Синусова брадикардия – причини, симптоми и лечение
Синусовата брадикардия представлява сърдечна аритмия, при която се наблюдава необичайно намалена дейност на сърцето – под 60 удара в минута. Сърдечният ритъм се ръководи от синусовия възел – група от клетки, които изпращат електрически сигнали, разположени в горната част на дясното сърдечно предсърдие. При забавяне скоростта на изпращане на електрическите сигнали се наблюдава намалена сърдечна честота.
Опасна ли е диагнозата синусова брадикардия?
Синусовата брадикардия невинаги е признак на здравословен проблем и в повечето случаи човек не знае, че има намалена сърдечна дейност. При някои хора сърцето може ефективно да изпомпва кръв с по-малко удари в минута. Например при здрави млади хора или спортисти често се наблюдава намалена сърдечна дейност.
Брадикардията е често срещано състояние и по време на сън, особено когато човешкият организъм изпада във фаза на дълбок сън. Може да се случи на всеки, дори на деца, но се наблюдава по-често при възрастните хора.
В някои случаи хората, диагностицирани с намалена сърдечна дейност, развиват синусова аритмия – неравномерен интервал между сърдечните удари. Това състояние се наблюдава най-често при млади хора и е свързано с процеса на дишане.
Синусовата брадикардия може да бъде сериозен проблем, ако сърцето не успява да изпомпва достатъчно богата на кислород кръв към тялото. Някои възможни усложнения от това състояние включват припадък, сърдечна недостатъчност или дори внезапен сърдечен арест.
Причини за появата на синусова брадикардия
Има много възможни фактори, които могат да доведат до синусова брадикардия. Те включват:
- увреждане на сърцето в резултат на стареене, сърдечни операции, сърдечни заболявания и инфаркт;
- генетична обремененост;
- състояния, причиняващи възпаление около сърцето (перикардит, миокардит);
- електролитен дисбаланс, особено на калий и калций;
- състояния като обструктивна сънна апнея и хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза);
- инфекции (лаймска болест);
- прием на лекарства, включително бета-блокери;
- дисфункция на синусовия възел.
Когато брадикардията е предизвикана от заболявания на сърцето, тя е придружена от различни симптоми. Например при инфаркт сърдечната честота спада в 10-15% от случаите и може да доведе до използването на кардиостимулатори (пейсмейкъри) поради опасност от внезапно спиране на сърцето.
Симптоми на синусова брадикардия
Много хора, които имат синусова брадикардия, нямат никаква симптоматика. Ако обаче сърцето не успява да изпомпва достатъчно кръв към органите, човек може да започне да изпитва симптоми като:
- виене на свят или замаяност;
- бързо настъпване на умора;
- задух;
- болки в гърдите;
- обърканост или проблеми с паметта;
- припадъци.
Диагностициране на синусова брадикардия
- Електрокардиограма – запис на електрическата активност на сърцето с помощта на малки сензори.
- Велоергометрия (стрес тест) – тест, оценяващ функционалното състояние и физически капацитет на сърцето по време на тренировка.
- Пълна кръвна картина – кръвно изследване за определяне на състояния като електролитен дисбаланс, инфекция или хипотиреоидизъм, които могат да са причина за намалена сърдечна дейност.
- Мониторинг на съня – метод за откриване на сънна апнея, която може да причинява брадикардия, особено през нощта.
Лечение на синусова брадикардия
Лечение на основните състояния
Ако наличието на хипотиреоидизъм, сънна апнея или инфекция причиняват забавяне на сърдечната дейност, то тогава трябва да се назначи лечение на основното заболяване.
Коригиране дозата на лекарства
Ако определен медикамент, който човек приема, забавя сърдечната дейност, може да се наложи коригиране дозата на лекарството или прекратяване на медикаментозното лечение, ако това е възможно.
Поставяне на пейсмейкър
Хората с честа или тежка синусова брадикардия може да се нуждаят от пейсмейкър. Той представлява електрически кардиостимулатор, а неговото поставяне е необходимо в случаите, когато електрическата система на сърцето не работи правилно.
healthline.com, freepik.com
Коментари към Синусова брадикардия – причини, симптоми и лечение