Още за рядко срещаната в Европа болест на Бехчет

Причината за заболяването е все още неясна, смята се, че става въпрос за автоимунно заболяване.
Проявява се най-често с афти по устната лигавица, гениталиите и очни промени като увеит и иридоциклит с последващ хипопион.
Болестта на Бехчет може да засяга и други органи и системи. В около 10 на сто от случаите се проявява със ставни проблеми, които са преходни и отзвучават без трайни увреждания.
Характерен симптом при пациенти с това заболяване е, че на мястото на убождане с игла (например при инвжекция) се образува малко разязвяване - патергия.
Понякога при болните се стига до съдови проблеми и до образуване на тромби. Увреждане на централната нервна система също е сред възможните прояви на заболяването.
Изследване, което би могло да помогне за дагнозата (освен биопсия), е имунологично - за HLA-B27.
Лечението е трудно. Няма данни за спонтанно излекуване. Повлияването от терапия е индивидуално. Препоръчвам пациентите да се обръщат към лекар специалист според конкретните оплаквания. За лечение обикновено се използват кортикостероиди за локална и системна употреба, нестероидни противовъзпалителни, лекарства, потискащи имунния отговор на организма, цитостатици.
При обостряне на състоянието на пациента се препоръчва покой, а в периоди на стабилизиране - умерена физическа активност със спорт като плуване например.
Автор: д-р Борис Борисов, дерматолог
Коментари към Още за рядко срещаната в Европа болест на Бехчет