Спазвайки 10 правила, запазваме младостта си за по-дълго време
1. Бъдете любопитни
Дълго време се смяташе, че развитието на мозъка при възрастните е завършен процес и с времето само може да върви надолу. Нови проучвания обаче разкриват, че ученето непрекъснато образува нови връзки между невроните - нарича се неврогенеза при възрастните. Не е достатъчно обаче да се решават логически задачи - при тях се активира вече налично познание.
Много по-ефективно е да се събира комплексен опит - комбинация от нови знания и тренировка за бързина на реакцията. Например при хора, които започнали да учат жонглиране, след 3 месеца настъпил съществено подобрение в областите на мозъка, отговорни за ученето. Нов спорт, ново хоби или нов проект ще ви издигнат ментално на по-високо ниво, заключават експертите.
2. Не се потете прекалено
Определено напрежение трябва да е налице, но без да се прекалява. Силното потене означава загуба на енергия за организма. Според китайската медицина това разбалансира силите в организма и изтощава енергията на бъбреците - чи. Точно тя е батерията на организма и трябва да изразходваме енергията й пестеливо. Малцина са онези щастливци, дарени от природата с изобилие от енергия. При тях спортовете с изразходване на много енергия се отразяват благоприятно, но за повечето хора е достатъчно да практикуват по-спокойни упражнения като тай-чи, гребане или туризъм. Важното е заниманието да носи радост, а не да бъде задължение. Натоварването трябва да е такова, че да можем да дишаме спокойно през носа.
3. Книга преди лягане
В натовареното всекидневие често проблем се оказва как да накараме нервната система вечер да изключи от работен режим и да се настрои за сън. За предпочитане е книгата пред телевизора. Сънят е много важен за възстановяването и запазването на свежия вид. Гледането на телевизия не позволява на мозъка да се настрои за почивка. Четенето обаче ни пренася по-бързо в състояние на дрямка. Нуждата от сън е индивидуална - 6 или 8 часа, трябва да установите сами.
4. Правете любов
Редовните интимни ласки правят човека да изглежда със 7 г. по-млад. Сексуалната активност намалява телесната мазнина, а при жените се отделя достатъчно естроген, който прави кожата и съединителната тъкан стегнати. При мъжете тестостеронът води до увеличено образуване на протеини, които стимулират мускулите.
5. Закуската да е топла
Мюсли с йогурт и плодове се смята отдавна за образец на здравословна закуска. Когато организмът преработва студена храна обаче, изразходва повече енергия и след това човек се чувства по-скоро леко уморен, а не ободрен. Експертът по китайска медицина Кюртен препоръчва топла каша от просо (може да се замести и с овесени ядки) със стафиди и ябълка. Тя ще прогони съня и ще ви зареди с енергия за деня.
"Закуската изяж сам, обяда раздели с приятел, а вечерята дай на врага си". Този, който си ляга по-често гладен, стимулира регенериращите сили на организма. Популярното в английската култура Dinner cancelling (да пропуснеш вечерята) означава да не се яде нищо 14 часа преди ставане. Научно е доказано, че това краткосрочно постене стимулира образуването на
хормоните соматропин и мелатонин. Първият е отговорен за растежа и натрупването на мускулна маса, вторият се грижи за правилното делене на клетките.
През деня трябва по-често да слагаме на масата плодове и зеленчуци. Вторичните растителни вещества в тях и антиоксидантите са истинско оръжие в битката с годините. Хората, които хапват повече ликопен и каротен, т.е. домати и моркови, имат осезаемо по-малко бръчки от други, които се хранят нездравословно. Фитохормоните от соя и тофу (соево сирене) действат подобно на естрогени, стягат съединителната тъкан и допринасят за младежкия вид.
По принцип трябва да се ядат повече зеленчуци, отколкото плодове. Някои, като бананите, крушите и др., съдържат много захари и препоръката на диетолозите е да се консумират с мярка.
6. Запазете контактите си
Самотата е фактор, който намалява продължителността на живота. Добрите социални контакти намаляват трикратно риска от преждевременна смърт в сравнение с хората, които нямат нито сплотено семейство, нито приятели. Психолозите съветват да поддържаме особено грижливо онези връзки, които са оцелели през годините. Приятелите от училище и дори от детската градина имат по-голямо разбиране за слабостите ни и умеят да ценят доверието, устояло на житейските бури.
7. План от две точки
Стресът в ежедневието ни се увеличава. Притиснем ли определени точки по тялото си обаче, допринасяме за обратното - отпускаме се. Най-важните антиейдж точки са около окото - тази на жлъчката се намира във вдлъбнатината на очната ябълка. Втората точка е на пикочния мехур и се намира във вътрешния ъгъл на веждите. Притискането и на двете разхлабва мускулатурата на лицето и очите, а така видът става по-свеж и релаксиран. Точката се притиска с върха на пръста равномерно в продължение на минута. Леко пулсиране подсказва, че кръвообращението се увеличава.
8. Внимавайте с вредните лъчи
Излагането на слънце и дългите полети подлагат тялото на увреждащото клетките ултравиолетово лъчение. Все едно сме си правили рентгенова снимка. С увеличаването на разстоянието от земята се увеличава интензивността на космическите лъчи.
Трябва да избираме подходяща за типа кожа слънцезащита. Слънцето наред с пушенето е най-големият враг на кожата. С напредването на възрастта е добре за лицето и ръцете да се използва не само обикновен слънцезащитен крем, но и такъв със защита от старчески петна, и то всеки път, когато прекарваме по-дълго на открито.
9. Открийте призванието си
Любопитен извод от проучванията сред столетници е, че те са хора, които не са стигали до върхове в кариерата. Това не означава, че мениджърите автоматично са обречени. Дори работохолиците правят нещо добро за здравето си, ако това, което вършат, ги поглъща изцяло в хубавия смисъл и им доставя радост. Психолози са описали т.нар. flow (поток, течение) преживяване по време на заниманията. Човек забравя за времето и щастливо е потънал в работата, обсебила вниманието и сетивата му. В това състояние често са децата, когато играят. Концентрираната работа е по-вероятно да ни донесе flow, отколкото мързеливото излежаване на дивана. Изнервените и раздразнени работохолици, напротив, стареят по-бързо.
10. Създайте свои ритуали
Организмът ни има своя вътрешен и външен ритъм. Все едно дали става дума за дишане, сърцебиене, мозъчни вълни, или отделяне на хормони, тялото ни предпочита режимът да бъде един и същ. Съвременният начин на живот обаче често ни кара да работим до късно, да не си доспиваме, да объркваме дневния си режим. Така пречим и на важни регенерационни процеси в организма. Ритуалите за релакс помагат да се отпуснем. Вана с ароматни масла, посещение на сауната, масаж или любима музика помага да се възстановим. Включвайте в деня си 5-минутни паузи - едно упражнение от йога, любима музика или кратък масаж на стъпалата.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- 18 цитата за красотата, които биха накарали всеки да се замисли
- Масаж на дланите за спокойствие и красота
- Грижа за красотата според лунните фази
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- 16 от най-необикновените и неземно красиви дървета на планетата (Галерия)
- Разгледайте най-красивите очи по света
- Красотата е отношението на човека към живота
- 15 зашеметяващи красавици със смесена раса
- 60-годишна украинка разкрива тайната на своя свеж външен вид
- Купуасу
Коментари към Спазвайки 10 правила, запазваме младостта си за по-дълго време