Пемфигусът не е заразно заболяване
Генезата на болестта е автоимунна, заболяването не е заразно и съответно не може да бъде предадено на човек от близкото обкръжение. В кръвообращението на болните от пемфигус пациенти се откриват циркулиращи белтъчни молекули (автоантитела), които след отлагането си в кожата и лигавиците разрушават междуклетъчните връзки на клетките. В резултат клетките се отделят една от друга и се образуват изпълнени с бистра течност мехури. Формираните мехури се пукат бързо и прерастват в силно болезнени, оголени от кожа участъци.
Пемфигусът е рядко заболяване, засяга по-често жените и възрастните, като пикът е между 50 и 60 г.
Поставянето на диагнозата изисква биопсия от кожа и/или лигавица и последващо хистологично и имунофлуоресцентно изследване. Диагнозата би могла да бъде потвърдена и чрез някои по-специализирани кръвни изследвания (ELISA, индиректна имунофлуоресценция).
Основна цел на терапията е потискане на образуването на патологичните автоантитела от имунната система. Медикамент на първи избор е прилагането на системни кортикостероиди. В ерата преди навлизането им в лечението на автоимунните заболявания пемфигусът е протичал изключително тежко, като в над 70% от случаите е водел и до смъртен изход. Често фаталният край е бил предизвикван от сепсис в резултат от генерализирането на инфекция, проникнала през увредената от заболяването кожа или лигавица.
Ранното включване на кортикостероидни препарати води до подобрение на прогнозата, намаляване на смъртността и до подобряване на качеството на живот. Ефектът от лечението се наблюдава още в първите дни, появата на нови мехури и ерозии спира на 2-ата - 3-ата седмица.
Пълно зарастване се постига средно за около 6-8 седмици лечение. Подобно на лечението на всяко автоимунно заболяване, терапията на пемфигуса е продължителна, а основна роля на лекуващия лекар е да балансира страничните ефекти на използваните имуносупресивни медикаменти. С
лед постигане на контрол върху прогресията на заболяването дозата на използваните медикаменти би могла да се намали, а при някои форми може да се опита и да се прекрати.
Д-р Ивайло Петров, дерматолог в дерматологична клиника "София"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N4 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N5 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N6 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Диета №4 - при хронични чревни заболявания
- Мирта
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- д-р Евдокия Колева Николова
- Трънка
Коментари към Пемфигусът не е заразно заболяване