Поставянето на татуировка - рисково поведение като тютюнопушенето
Пушенето, пиенето, слънчевите бани и мобилните телефони често биват спрягани в обясненията за появата на рак на кожата. Но сега изглежда, още една причина за кожния рак ще трябва да бъде добавена към все по-нарастващия списък: татуировките.
Нови научни изследвания показват, че използваните при татуиране мастила съдържат различни вредни вещества - фталати, метали и въглеводороди и др. Те са канцерогенни и предизвикват смущения във функциите на ендокринната система в човешкия организъм.
Това е накарало специалисти от американското Управление за контрол над храните и лекарствата (FDA) да направят поредното проучване. Целта им е била да проверят дълготрайните ефекти от мастилата, като например - какво се случва при разграждането им в тялото или под въздействието на светлина.
Специалистите са установили още, че цветните мастила за татуиране често съдържат олово, кадмий, хром, никел, титан, селен, арсен и други тежки метали, които могат да предизвикат алергии и заболявания. Синьото мастило съдържа кобалт и алуминий. А в червеното мастило има меден сулфид.
Някои от споменатите съставки спадат към категорията на индустриалните оцветители, използвани в принтерните мастила и в автомобилните бои. Оловото, например, може да навреди на репродуктивната и на нервната системи. Възможна е появата на тежки болести, на алергични реакции към мастилата, на кожни инфекции.
Черните мастила за татуировка, често съдържат сажди и други продукти на горенето като феноли и полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ), според проучване, направено от германски учени. Един от често използваните за черни татуировки химикали е бензопиренът, който е сред най-силните канцерогени. Тестове с животни са показали, че той причинява рак на кожата. Бензопиренът е виновен и за рака на кожата при работниците в нефтодобивната индустрия.
Все още се търси ролята на боите за татуировки в патогенезата на заболявания като меланома, кератоакантома, плоскоклетъчен карцином и базалноклетъчен карцином.
Изчислено е, че само в САЩ 45 000 000 души имат поне една татуировка. В това число влизат около 35-40% от хората на възраст между 30 и 40 г.
Поставянето на татуировка ще трябва да се разглежда като рисково поведение, също като тютюнопушенето, например.
Ако татуировката е нанесена с тъмен цвят и ако заема значителна площ, тя би могла да прикрие бенки, лунички или родилни белези по кожата, които могат да се превърнат в ракови образувания (примерно - меланома). Това е особено вярно за хората, които имат множество татуировки или по-големи татуировки (например "ръкави" - когато целите ръце са покрити с татуировки).
Хората с татуировки трябва да изследват кожата си всеки месец за евентуални промени - също както и хората без татуировки. Това може би ще им отнема повече време, отколкото на онези, които няма татуси, но здравето определено си заслужава усилията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАБЕКС таблетки 1.5 мг * 100 СОФАРМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- 5 причини да действаме импулсивно
- Поведение
- Лечение на никотинова зависимост
Коментари към Поставянето на татуировка - рисково поведение като тютюнопушенето