Произведоха изкуствена челюст с помощта на 3D-технология за печат

Медицински екип от Белгия и Холандия в сътрудничество с компанията Xilloc, произведе с помощта на 3D-технология за печат изкуствена челюст за имплантиране.
Имплантът е поставен на 83-годишна жена, чиято челюст е силно повредена. За да се възстанови е трябвало да и се направи сложна и дълга операция. Лекарите се опасявали, че пациентката няма да оцелее поради възрастта си.
Решено било да се замени челюстта на жената с изкуствена, тъй като тази операция отнема много по-малко време. Имплантът е произведен с 3D принтер. В случая на в принтера се поставя прахов материал, а лазерът слой по слой „рисува" детайлите.
Като материал за производството на изкуствената челюст е използван титаниев прах. На готовия имплантат преди имплантирането е било нанесено керамично покритие. На сайта на Xilloc се уточнява, че на следващия ден след операцията, пациентката е можела да преглъща и да говори.
Импланти, изготвени на 3D принтер (устройство, което създава физически обекти по техен цифров модел) са били използвани в лицево-челюстната хирургия в миналото, но цяла челюст е произведена по този начин за първи път. Най-често с 3D печат се правят коронки и зъбни мостове.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Интубация
- Д-р Стоян Янакиев
- Изкуствени сълзи
- СБАЛ по лицево-челюстна хирургия ЕООД, гр. София
- Как да приготвяме адаптираното мляко
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- КП № 227 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ В ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ СЪС СРЕДЕН ОБЕМ И СЛОЖНОСТ
- HUM: първият вибратор с изкуствен интелект в света, създаден от физици
- Създадоха първата синтетична клетка - Mycoplasma Сapricolum
- КП № 226 ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ В ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ С ГОЛЯМ ОБЕМ И СЛОЖНОСТ
Коментари към Произведоха изкуствена челюст с помощта на 3D-технология за печат