Полезен или вреден е флуоридът за зъбите и оралното здраве
Акценти
|
Флуоридът е съединение, което предпазва зъбите от кариеси. Той се среща в някои храни, а много страни го добавят и към питейната вода. Неговият прием обаче трябва да бъде умерен, тъй като предозирането също крие рискове – както за нашите зъби, така и за общото ни здравословно състояние.
В повечето случаи флуор и флуорид се използват като взаимозаменяеми термини, макар че между тях съществува известна разлика. Флуорът е химичен елемент. Той е силно токсичен, реактивен газ с жълтеникав цвят. Флуориди наричаме йоните на флуора, както и всички съединения, които ги съдържат. Освен в питейната вода, флуорид се добавя и в пастите за зъби и водата за уста.
Защо се нуждаем от флуорид
Всеки ден зъбният емайл получава и губи минерали като флуорида, калция и фосфата. Тези два процеса са известни като реминерализация и деминерализация. Когато балансът се наруши и зъбите губят повече минерали, отколкото получават, емайлът започва да се уврежда, което от своя страна води до влошаване здравето на самите зъби.
Флуоридът предпазва зъбите, като повишава тяхната устойчивост на киселинни атаки от бактериите в плаката и захарите в устата. Също така съединението може да излекува кариеси в начална фаза. Флуоридът ускорява реминерализацията и пречи на образуването на разяждащите емайла киселини.
Основни източници на флуорид
Според учените оптималната концентрация на флуорид в организма е между 0,7 ppm и 1,2 ppm.
Питейна вода
Съединението се съдържа по естествен път във водата, но в много страни то се добавя, като количеството допълнителен флуорид зависи от концентрацията на естествено образувалия се.
Паста за зъби
Съдържанието на флуорид в пастите за зъби варира в широки граници. Деца под 3-годишна възраст могат да използват пасти с концентрация не по-висока от 1000 ppm, а тези над 3 години – между 1350 ppm и 1500 ppm.
Много е важно да се спазват ограниченията за прием, тъй като предозирането крие някои рискове, с които ще ви запознаем по-нататък.
» Флуор - ползи, вреди и хранителни източници
Защо трябва да се добавя флуорид в питейната вода и пастите за зъби
Децата от бедните страни са пет пъти по-застрашени от развитие на кариеси, тъй като водата, която пият, съдържа твърде малко флуорид. Добавянето му е една от мерките за подобряване на оралното здраве.
Има и хора, които са генетично предразположени към образуване на кариеси. В този случай стоматологът може да реши да нанесе специален гел или лак с флуорид върху зъбите.
Обилното слюноотделяне също увеличава риска от заболявания на зъбите, които човек може да предотврати с прием на флуорид.
Кога и за кого приемът на флуорид е най-важен
Със сигурност поддържането на оптимално ниво на флуорид в организма е особено важно за децата от 6-месечна до 16-годишна възраст, защото в този период поникват млечните зъби, които по-късно биват сменени с постоянни.
Възрастните също се нуждаят от флуорид. Според ново изследване пастите за зъби, водата за уста и стоматологичното лечение с флуорид успешно предпазват от увреждане на зъбния емайл и кариеси.
Допълнителният прием на веществото е препоръчителен и при хора с някои заболявания, които влошават здравето на техните зъби. Това са:
- болести, които причиняват сухота в устата (ксеростомия) – синдром на Сьогрен, алергии и високо кръвно налягане (заради приеманите медикаменти);
- пародонтитът (пародонтоза) – той може да изложи по-голяма част от повърхността на зъбите, както и техните корени, на негативното въздействие на бактериите, което увеличава риска от увреждане на емайла и кариес;
- предразположеност към кариеси – образуване на нови кариеси всяка година или през година;
- наличие на зъбна корона, мост, скоби или брекети;
- местоживеене в регион, където водата не е обогатена с флуорид.
Не предприемайте лечение с флуорид без консултация със стоматолог.
Ползи от приема на флуорид за оралното здраве
- Защитава срещу увреждане на зъбния емайл и кариеси – Веществото заздравява емайла и може да предпази зъба от образуване на кариес.
- Заздравява зъбния емайл – По този начин зъбите стават по-устойчиви на киселините, които бактериите в устата отделят.
- Намалява чувствителността на зъбите – Благодарение на положителния си ефект върху емайла, флуоридът защитава от външни дразнения чувствителния слой на зъба – дентин.
- Предпазва венците – Предотвратявайки натрупването на плака и бактерии, съединението се грижи и за доброто здраве на нашите венци.
» Употребата на електронни цигари повишава риска от развитие на зъбен кариес
Вреди от приема на флуорид
Високата концентрация на флуорид в организма може да доведе до зъбна флуороза, която се проявява с бели петна по зъбите. Заболяването се среща най-често при деца под 6-годишна възраст, когато зъбите им се развиват.
Петната не могат да се премахнат с редовно миене на зъбите, затова е необходимо посещение при стоматолог, който ще ги заличи с помощта на абразивни или избелващи продукти.
- Dental Health and Fluoride Treatment: https://www.webmd.com/oral-health/fluoride-treatment
- Is Fluoride Good or Bad for Teeth?: https://www.news-medical.net/health/Is-Fluoride-Good-or-Bad-for-Teeth.aspx
- Is Fluoride Treatment Necessary for Your Dental Health?: https://freshdentalnc.com/fluoride-treatment-fresh-dental/
- What Is the Difference Between Fluorine and Fluoride?: https://www.thoughtco.com/fluorine-vs-fluoride-3975953
Често задавани въпроси
Застрашен ли съм от недостиг на флуорид, ако пия бутилирана вода?
Учени от Американската стоматологична асоциация смятат, че такъв риск съществува. Според тях повечето марки бутилирана вода не съдържат достатъчно флуорид (0,7 ppm to 1,2 ppm). На етикета на всяка бутилка би следвало да е посочено съдържанието на веществото.
Променят ли домашните системи за пречистване на водата концентрацията на флуорид?
Зависи от типа пречистваща система. Тези, които работят на принципа на парната дестилация, унищожават 100% от флуорида. Системите за обратна осмоза премахват между 65% и 95% от веществото, но пък предлагат опция за допълнителна минерализация в края на процеса.
Омекотителите на вода и почти всички филтри с активен въглен не променят съдържанието на флуорид във водата.
Как мога да проверя какво е съдържанието на флуорид в чешмяната вода, която пия?
Потърсете информация за качеството на питейната вода в РЗИ или в дружество ВиК във вашето населено място. Можете да дадете и водна проба за изследване в лаборатория.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГЪМ ОРТОДОНТСКИ КОМПЛЕКТ - ПАСТА + ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ + ВОДА ЗА УСТА + ВОСЪК
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ МУЛТИ-ЕКШЪН 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ КЛИНИК ПЕРИОБЛОК 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ АКВАФРЕШ СПЛАШ С ВКУС НА ЯГОДА ЗА ДЕЦА 3 - 8 години 50 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ГЪМ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ГЪМ ЕНД ЕНАМЕЛ РИПЕЪР ФРЕШ 75 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Кариес
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Природни средства срещу зъбен камък
- д-р Стоян Тодоров Анестев
- Д-р Доналд Чи: Заради липсата на стоматолози в САЩ все повече хора разчитат на денталните терапевти
- д-р Димитър Бориславов Андонов
- д-р Катя Карамфилова Симеонова-Цачева
- д-р Веселин Дойков
Коментари към Полезен или вреден е флуоридът за зъбите и оралното здраве