Какво представлява ефектът „Тетрис“ и как едноименната игра въздейства на мозъка

Научно доказано е, че дейностите, които извършваме ежедневно, имат силата да променят нашето мислене. Същото се отнася и за времето и вниманието, които отделяме за игри – явление, познато като ефект „Тетрис“, носещо името на добре познатата на всички игра, чиято основна цел е постоянно пренареждане на фигури, образувани от четири квадратчета (тетрамино).
Интересен факт е, че посвещаването на стотици часове на „Тетрис“ – една от най-пристрастяващите игри на всички времена – може да предизвика моделиране на мисли, мисловни образи и сънища. С други думи, това представлява тенденция, при която човек „вижда“ заобикалящите го предмети като фигури и се опитва да открие най-подходящата за тях позиция.
Според някои проучвания, проведени през последните години, играта може да въздейства положително на човешкия мозък и да подобри паметта.
Подобряване на мозъчната ефективност
Едно от най-ранните проучвания върху ефекта „Тетрис“ е проведено от известния психолог Ричард Хайер и неговия екип в Катедрата по психиатрия и човешко поведение в Калифорнийския университет през 1991 г. Целта на проучването е да се установи дали човешкият мозък се нуждае от повече енергия при увеличаване скоростта на падане на фигурите по време на играта.
Констатациите, основаващи се на мозъчни сканирания, показват точно обратното, а именно, че мозъкът изисква по-малко енергия при по-трудните нива на „Тетрис“. Хайер е съгласен, че това може да звучи контраинтуитивно, но въпреки това е в съответствие с идеята за висока ефективност на мозъка.
Изследователите наблюдават също, че участниците, които играят за първи път „Тетрис“, са с повишен глюкозен метаболизъм, който е пряко свързан с мозъка. След шест до осем седмици редовна ежедневна игра глюкозният метаболизъм се връща към нормални нива, докато мозъчната ефективност се увеличава многократно.
Положително въздействие върху пространствените умения
Проучване, проведено през 1994 г. от изследователите Лин Окагаки и Питър Френш, установява, че играта „Тетрис“ оказва положителен ефект върху три области на пространствените умения – пространствено възприятие, умствена ротация и пространствена визуализация. Благоприятно въздействие се наблюдава при хора, които играят непрекъснато за продължителен период от време.
Подобряване на капацитета на паметта
Ефектите на играта „Тетрис“ са проучвани също през 2009 г. от екип от BioMed Central (BMC). По време на проучването е използвана образна диагностика (мозъчни изображения), като участниците са разделени на две групи. Доброволците в първата група играят „Тетрис“ по 30 минути на ден, а тези във втората изобщо не играят.
Разглеждайки изображенията, изследователите откриват, че при участниците, които играят пристрастяващата игра, сивото мозъчно вещество е по-плътно. На базата на тези открития учените заключават, че „Тетрис“ може да подобри капацитета на паметта и функционирането на мозъка по здравословен начин.
>>> Зеленият чай подобрява мозъчната функция и работната памет
Превенция при натрупване на травматични спомени
Изследване на Оксфорд, проведено през 2009 г., установява, че играенето на „Тетрис“ скоро след травматично събитие може да намали интензивността и появата на лоши спомени. Учените откриват също, че играта променя начина, по който се формират сетивните спомени в периода след травмата и намалява броя на ретроспекциите.
Подпомагане на отслабването
„Тетрис“ не изгаря много калории, но намалява желанието за храна. Проучване, чиято цел е да разбере дали играейки човек може да се разсее достатъчно, за да забрави за храната, установява, че играта е способна да намали апетита с около 15%. Изследването открива също, че „Тетрис“ не само понижава нивата на глад, но и намалява желанието за никотин, алкохол и кофеин.
Ефектът „Тетрис“ не се огранича само до едноименната игра. Подобно явление може да се наблюдава и при други игри. Неволната визуализация на алгоритъма на кубчето на Рубик или илюзия за извити линии след завършване на пъзел са два примера за този странен ефект.
- What Is The Tetris Effect And How Does It Affect Your Thinking And Memory?: https://www.scienceabc.com/eyeopeners/tetris-effect-affects-thinking-memory
- Tetris Can Help You Lose Weight?!: http://gymlion.com/tetris-can-help-you-lose-weight/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИГДЖИГС КЛАСИЧЕСКО ДЪРВЕНО ДОМИНО
МЕМОРИ ИГРА С ЖИВОТНИ ORANGE TREE TOYS
ГРАФИКС КОМПЛЕКТ ТВОРЧЕСКИ В КУФАР ГОЛЯМ
ДЪРВЕНА ПОЛИЦЕЙСКА КОЛА ORANGE TREE TOYS
СМОЛ ФУУТ ДОМИНО ЖИВОТНИ
ГРАФИКС ПЕЧАТИ ДЪРВЕНИ 26 БРОЯ ЕМОТИКОНИ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Асоциативни корови зони
- Как влияе кофеинът на кръвообращението в мозъка
- Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- 20 минути йога на ден за остър ум и по-добра памет
- Съзнание
- Блокирането на връзката на IL-6 с неврони предотвратява кахексията
- Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване
Коментари към Какво представлява ефектът „Тетрис“ и как едноименната игра въздейства на мозъка