези лекарства като антиракови агенти.“
Антибиотиците са способни да убият раковите клетки
За целите на проучването изследователите имплантират туморни клетки от хора на мишки, които впоследствие са лекувани с антибиотици – или като единствено лечение, или в комбинация със съществуващи ракови терапии.
„Антибиотиците бързо убиха много ракови клетки*, което означава, че могат да бъдат използвани за печелене на време, което е необходимо за провеждането на имунотерапия. В случаите, при които туморите вече не реагираха на целенасочените терапии, антибиотиците успяха да удължат живота на мишките, а при някои дори ги излекуваха.“, коментира Леучи.
По време на проучването изследователите използват антибиотици, които в момента заради нарастващата антибиотична резистентност се използват рядко при бактериална инфекция. Тази резистентност обаче не оказва влияние върху ефикасността на лечението в това изследване, обяснява Леучи. „Раковите клетки показват висока чувствителност към тези антибиотици, така че вече можем да се стремим към пренасочването им за лечение на ракови заболявания.“
Необходими са допълнителни проучвания
Пациентите, диагностицирани с меланом, обаче не трябва да експериментират с различни антибиотици, предупреждава Леучи. „Нашите открития се основават на изследвания върху мишки, така че не знаем до колко ефективно е това лечение при хора. Нашето проучване разглежда само един случай, при който пациент с меланом е получавал антибиотици за лечение на бактериална инфекция и това е довело до увеличаване на чувствителността на устойчива меланомна лезия към стандартна терапия. Този резултат е причина за оптимизъм, но се нуждаем от повече наблюдения и клинични проучвания, за да изследваме употребата на антибиотици за лечение на пациенти с рак. Заедно с онколога Оливър Бехтер, който е съавтор на проучването, в момента разглеждаме различните възможности.“
*Leucci Eleonora et al. Activation of the integrated stress response confers vulnerability to mitoribosome-targeting antibiotics in melanoma. Journal of Experimental Medicine. 2021.
Antibiotics may help to treat melanoma: https://medicalxpress.com/news/2021-07-antibiotics-melanoma.html
Коментари към Някои антибиотици могат да помогнат в борбата срещу меланома