Три основни правила за поддържане на меките контактни лещи
Неадекватната грижа за контактните лещи може да доведе до различни очни увреждания.
Най-честите странични явления при по-продължително носене са оток на роговицата, поява на съдове в нея и хроничен конюнктивит. Пациентите може да нямат оплаквания, тъй като роговичната чувствителност е силно намалена. По тази причина е необходимо да проверявате състоянието на очите си два-три пъти в годината - да се проследява състоянието на роговицата.
По-рядко може да се увреди самата роговична тъкан с нарушаване целостта на повърхностния слой и в най-тежките случай - развитие на инфекция. Това налага незабавно прекъсване на употребата на контактните лещи и лечение по спешност от специалист.
У нас се предлага голямо разнообразие на меки контактни лещи от различни производители и с различно качество. Възможно е да се закупят без очен преглед и рецепта, даже по интернет. Някои продукти не са съвместими един с друг или с определени контактни лещи.
Трите основни правила при грижа за меки контактни лещи с оглед запазване на лещите и намаляване на риска от очни усложнения са: почистване, изплакване и дезинфекция.
Почистване. Преди да махнете контактните лещи, измийте добре ръцете си.
Това ще предотврати пренасянето на микроорганизми от ръцете към очите. Не се препоръчва употребата на овлажняващи сапуни за ръце, тъй като те може да увредят структурата на меките лещи. Подсушете ръцете си с чиста платнена (не хавлиена) кърпа.
Махнете едната леща. Сложете я в дланта и почистете чрез леко разтъркване с показалеца на другата ръка с няколко капки почистващ разтвор. Това ще премахне събралите се по повърхността на лещата остатъци от грим и очни секрети и по този начин ще повиши очния комфорт и удължи живота на лещата.
Изплакване. Изплакнете лещата с разтвора, следвайки указанията на опаковката.
Дезинфекция. Дезинфекцията убива микроорганизми върху лещата. Поставете я в подходящ контейнер за лещи и напълнете с чист разтвор.
Времето за дезинфекция е отбелязано на опаковката.
Напоследък все по-широко разпространение добиват еднократните меки лещи. Те имат редица предимства. Тези лещи са значително по-тънки от меките лещи за многократна употреба и осигуряват по-голям комфорт. При тях рискът от инфекция е минимален, тъй като замърсяване може да се получи само от непочистени ръце при поставяне и сваляне на лещите.
Не трябва да се забравя, че контактните лещи не могат да заменят изцяло носенето на очила и се препоръчва едновременната употреба и на двете оптични средства. Основното правило е продължителността на носене на контактни лещи да не надминава 8 часа дневно.
Не се допуска оставянето на лещите в очите по време на сън.
Не е препоръчително да бъдете с контактни лещи на излети в природата, при силен вятър и запрашен въздух. При най-лекото оплакване и особено при смущение в зрението трябва да се потърси спешно консултация със специалист.
Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение "Акад. Пашев"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УНИВЕРС УНИ КЛИЪР разтвор за лещи 250 мл
АВИЗОР АЛВЕРА РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 350 мл
ОПТИ ФРИ ПЮР МОИСТ разтвор 300 мл АЛКОН
ХИАБАК капки 5 мл
ХЕКСАЛЕНС разтвор за меки лещи 250 мл
АЙ СИЙ АКВА БАЛАНС РАЗТВОР ЗА МЕКИ ЛЕЩИ 360 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Зрителна острота
- Сетивни системи
- Зрителна сетивна система
- Движения на очите и стереопсия
- Функционална морфология на окото
- Фоторецептори
- Светлинна адаптация на окото
- Гледайте полезни за зрението картинки - стереограми (първа част)
- По време на Втората световна война Англия прокламира, че морковите помагат на хората да виждат в тъмното
- Правилата в живота – необходими ли са
Коментари към Три основни правила за поддържане на меките контактни лещи