Уврежда ли сърцето таласемията?
Има различни форми на таласемия: алфа- и бета-таласемия, таласемия майор и таласемия минор. Най-голямо влияние върху сърцето оказва бета-таласемия майор. Въпреки напредъка в лечението все още има драматично нарастване на смъртността до 50% от началото на юношеските години до 35-годишна възраст.
При бета-таласемия майор сърцето се претоварва от повишеното количество желязо следствие на разрушаването на еритроцитите и предизвиква сърдечна недостатъчност, която е водещата причина за смъртността. Натрупването на желязо в сърдечния мускул може да засегне клетките от електрическата система на сърцето и това да доведе до внезапното му спиране и смърт (сърдечен арест) или до аритмии.
Друга форма на таласемия може да доведе до повишено налягане в белодробната артерия (пулмонална хипертония), която впоследствие също води до сърдечна слабост. Често усложнение на бета-таласемия майор е острият перикардит (възпаление на обвивката на сърцето). При 4% от болните таласемията се усложнява с миокардит (възпаление на сърдечния мускул), който в рамките на 5 години води до сърдечна слабост.
Като се имат предвид лошата прогноза на заболяването таласемия и тежките усложнения от страна на сърцето, е необходимо още при установяването му болният да се насочи към специализирана клиника по хематология (кръвни заболявания) и да бъде следен от кардиолог. Използваните основни методи за контрол на сърцето са електрокардиограма, ехокардиография, магнитен резонанс. В редки случаи се налага да се направи биопсия на сърцето по инвазивен път. Съвременното лечение подобрява значително резултатите и затова е необходимо, когато има болен с таласемия в една фамилия, членовете й да се обърнат към генетична лаборатория за консултация.
Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София
Коментари към Уврежда ли сърцето таласемията?