Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Според китайски учени прекомерният сън е свързан с повишен риск от инсулт

Според китайски учени прекомерният сън е свързан с повишен риск от инсулт

от 13 дек 2019г.
Редактор: Вероника Събова
Според китайски учени прекомерният сън е свързан с повишен риск от инсулт - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ново епидемиологично проучване на китайски изследователи от Университета за наука и технологии в Ухан предполага, че прекомерният сън може значително да повиши риска от инсулт. Изследването не разкрива причинно-следствената връзка между мозъчния удар и голямото количество сън на денонощие, но допринася за нарастващия брой доказателства, подчертаващи вредните последици за здравето от продължителното спане.

Проучването, публикувано в списанието „Neurology“, включва анализ на данни от надлъжен изследователски проект, обхващащ над 30 000 души на средна възраст 62 години. За период от 10 години е изследвана връзката между моделите на сън и честотата на инсулт сред участниците.

Учените идентифицират поразителна корелация, свързваща продължителността на съня и повишения риск от инсулт. Участниците, които съобщават, че редовно прибягват към следобедна дрямка с продължителност повече от 90 минути, са с 25% по-склонни да получат мозъчен удар, в сравнение с тези, които отделят по по-малко от един час за почивка през деня.

Прекомерният сън през нощта пък е свързан с 23% увеличение на риска от инсулт. Повишена честота не се наблюдава при тези, които спят по-малко от 9 часа на нощ. Интересното е, че дори хората, които съобщават за продължителност на нощния сън по-малко от седем часа, не показват по-висок риск от нарушения на мозъчното кръвообращение.

Най-висок процент се наблюдава при участниците, които комбинират следобедна дрямка и дълъг нощен сън, категорични са изследователите.

На този етап не е ясно дали има причинно-следствена връзка между прекомерния сън и инсулта. Учените са категорични, че изследването само идентифицира асоциацията.

„Необходими са повече изследвания, за да се разбере начинът, по който дългият сън е обвързан с риска от инсулт, но предишни проучвания показват, че нощният сън с продължителност над 9 часа води до неблагоприятни промени в нивата на холестерола – рисков фактор за инсулт. Освен това прекомерният сън подсказва за цялостен неактивен начин на живот, който също е свързан с повишен риск от мозъчен удар.“, споделя авторът на проучването Ксиомин Чанг.

 
Източник:

newatlas.com, aan.com

Още по темата:
  • Редовната дрямка повишава риска от високо кръвно налягане и инсулт Редовната дрямка повишава риска от високо кръвно налягане и инсулт
  • Излекувайте високото кръвно с повече сън Излекувайте високото кръвно с повече сън
  • Студеното време повишава риска от инсулт, вижте кои са най-характерните симптоми Студеното време повишава риска от инсулт, вижте кои са най-характерните симптоми
  • Пушенето след прекаран инсулт затруднява работата на мозъка Пушенето след прекаран инсулт затруднява работата на мозъка
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
25.14лв. / 12.85€

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
37.74лв. / 19.30€

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
15.90лв. / 8.13€

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл
27.28лв. / 13.95€

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН 4K таблетки * 100
20.95лв. / 10.71€

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН 4K таблетки * 100

ЕКО МЕДИКА СИРОП ОТ МАТОЧИНА 500 мл
40.58лв. / 20.75€

ЕКО МЕДИКА СИРОП ОТ МАТОЧИНА 500 мл

Коментари към Според китайски учени прекомерният сън е свързан с повишен риск от инсулт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Според китайски учени прекомерният сън е свързан с повишен риск от инсулт
    www.framar.bg 
    на 29 December 2025 в 14:41
    Коментирайте "Според китайски учени прекомерният сън е свързан с повишен риск от инсулт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Личи
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Инсулт
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Акупресурни точки за бързо заспиване
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
  • Твърде много сън – на какво се дължи и какви рискове крие
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
C09DX08 телмисартан, амлодипин и хидрохлоротиазидC09DX08 телмисартан, амлодипин и хидрохлоротиазид

C09DX08 телмисартан, амлодипин и хидрохлоротиазид

от 26 дек 2025г.Прочети повече
Възстановяване след безкръвна операция на простатаВъзстановяване след безкръвна операция на простата

Възстановяване след безкръвна операция на простата

от 24 дек 2025г.Прочети повече
Бактерия от червата на японска дървесна жаба убива тумориБактерия от червата на японска дървесна жаба убива тумори

Бактерия от червата на японска дървесна жаба убива тумори

от 23 дек 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Да си поговорим честно за ПМС, хормоните и "онези дни"...

преди 19 дни, 1 час и 41 мин.

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 59 дни, 3 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТИКС таблетки * 30

КВЕРЦЕТИН ЛИПОМИЦЕЛ МАТРИКС капсули * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ХИДРАСЕК гранули за перорална суспензия за деца 30 мг * 16 МАЙЛАН

АЛЕВИН AG GENTLE BORDER превръзка 12.5 см / 12.5 см * 1

ГЕВОЛ FUSSKRAFT ХИДРОЛИПИД ЛОСИОН С УРЕЯ 125 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

д-р Зинаида Михайлова Велкова

Коментар на: Айгюл Асан от 29 дек 2025г. в 12:19:40

д-р Иваничка Иванова Георгиева

Коментар на: niki nikolov от 28 дек 2025г. в 11:48:40

НАУ ФУДС ДИВ РИГАН дражета * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:52:38

ФУСИДИН крем 2 % 15 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:51:06

ИЗОПРИНОЗИН сироп 50 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:39:31
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival