Няколко въпроса за поддържане на здрава ушна хигиена

Ушната кал е специфичен секрет с леплива консистенция на кожата на външния слухов канал. Първоначално е безцветен, но се окислява и пожълтява. Образува се във външната половина на ушния канал и с естественото движение на кожния епител заедно с движенията на челюстната става се избутва навън към ушната мида.
Вижте няколко въпроса с отговори за правилно почистване и поддържане на ушите.
Колко често е нужно да се почистват ушите? Тази манипулация трябва да се осъществява, когато се насъбере излишно количество ушна кал. Почистването три пъти в седмица или всеки ден не е полезно, щото може да доведе до излишна сухота или разраняване на ушния канал.
Как е правилно да се почистват ушите? Най-добрият вариант е с очистването на външния ушен канал с мека кърпа. В допълнение, ушите могат да се почистват с бебешко олио, минерално масло или продаващите се в аптеките капки за уши.
Кои симптоми се считат за тревожни? При изпитването на силна болка или дразнене в ушите, проблеми със слуха или загубата му, повишената чувствителност, са основателни и желателни причини да се посети специалист.
Появата на ушна кал счита ли се за нормална? Това е напълно нормална субстанция, която говори за здрави уши. В неголеми количества ушната кал се счита за полезна. Тя има смазваща и хидратираща функция и притежава антибактериални свойства. Прави кожата на ухото по-мека и влажна.
Как не е добре да се почистват ушите? Най-неудачни и непрепоръчителни средства за почистване са дългите остри обекти като шишове, ключове. Дори специално продаваните клечки за уши могат да причинят запушване на ушния канал с ушна кал, тъй като те само я бутат навътре. Това понякога води до загуба на слуха.
Присъствието на ушна кал в ушите води ли до някакви здравословни проблеми? Съдържанието на ушна кал говори за съвсем нормалното функциониране на ушите. Но ако човек често се сблъсква с голямо количество ушна кал, при която и капките не помагат, е необходима консултация със специалист.
Как да се предотврати прекомерното натрупване на ушна кал? Самото производство на ушна кал не може да бъде спряно. Но твърде честото почистване може да ускори този процес и да предизвика дразнене на ушния канал. Затова не е препоръчително да се почистват ушите твърде често.
Може ли неправилното почистване на ушите да причини здравословни проблеми? Използването на неподходящи техники може да увреди ушния канал, което да доведе до болка, подуване, загуба на слуха и други симптоми.
Трябва ли да се почисти цялото количество ушна кал? Това не е необходимо, защото ушната канал се самопочиства. Можете да се отървете само на излишното натрупване на ушна кал.
Човек трябва да се грижи добре за ушната си хигиена. При поява на неразположения е необходимо преглед от специалист.
Снимка: Mamiverse
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАКСОЛ спрей за уши 10 мл.
ХЮМЕР спрей за уши 75 мл
СВЕЩИ ЗА УШИ ТЕРМОЛЕК * 2
СВЕЩИ ЗА УШИ * 2 БИОГЕЯ ФАРМАСИ
ФИТОСВЕЩИ за уши * 2
СПРИНЦОВКА С ДВА НАКРАЙНИКА ЗА УШНА ПРОМИВКА ЖАНЕТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Техники и средства за бързо премахване на вода от ухото
- Натурални средства за почистване на ушна кал
- Почистване на ушите с кислородна вода – съвети и възможни рискове
- Изследване на гърлен секрет
- 14 ефективни метода за отпушване на ушите в домашни условия
- Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
- д-р Георги Николов Георгиев
- Травма на външното ухо при спортисти
- д-р Николай Илиев Митрев
- Билки за лечение на инфекции на ушите
Коментари към Няколко въпроса за поддържане на здрава ушна хигиена